Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Czarnobyl i okolice 30 lat po katastrofie

Więcej
2015/10/08 21:50 #1 przez anna.pacuszka
Czarnobyl i okolice 30 lat po katastrofie was created by anna.pacuszka
Od pamiętnego kwietnia 1986 roku minęło pawie 30 lat. Jak wygląda teraz Zona? Na co należy się nastawiać, planując do niej wyprawę i czy takie przedsięwzięcie jest bezpieczne?Czarnobyl to kultowa już nazwa. Jednoznacznie kojarzy się z niebezpieczeństwem, radiacją i rzeczami niezwykłymi. W świadomości masowej wypromowały go gry z serii S.T.A.L.K.E.R., plansza w Call of Duty, mnóstwo piosenek i książek. Raz na jakiś czas w Internecie furorę robi kolejna relacja (czy to zdjęciowa, czy video). W tym roku czas i środki pozwoliły mi na samodzielną wyprawę do Zony i chciałem podzielić się z Wami wrażeniami.

Przed wyjazdem

Zanim spakujemy walizki, należy zastanowić się, jaki rodzaj wyjazdu najbardziej nam odpowiada. Zasadniczo do wyboru są 3 opcje, każda ze swoimi wadami i zaletami:

Wycieczka ze znanego biura podróży
Lokalny przewodnik
Nielegalne wkroczenie na własną rękę
Usługi biur podróży polecić można tylko tym, którzy bardzo chcą zobaczyć Prypeć i reaktor bloku numer 4, ale nie mają krzty odwagi ani samodzielności. Za dużą opłatą (czterocyfrowa kwota za sam wyjazd) zostaniemy wsadzeni do autokaru wraz z 40 innymi osobami, a następnie poprowadzeni za rączkę przez całą wyprawę. O jakiejkolwiek samodzielności czy odstępstwie od trasy nie może być nawet mowy. Taki fast food wśród ekstremalnych wypraw.


Samodzielne wkroczenie do Strefy Wykluczenia jest jak najbardziej możliwe. Znane są przypadki osób wjeżdżających do Zony motorami czy autami, a w Internecie znaleźć można ciekawy plan użycia do celu przekroczenia granicy...kajaków. Oczywiście nikt nie zachęca do łamania prawa, ale przyznać trzeba, że po zobaczeniu na własne oczy lokalnych środków bezpieczeństwa faktycznie wygląda na to, że da się je relatywnie łatwo ominąć. Naturalnie to tylko wrażenie, bo nigdy nie wiadomo, czy gdzieś nie są zamontowane kamery lub czujniki. Wieść gminna niesie, że takowe znajdują się w części budynków w Prypeci (zastawiono je na złodziei).

W tym konkretnym przypadku skorzystałem z opcji lokalnego przewodnika. Ukraina to kraj wielce specyficzny (o czym za chwilę), więc znalezienie kogoś odpowiedniego nie stanowiło problemu. Jurij, bo tak nazywał się kontakt, zarabia na życie spełniając wszelkie zachcianki turystów z Zachodu. Czarnobyl i okolice, jazda czołgiem, panienki do towarzystwa, maraton alkoholowy - wszystko to tylko kwestia odpowiedniej ilości pieniędzy. Co ciekawe, sam wyjazd był całkowicie legalny - Jurij pośredniczył z oficjalnym przewodnikiem zrzeszonym w instytucie podległym pod Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych Ukrainy i prowadzi ze znajomymi działalność gospodarczą. Jego rola to de facto papierologia i transport w zamian za kwotę płatną w dolarach. Dużo osób donosi, że w Kijowie jest kilka miejsc, gdzie można wejść i od ręki kupić wycieczkę samemu lub z małą grupą. W większości są to właśnie legalne, małe firmy korzystające z (bądź co bądź) atrakcji w okolicy.

ZSRR wiecznie żywe

Umowa była następująca: mam pojawić się w Kijowie wyznaczonego dnia i z samego rana odbierze mnie bus, który pojedzie prosto pod pierwszy posterunek kontrolny. Tam czekał będzie przewodnik, a po wycieczce tym samym busem z powrotem do Kijowa. Stąd też pierwszym etapem wyprawy była stolica Ukrainy, a w celach turystycznych stawiłem się tam dzień wcześniej niż wymagane. Tym samym było trochę czasu na pozwiedzanie i poznanie lokalnej specyfiki.

polecam cały artykuł:

link
Za tę wiadomość podziękował(a): marcin.miśtak

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/12/22 21:51 #2 przez marcin.miśtak
Replied by marcin.miśtak on topic Czarnobyl i okolice 30 lat po katastrofie
Bardzo ciekawy artykuł. Od jakichś dwóch lat interesuję się tym co tam się wydarzyło i jakie miało skutki. Od tego czasu mam wielki szacunek do tzw. likwidatorów bo dzięki nim tak na prawdę możemy teraz żyć w Polsce, ba połowa Europy zawdzięcza im egzystencję bo gdyby doszło do drugiego wybuchu to nie wypowiadalibyśmy się na tym forum... Dla zainteresowanych ową tematyką polecam najlepszy według mnie film o tej katastrofie. link

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/12/22 22:02 #3 przez Monika Borkowska
Replied by Monika Borkowska on topic Czarnobyl i okolice 30 lat po katastrofie
Tak się składa, że w Czarnobylu i Prypeci byłam nieco ponad miesiąc temu. Jako że zupełnie zabrakło mi czasu na samodzielną organizację wyprawy, skusiłam się na jedno z biur. Zależało mi na zobaczeniu Strefy zanim na IV blok nasunięty zostanie nowy sarkofag. Zapewniam - kwota zdecydowanie nie była czterocyfrowa ;) Co prawda wolałabym mieć większą kontrolę nad trasą, ale przy krótkim listopadowym dniu i tak widzieliśmy sporo. Zainteresowanych odsyłam do relacji . A film "Bitwa o Czarnobyl" faktycznie wart jest polecenia. Do tego koniecznie trzeba przeczytać "Krzyk Czarnobyla" i "Czarnobylską modlitwę" Swietłany Aleksijewicz.

<a href=http://www.tanie-loty.com.pl/dzienniki-podrozy/5118nikab>
Za tę wiadomość podziękował(a): marcin.miśtak

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/12/23 21:47 #4 przez marcin.miśtak
Replied by marcin.miśtak on topic Czarnobyl i okolice 30 lat po katastrofie
Dzięki Moniko za polecenie literatury, jeszcze nie zgłębiałem tego tematu od tej strony. Bardzo ciekawa relacja, oglądając te zdjęcia przypomniała mi się eksploracja Prypeci i okolic Czarnobyla przez Tube Raiders na youtube. Zazdroszczę Ci takiego wyjazdu, ja w najbliższym czasie też muszę się wybrać. Po zdjęciach widzę, że odwiedziłaś pozostałości po basenie i operze w Prypeci oraz Oko Moskwy, czy w rzeczywistości robią takie ogromne wrażenie jak na zdjęciach? Pozdrawiam :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/12/23 22:50 #5 przez Monika Borkowska
Replied by Monika Borkowska on topic Czarnobyl i okolice 30 lat po katastrofie
Wrażenie na miejscu jest dużo większe :) Szczególnie gdy chodzi się po opuszczonych mieszkaniach, w których stoją zniszczone meblościanki, kuchenki gazowe, wersalki itp. Działa to na wyobraźnię.
A pod Okiem Moskwy wrażenia potęgował silny wiatr, który wpadając na tę ogromną konstrukcję powodował niesamowity huk i gwizdy. Zapadający zmrok, przesuwające się po niebie deszczowe chmury i te dźwięki... Aż ciarki przechodziły :) Polecam taką wyprawę, ale zdecydowanie późną jesienią lub zimą. Gdy wiosną zaczną się na drzewach pojawiać liście, Prypeć zniknie za zielonym murem. W Czarnobylu jest trochę inaczej, zakwaterowani tam są obecni pracownicy elektrowni. Czarnobyl nie jest tak zarośnięty.

<a href=http://www.tanie-loty.com.pl/dzienniki-podrozy/5118nikab>

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2019/09/06 10:43 - 2019/09/06 10:48 #6 przez kaska545
Replied by kaska545 on topic Czarnobyl i okolice 30 lat po katastrofie
Wycieczka do Czarnobyla po 30 paru latach od wybuchu to słaby pomysł. Byłam tam w 2016 i stan Zony jest już w opłakanym stanie. Szkoda, że nie pojechałam tam wcześniej, bo wyglądała naprawdę pieknię... <3

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nawigacja dodatkowa