Chętnie robimy sobie zdjęcia na równiku, równoleżniku 0 lub na znanym przylądku. Ale czy zdajecie sobie sprawę, że te miejsca często wcale nie znajdują się tam, gdzie powinny? Oto 5 ciekawych miejsc na mapie świata, przy których wyznaczaniu ktoś się pomylił.

2. Południk 0 w Greenwich

W Europie także mamy chybiony pomnik – w tym wypadku południka 0. Linia wyznaczona na ziemi w obserwatorium Greenwich ma oznaczać domniemany południk zero. Tymczasem znajduje się on 102 metry na wschód od wyznaczonego miejsca, w którym każdy robi sobie zdjęcie.

Nieaktualny południk zerowy w Greenwich obowiązywał przez stulecie: w latach 1884-1984. Obecny wyznaczony jest na bazie dokładniejszych pomiarów, a nową siatkę geograficzną WGS 84 opracowano w USA w 1984 r. Dziś to na niej opierają się wszystkie mapy GPS i czas UTC. To jedyna obowiązująca siatka geograficzna na świecie.

Jeszcze wcześniej, zanim południkiem zerowym zaczęto określać ten w Greenwich, początek siatki geograficznej przypadał w… Paryżu. Południk paryski czyli linię róży do dziś możemy znaleźć w wielu miejscach, na przykład na ziemi sali w obserwatorium paryskim. Dziś południk paryski ma długość geograficzną wschodnią 2°20′14,025″.


Południk zero znajduje się w Greenwich, ale ponad sto metrów od miejsca, gdzie wszyscy robią sobie zdjęcia. Fot. Flickr

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here