5 książek podróżniczych, od których nie można się oderwać

W końcu mamy wystarczająco dużo czasu, żeby nadrobić zaległości czytelnicze. Wybór odpowiedniej lektury często nie jest prosty. Chcielibyśmy poświęcić swój cenny czas, nawet jeśli mamy go chwilowo więcej, na czytanie czegoś naprawdę wyjątkowego. Podpowiadamy zatem 5 tytułów książek, które według nas takie są, wyjątkowe. Dostarczą nam konieczną dozę rozrywki, ale także więcej doświadczeń, wrażeń i wiedzy niż niejedna podróż. Na pewno będą świetnym do niej wprowadzeniem i przygotowaniem.

Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata Tomasz Michniewicz

Nie jest to książka stricte podróżnicza. Jest to reportaż, który powstał po odbyciu wielu podróży na przestrzeni wielu lat. Czyta się go jednym tchem. Ciężko się oderwać, gdyż styl autora jest lekki, fabularny, a życie bohaterów podobne do naszego: zwykłe i trudne.

W Chrobocie odbywamy siedem podróży w czasie. Siedmiu zwykłych ludzi z siedmiu różnych krajów z różnych kontynentów opowiada swoją historię tak jak ją zapamiętali. Zwykłe codzienne sprawy tych zwykłych ludzi ukazane przez pryzmat ich kultury i zwyczajów stają się dla nas pasjonującą przygodą. Niby ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – Marggie z Ugandy, Caseya z USA, Juanity z Kolumbii, Madhuri z Indii, Miki z Finlandii, Reillyego z Zimbabwe i Kanae z Japonii.

Duża uważność i ogromny szacunek dla innych kultur to cechy wszystkich książek Tomasza Michniewicza. Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata stawia w centrum indywidualną biografię, która jest osadzona w konkretnej społeczności, religii i historii. Jednocześnie biografia ta umieszczona jest obok innych – niby odmiennych, ale bardzo podobnych.

Autor wybrał kilka postaci z całego świata: Indii, Kolumbii, Zimbabwe, Finlandii, Ugandy, Stanów Zjednoczonych, Japonii, aby poprzeplatać ich biografie. W każdej części reportażu poświęca rozdział jakiemuś tematowi przewodniemu, na przykład szkole, pierwszym randkom. Z jednej strony poszczególni bohaterowie przeżywają te doświadczenia zupełnie inaczej, w zależności od kultury, w której dorastają, natomiast z drugiej strony– łatwo znaleźć punkty wspólne, które dotyczą przede wszystkim emocji.

W ten sposób powstała opowieść uniwersalna o tym, że nasze marzenia i pragnienia są takie same, chociaż mocno przefiltrowane przez możliwości wynikające ze świata, w którym żyjemy. Ostatecznie każdemu z nas i tak chodzi o szczęście, chociaż może być ono bardzo różnie pojmowane ze względów ekonomicznych, społecznych lub religijnych.

Sięgnijcie także po wcześniejsze książki Tomasza Michniewicza Swoją drogą czy Świat równoległy. Opisane tam wrażenia z podróży są bardzo intymnym doświadczeniem.

Siła marzeń. Czyli jak zdobyłam Everest Miłka Raulin

Bogumiła Raulin jest znana jako najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi. Jej wydana w tym roku książka Siła Marzeń czyli jak zdobyłam Everest jest zwieńczeniem projektu Siła Marzeń, który Miłka rozpoczęła w 2011 roku od wejścia na Kilimandżaro w Tanzanii, a zakończyła w 2018 roku zdobyciem Everestu.

Książka Siła Marzeń czyli jak zdobyłam Everest to opowieść miejscami zabawna, miejscami wzruszająca, ale na pewno wciągająca bez reszty. Autorka w pasjonujący sposób opisuje jak zrealizować dziecięce marzenie pracując na etacie i wychowując dziecko. Pokazuje też aspekt finansowy, o którym być może nie wszyscy z nas myślą, a mianowicie ile kosztuje zdobycie Everestu.

Razem z Miłką na kartkach jej książki przeżywamy raz jeszcze wszystkie trudy i emocje, które towarzyszyły jej na każdym etapie zdobywania Czomolungmy. Ekscytację, strach, radość, brak tlenu, zejście ze szczytu. Miłka udowadnia nam, że pod żadnym pozorem nie wolno rezygnować z dziecięcych marzeń. I choćby nie wiadomo jak było trudno, to można dać radę jeśli tylko pragnie się wystarczająco mocno. Od tej książki nie sposób się oderwać.

Gringo wśród dzikich plemion. Wojciech Cejrowski

blank
Gringo wśród dzikich zwierząt, Wojciech Cejrowski.

Gringo wśród dzikich plemion to już klasyka książki podróżniczej, pierwotnie wydana w 2003 roku. Jeśli jeszcze nie sięgaliście po reportaże Cejrowskiego to macie teraz szansę to nadrobić. Wojciech Cejrowski – barwna osobowość, dziennikarz, satyryk, człowiek chodzący boso, a przede wszystkim podróżnik. Znany szerzej jako realizator audycji przyrodniczych fantastycznie sprawdza się jako pisarz. Nic więc dziwnego, że jego reportaże charakteryzuje doskonały humor oraz filozoficzne przemyślenia.

Gringo wśród dzikich plemion to zbiór reportaży z podróży do ostatnich dzikich plemion żyjących w Amazonii. Do Wenezueli, Panamy czy Kolumbii. Każdy rozdział dotyczy innego kraju i każdy zakończony jest degresją na temat różnego pojmowania świata przez białego człowieka czyli gringo i rdzennych mieszkańców dżungli. Gringo wśród dzikich plemion wciągnie was bez reszty, gdyż jest świetnie napisana stylem lekkim i dowcipnym. Zilustrowana sporą ilością fotografii z podróży. Będziecie chcieli więcej i na szczęście jest więcej. Wojciech Cejrowski napisał kilka książek podróżniczych i każda dostarczy wam wielu ekscytujących wrażeń i podróżniczych przyjemności. Która książka tego autora jest twoją ulubioną?

Szwedzi. Ciepło na Północy Katarzyna Molęda

Najciekawszy aspekt podróżowania to bez wątpienia poznawanie ludzi, którzy żyją gdzieś indziej, mówią obcym językiem, mają inne zwyczaje. Nawet jeśli są to nasi bliscy sąsiedzi, a nie egzotyczne plemiona. Czy znacie naszych sąsiadów z Północy? Jeśli macie ochotę poznać ich bliżej i pozbyć się raz na zawsze stereotypów to serdecznie zachęcamy do lektury książki Katarzyny Molędy, która w pasjonujący sposób je obala. Książka została wydana w 2015 roku.

Autorka jest dziennikarką i skandynawistką. Pracowała w latach 2007-2011 jako konsul RP w Sztokholmie więc może być i jest dla nas źródłem pasjonującej wiedzy o Szwedach. Mieszka w Szwecji, ale podtrzymuje stały kontakt z Polską. Dzięki jej książce Szwedzi. Ciepło na Północy zaglądamy do szwedzkich domów, sklepów oraz nocnych klubów. Po tych wszystkich wizytach mamy nieodparte wrażenie, że Szwedów da się lubić. Że ich podejście do życia pełnego prostoty jest prawdziwym źródłem szczęścia. Mieszkańcy Szwecji są przecież uznawani za najszczęśliwsze społeczeństwo Europy.

Czy wiedzieliście, że Szwedzi nie mają w domach pralek? Że nie lubią relaksować się przed telewizorem i za nic nie wejdą Ci do salonu w butach, nawet jeśli mają dziurawe skarpetki? Bo o tym, że lubują się w kryminałach i zgniłych śledziach chyba wszyscy słyszeliśmy. Książka Katarzyny Molędy to prawdziwa perełka czytelnicza. Gorąco polecamy!

Chiny bez makijażu Marcin Jacoby

Marzy Ci się pasjonująca podróż do Państwa Środka? Nawet teraz siedząc w domu możesz ją odbyć. Weź tylko do ręki książkę Marcina Jacoby’ego Chiny bez makijażu. Poznasz tutaj Chiny w całej swojej złożoności, a przy okazji lektura Cię nie znudzi. Czy Chiny to komunistyczna dyktatura gnębiąca swoich obywateli, czy może nowa potęga ekonomiczna? Lider innowacji czy moloch o zapadłych wioskach i tysiącach robotników pracujących w pocie czoła w fabrykach? Czy coś łączy dawne cesarstwo i dzisiejszą młodocianą potęgę? Czy istnieją jakieś cechy wspólne pomiędzy pradawną cywilizacją, gdzie niemal wszystko wynaleziono na długo przed Europą, a krajem tanich podróbek, na które wielu z nas patrzy z góry? Jacy ludzie żyją w tym najludniejszym państwie na ziemi? Czy stanowią jednolitą masę, czy są mozaiką narodów, języków i kultur? W co wierzą, jakie mają zmartwienia? Jakie wyzwania stawia przed nimi nowoczesność?

Na te wszystkie pytania odpowiada ta fascynująca lektura. Odpowiada w sposób pogłębiony, odnosząc się ze znawstwem do wielotysięcznej historii tego kraju. Nic w tym dziwnego gdyż autor jest doktorem sinologii Uniwersytetu Warszawskiego i jego wiedza daleko wykracza poza wrażenia statystycznego podróżnika. Książka wciąż jest jednak subiektywnym przewodnikiem pewnego Polaka po chińskiej kulturze i chińskiej współczesności.

To obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy pragną wgryźć się głęboko w “chińskość” i zrozumieć, co może w niej tak fascynować. To również odważne spojrzenie na współczesne Państwo Środka i jego kierunki rozwoju w nowym millennium.

Olga
Olga
Z Tanimi Lotami związana od zawsze. Kocha dalekie i bliższe podróże. Uwielbia biegówki, spacery po lesie, uśmiechniętych ludzi, zwierzęta, książki oraz dobre kino. Marzy o podróży do Brazylii.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też