Granice państw wytyczane są na wodzie, w wysokich górach, a nawet przez środek czyjegoś domu. Warto na własne oczy zobaczyć choć kilka z nich. Oto najciekawsze granice na świecie.

2. Belgia i Holandia

Jest miasteczko, w którym granica Belgii i Holandii przebiega przez domy, a nawet przez kawiarnie. Możecie wypić kawę siedząc w Baarle-Hertog w Belgii i rozmawiać w cztery oczy z przyjacielem, który siedzi już za granicą, w Baarle-Nassau w Holandii. Z tego powodu miejscowości te samoistnie stały się atrakcją turystyczną.

Nawet dozwolona prędkość się tam różni. Po belgijskiej stronie można jeździć 50 km/h, a po holenderskiej 60 km/h. Skomplikowana jest też numeracja domów. Jest budynek, którego jedna brama nosi numer 10 i znajduje się w Belgii, a brama obok ma numer 1 i jest już w Holandii. Dużym problemem są też remonty ulic. Często bywa bowiem tak, że jedna ulica należy do dwóch państw.

Polecamy odwiedzić Baarle. Ciekawymi atrakcjami są tam muzeum świec i XIX-wieczna pompa (po stronie holenderskiej).

Granica państw w Baarle. Fot. Pixabay
1 KOMENTARZ
  1. W praktyce granicę przekracza się albo łódką/promem albo przejściem ze strefą wolnocłową (dla wielu atrakcja prawie dorównującą wodospadowi) sporo od samego wodospadu. Tarasy i kładki nie przechodzą na całkiem drugi brzeg. Co nie ujmuje uroku samej granicy 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here