Po miesiącach zamknięcia nie możecie się doczekać podróży? Sprawdzamy dokąd można latać i jakich formalności trzeba dopełnić przed podróżą do popularnych wakacyjnych destynacji.

Artykuł jest aktualizowany na bieżąco! Ostatnia aktualizacja 06.02

Przed wyjazdem za granicę zachęcamy do śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób

9. Czechy

Cudzoziemcy, którzy nie pracują i nie uczą się w Czechach od soboty 30 stycznia nie mogą wjechać do Czech bez koniecznych powodów. Zgodnie z nowymi przepisami do Czech mogą przyjeżdżać osoby z uwagi na pracę, naukę i studia, dozwolone są także przyjazdy do placówek medycznych, na ślub i pogrzeb.

Można też przyjechać do rodziny i najbliższych. Od 30 stycznia turystyka nie może powodem podróży do Republiki Czeskiej.

Przyjazd do Czech wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/).

Już od piątku 5 lutego na terenie Czech obowiązują nowe zasady wjazdu do kraju. Cały czas tranzyt przez Czechy (do 12 godzin) będzie odbywać się bez żadnych ograniczeń. Możliwy jest także wjazd do kraju na okres 12 godzin w pilnych sprawach (w tym rodzinnych i biznesowych) po okazaniu specjalnego dokumentu, bez konieczności wykonywania testu na Covid-19.

Tymczasem wszystkie inne podróże zostaną objęte dodatkowymi obostrzeniami. Powodem wjazdu do Republiki Czeskiej dla obywateli Polski może być tylko uzasadniony przypadek (praca, leczenie, powód rodzinny). Jednak sam wjazd jest obwarowany wieloma obostrzeniami. Po pierwsze najpóźniej 48 godzin przed przyjazdem do Czech należy zrobić test na Covid-19 (antygenowy lub PCR). Na granicy trzeba przedstawić jego negatywny wynik oraz wypełniony wcześniej formularz lokalizacyjny (https://plf.uzis.cz/). Po przyjeździe do kraju obowiązuje 5-dniowa kwarantanna, a następnie należy zrobić jeszcze jeden test na miejscu w Czechach (https://www.mvcr.cz/mvcren/imgDetail.aspx?docid=22293714).


Fot. Shutterstock

3 KOMENTARZE

  1. W całej Unii powinny być jednakowe zasady…lecisz gdy jesteś zaszczepiony.
    W innych wariantach nie wrócimy do normalnych lotów jeszcze długo…moja praca jest zależna od lotów i nie mam jej od roku…

  2. bez przesady, uważam, że test i zaświadczenie o negatywnym wyniki to naprawdę wystarczy. Aczkolwiek powinno to być ujednolicone we wszystkich krajach. My np. zamówiliśmy test do wykonania w domu – kurier przywiózł, zabrał, wynik dostaliśmy w jęz. angielskim bez dodatkowych kosztów i można lecieć 🙂 Musimy się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości i tyle

  3. Szczepionka nie chroni Cię przed wirusem, ma za zadanie ochronić Cię przed ciężkimi objawami choroby. Możesz być zaszczepiony/a, ale i tak wirusa załapiesz, przed wylotem zrobisz test i będzie pozytywny – gdzie wtedy polecisz?
    Szczepienia zostaw dla tych, którzy tego chcą, zostaw ludziom wolną wolę, aby mogli decydować za siebie. Chcesz się szczepić i latać, proszę bardzo – ja zostanę przy teście robionym przed wylotem. Dziękuję…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here