Chętnie robimy sobie zdjęcia na równiku, równoleżniku 0 lub na znanym przylądku. Ale czy zdajecie sobie sprawę, że te miejsca często wcale nie znajdują się tam, gdzie powinny? Oto 5 ciekawych miejsc na mapie świata, przy których wyznaczaniu ktoś się pomylił.

3. Środek Europy w Polsce

Różnie mierzono środek Europy. W zależności od tego, jakie krańcowe punkty Starego Kontynentu przyjąć, możemy otrzymać różne wyniki.

Dlatego też nie da się powiedzieć jednoznacznie gdzie jest środek Europy.

Istnieje kilkanaście punktów, które są rozpatrywane jako środek kontynentu. Najczęściej powtarzaną przez geografów wersją jest ta zgodna z obliczeniami z 1989 roku, że środek Europy znajduje się na Litwie w pobliżu Wilna.

Suchowola to miejscowość położona niedaleko Białegostoku. Według niektórych wyliczeń to tu znajduje się środek Europy, co poświadcza stojący tam pomnik. Obliczeń, które wskazały Suchowolę jako geograficzny środek Europy, dokonał w 1775 r. astronom Antoni Sobiekrajski.

Żaden współczesny geograf nie zgodziłby się z Sobiekrajskim (choć dzisiejsi geografowie nie zgadzają się też między sobą). Tymczasem pomnik środka Europy stoi na Podlasiu i wprowadza w błąd.

Czytaj więcej na Polska Zachwyca: Środek Europy jest w Polsce. Gdzie? Będziesz zaskoczony!


Geometryczny środek Europy w Suchowoli. Fot. Krzysztof Kundzicz, CC BY-SA 3.0

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here