przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Etyka KIWI dla turysty

Więcej
2016/01/28 08:46 #1 przez Andruszkiewicz
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Nowozelandzki Serwis Internetowy Stuff przygotował listę 10-ciu zasad w formie przewodnika dla turystów jak powinni się zachować przybywając do Kraju KIWI. Opisałam je dla Was poniżej wraz z moim komentarzem w nawiasie. Miłej lektury jeśli wybieracie się na drugi koniec świata;)

1. Kiwi lubią skracać słowa oraz zmnieniać ich znaczenie (tak zgodzę się z tym w 100%, bardzo często urywają wyrazy w połowie i trzeba się domyślać co powinno być dalej)

2. Należy być maksymalnie niezdecydowanym i mówić tak aby każde nasze zdanie brzmiało jak pytanie dodając "eh" na końcu. Jeśli się z kimś nie zgadzamy nalezy to grzecznie wyrazić najlepiej poprzez użycie "yeah... nah" (tak Kiwi rzeczywiście często używają form pytających w rozmowie, mi jednak nie przyszło do głowy grać niezdecydowaną;))

3. Kiwi uwielbiają sandały latem a przede wszystkim chodzenie na boso - nie oceniaj tego. Tak samo zdarza się widzieć kogoś w piżamie nocnej w środku dnia w przestrzeni publicznej. (zgadzam się w 100% wszędzie spotykam ludzi którzy chodzą na boso nie tylko w parku ale na stracji benzynowej, w sklepie - dosłownie w każdym miejscu. co do piżamy widziałam jedną panią w górze od piżamy która miała być ala bluzką)

4. Kiwi lubią nosić odzież promującą NZ, dobrze będzie jak zakupisz coś z flagą czy mapą i będziesz się z tym obnosił (zgadzam się bardzo dużo osób ma tshirty z mapą oraz mnóstwo akcesoriów w domu ze sklepów z pamiątkami - kubki, podstawki etc)

5. Nie poruszaj tematu flagi (zgadzam się ludzie nie lubią o tym rozmawiać jest to wyraźnie drażliwy temat, wielu uważa projekt za marnowanie publicznych pieniędzy)

6. Naucz się rozróżniać co należy do Nowej Zelandii - jest to ważne dla przykładu Lorde, Pavlova, Phar Lap, Split Enz nie są australijskie. Jedyna rzecz która należy do NZ i którą mogą mieć Ausii to Russell Crowe (zgadzam się w 100% odwieczna wojna z Australią o to co jest czyje - ja przeżyłam to z torcikiem Pavlova w Australii i drugi raz w Nowej Zelandii - każdy chce mieć do niego wyłączne prawa)

7. Jeśli ktoś zaprasza was na obiad, kolację etc i mówi "weż ze sobą talerz" oznacza to że masz przynieść jedzenie, nie sam pusty talerz (nie wiem nikt nas jeszcze nie zaprosił na potluck)

8. Zero żartów z owieczkami szczególnie o charakterze "zoofilia" (zgadzam się chociaż można tu znależć mnóstwo gadżetów związanych z tematem, oczywiście cała Australia się śmieje z NZ i tej "wojny" nikt nie ukrywa;))


9. Kiwi nie lubi gdy się o nich źle mówi - nie róbcie rzeczy jak blogger Cassidy Boon który taniec haka nazwał mizoginicznym tańcem który powinien być zabroniony a tutejsze kobiety Maori określił mianem "Gollum-looking chicks" (cóż każdy by się chyba zdenerwował na taką forme krytyki - choć z tymi kobietami to coż niektóre naprawdę wyglądają "inaczej" ;) ale trochę pan Boon przesadził)

10. Naucz się odpowiedniego sposobu witania - tradycyjny to hongi i polega on na dotykaniu się nosami (nikt nas tak nie witał - widzieliśmy hongi tylko podczas Maori show)


Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami - zapraszam do lektury:
http://www.stuff.co.nz/travel/kiwi-traveller/76160395/the-kiwi-etiquette-guide-for-travellers

<a href=http://www.tanie-loty.com.pl/dzienniki-podrozy/16069-malgorzata><img src=/components/com_traveldiary/views/widget/img3/Andruszkiewicz.png></a>
Podziękowania od Użytkowników: Barbarka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Katowic do Genewy, z Warszawy do Malagi oraz połączeń lotniczych z Berlina do Manchesteru.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Dortmundu, Okazje na loty w lutym, Okazje na loty we wrześniu, Okazje na loty na weekend z Poznania, Okazje z Polski, najtańsze bilety z Warszawy do Barcelony, wyszukiwarka tanich lotów, odszkodowanie za odwołany lot.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Ładowarki, Torby dla dzieci, Plecaki na laptopa, Torby i Walizki kabinowe.