Świat zmienia się na naszych oczach. Postępuje urbanizacja, zmiany w środowisku naturalnym i klimacie również odciskają swoje piętno. Mają miejsce katastrofy naturalne oraz wojny. Wszystko to sprawia, że niektóre miejsca na Ziemi mogą zniknąć całkowicie albo zmienić się nie do poznania. Żeby zobaczyć niektóre z nich trzeba się spieszyć. Choć może się okazać, że nasza chęć eksploracji może się przyczynić do szybszego zniszczenia tych miejsc. Zobacz miejsca, którym grozi zniszczenie. Jedno z nich znajduje się w Polsce!

Monitorowaniem zagrożonych miejsc zajmuje się World Monuments Found i to oni skompilowali poniższą listę. Ta międzynarodowa organizacja powstała w 1965 roku. Jej celem jest ochrona światowej architektury historycznej i dziedzictwa narodowego. Robi to poprzez działanie w terenie, dotacje i edukację. Począwszy od 1996 roku, WMF co dwa lata publikuje listę World Monuments Watch.

6. Wyspa Wielkanocna

Cała Wyspa Wielkanocna jest objęta ochroną. Została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Park Narodowy Rapa Nui jest niesamowitym miejscem – choć wyspę zbadano wszerz i wzdłuż nadal niektóre znajdujące się na niej pozostałości dawnej kultury stanowią nierozwikłaną zagadkę. I ta właśnie niezwykłość przyciąga na Wyspę Wielkanocną turystów. Specjalnie dla nich powstało centrum turystyczne na obrzeżach Orongo, wioski wciśniętej pomiędzy krater wulkanu a klify wysokie na 300 metrów. To jedno z najbardziej wartościowych i unikalnych wykopalisk archeologicznych na wyspie. Coraz większa liczba odwiedzających stała się zagrożeniem dla istnienia tego miejsca. Najbardziej odczuwają to petroglify, czyli naskalne rysunki, powstałe na kruchej bazaltowej skale. Część z nich już została zniszczona, pozostałe są na tyle niestabilne, że ich skruszenie może nastąpić w każdym momencie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here