Założymy się, że nigdy nie słyszałeś o tych miejscach (7 ukrytych atrakcji świata)

Założymy się, że nie wiedziałeś o istnieniu co najmniej połowy tych miejsc! Te niezwykłe atrakcje zapierają dech w piersiach i aż dziw, że nie są szerzej znane. Oto 7 zdumiewająco pięknych zakątków i przedziwnych atrakcji z całego świata, które zasługują na to, żeby je odwiedzić.

Zamek w jaskini, Słowenia

Predjamski grad zamek na słowenii
Predjamski Grad, Słowenia. Fot. Pixabay

Predjamski Grad to jeden z najpiękniej położonych zamków na świecie. Znajduje się w miejscowości Predjama na Słowenii, w jaskini wydrążonej w wyżynie słoweńskiego Krasu. Pierwotnie zamek postawiono w XII wieku i przebudowano do obecnego kształtu ok. 1570 r. Położenie bardzo pomagało w obronie zamku, bo łączy się on z systemem jaskiniowych korytarzy. Tam mieszkańcy grodu i okoliczna ludność chroniła się przed najazdami. Część ukrytych przejść do jaskiń jest przeznaczona do zwiedzania.

Z zamkiem związana jest postać rozbójnika Erazma Lüggera, który mieszkał tu w XV w. Był kimś w rodzaju Janosika albo Robin Hooda, ponieważ łupił bogatych i rozdawał majątek biednym.

Kościoły skalne w Lalibeli, Etiopia

skalne kościoły w lalibela, etiopia
Skalny kościół św. Jerzego w miejscowości Lalibela w Etiopii. Fot. Pixabay

Kocioły skalne w Lalibeli to 11 wykutych w skale świątyń w północnej Etiopii. Wpisano je na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Powstały pod koniec XII a także na początku XIII wieku. Architekci wzorowali się budowlami egipskimi, a zdobnictwo ma też cechy greckie i islamskie. Niektóre ze skalnych świątyń połączone są tunelami. Najbardziej charakterystyczny jest kościół św. Jerzego (na zdjęciu), znajdujący się w zagłębieniu i ponadto otoczony systemem rowów.

Cueva Ventana, Portoryko

Jaskiniowy Park Rzeki Camuy
Jaskinia Cueva Ventana w Portoryko. Fot. Pixabay

Portoryko (Puerto Rico), które nazywa się 51. stanem USA, słynie z gęstych dżungli oraz jaskiń. Rozciąga się tam niezwykle malowniczy Jaskiniowy Park Rzeki Camuy gdzie można przejść łatwym do pokonania szlakiem 200 jaskiń. Szczególnie warte uwagi są Cueva Clara (największa z nich, w której zmieściłby się blok mieszkalny), a także Cueva Ventana (na zdjęciu), z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na rzekę.

Rzeźba Decebala, Serbia

rzeźba decebala serbia
Imponująca rzeźba Decebala. Fot. Pixabay

12 artystów tworzyło przez 10 lat (od 1994 do 2004 r.) monumentalną, 43-metrowej wielkości rzeźbę Decebala, ponieważ chcieli upamiętnić króla Daków. Przez pierwsze lata nadawano jej formę za pomocą dynamitu, a potem rzeźbiono szczegóły. Głowa wykuta jest w skale nad Dunajem, niedaleko Żelaznych Wrót, będących granicą między Rumunią a Serbią. Decebal był ostatnim królem Daków, a ci walczyli o niepodległość swojego kraju (na terenie dzisiejszej Rumunii) przeciw cesarzom rzymskim.

Lençóis Maranhenses, Brazylia

park lencois marahenses brazylia
Fot. Julius Dadalti, CC BY-SA 4.0

Park Narodowy Lençóis Maranhenses w Brazylii to unikatowe miejsce. Pustynne wydmy zalewa okresowo woda, tworząc niezwykły krajobraz. Nie wsiąka ona w podłoże, ze względu na nieprzepuszczające skały znajdujące się pod piaskiem. Woda zalewająca wydmy pochodzi m.in. z Rio Negro. W tworzących się jeziorkach pływają ryby. Jeden z gatunków przystosował się nawet do przetrwania pory suchej, gdy zbiornik wysycha! Ryby zakopują się w błotnistym podłożu i uaktywniają się podczas kolejnej pory deszczowej.

Grota Fingala, Szkocja

Grota Fingala, Szkocja
Grota Fingala na wyspie Staffa, Szkocja. Fot. Shutterstock

Niezwykłą wyspę Staffa tworzą bazaltowe słupy powstałe w wyniku reakcji wulkanicznych. Są podobne do tych na Grobli Olbrzyma w Irlandii Północnej. Wyspa wygląda jak nie z tego świata. Znajduje się w niej grota Fingala, która umożliwia eksplorację wyspy od środka. W języku gaelickim jej nazwa to Grota Melodii. Budowa jaskini i wiatr powodują bowiem, że słychać w niej niepokojący dźwięk. To zainspirowało m.in. kompozytora Felixa Mendelssohna (tego od marszu weselnego) do napisania uwertury Hebrydy.

Cap 110, Martynika

Memoriał Cap 110 na Martynice. Fot. Korido, CC BY-SA 2.5

Z pozoru wielkie rzeźby na Martynice na Karaibach przedstawiające ludzkie postaci o nienaturalnych proporcjach, przypominają nieco Moai, czyli znane rzeźby z Wyspy Wielkanocnej. Te są jednak wyrzeźbione współcześnie.

W nocy z 8 na 9 kwietnia 1830 r. u wybrzeży Martyniki na skałach Anse Caffard, rozbił się statek przewożący 86 niewolników. Co ciekawe, do dziś nie udało się ustalić jaki właściwie był to statek i do kogo należał. Pomnik o nazwie Cap 110 Memory and Fraternity przypomina właśnie to wydarzenie, a ponadto powstał w 1998 r., z okazji 150-lecia zniesienia niewolnictwa na Martynice. Rzeźby mają 2,5 m wysokości, a każda waży 4,5 tony, jest ich łącznie 15.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też