Monarchie świata – w tych krajach nadal jest król

W niektórych państwach nadal rządzi monarcha. Część władców pełni jedynie rolę reprezentacyjną, a jeden z nich jest nawet pilotem samolotu! Ale są też tacy władcy, którzy nadal sprawują realne rządy. Choć w dzisiejszych czasach posiadanie króla wydaje się niektórym archaizmem, te monarchie świata mają się dobrze.

Wielka Brytania

królowa elżbieta II
Królowa Elżbieta II. Fot. Pixabay

EDIT: 8 września 2022 roku odeszła na wieczny odpoczynek w wieku 96 lat nieodżałowana przez wielu swoich poddanych królowa Elżbieta II. Następcą tronu Wielkiej Brytanii został jej syn, książę Karol, który teraz po jej śmierci został królem Wielkiej Brytanii Karolem III. Królowa odeszła w szkockiej posiadłości Balmoral.

To najbardziej medialna monarchia świata. Wiele osób interesowało się chociażby osobą księżnej Diany, niezmiennie zainteresowanie wzbudza obecnie panująca Elżbieta II, a w dzisiejszych czasach z łatwością można śledzić doniesienia o royal baby.

Jaka będzie przyszłość monarchii? Niektórzy twierdzą, że po śmierci królowej rządów nie przejmie król Karol, ale odda tron synowi, Williamowi. Jeszcze bardziej radykalni spodziewają się, że być może monarchowie w ogóle zrzekną się tronu. Inni wskazują, że to niemożliwe. Władza wykonawcza króla jest od lat symboliczna, a rodzina królewska cieszy się szacunkiem i spaja społeczeństwo, zbyt wiele osób się z nią utożsamia. Mimo, że po śmierci księżnej Diany nastąpił kryzys wizerunkowy.

Niezależnie od tego, ile przeżyje królowa Elżbieta (a życzymy jej rządzenia jak najdłużej w zdrowiu), scenariusz na wypadek jej śmierci jest gotowy od 1953 roku. Zmieni się wszystko. Zostanie wprowadzona żałoba narodowa, drukowane będą nowe banknoty i wybijane monety, zmieni się treść hymnu (z God Save the Queen, czyli Boże chroń królową, z powrotem na God Save the King, czyli Boże chroń króla, jak to było za czasów jej ojca). Według oficjalnego protokołu najwygodniej, żeby Elżbieta umarła w pałacu.

Obecnie królowa Elżbieta II ma 93 lata, a jej mąż Filip, książę Edynburga, 97. By Elżbieta rządząca obecnie Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 15 innymi krajami pobiła rekord długości samodzielnych rządów na świecie, musiałaby panować jeszcze ponad trzy lata. Historię brytyjskiej rodziny królewskiej pokazuje godny polecenia serial The Crown w serwisie Netflix.

Czytaj także: Atrakcje Anglii

Tajlandia

Król Tajlandii Rama X
Król Tajlandii Rama X. Fot. Weronika Skupin, Tanie Loty

Elżbieta II od niedawna jest najdłużej panującym obecnie żyjącym władcą. W 2016 roku zmarł tajski król Rama IX. Ulice Bangkoku wręcz tonęły w żałobnikach, a ceremonię pogrzebową oglądały na żywo miliony osób. Ludzie naprawdę płakali, bo kochali swojego króla. Takie monarchie świata mają naprawdę duży autorytet. Rama IX, czyli Bhumibol Adulyadej, cieszył się niepodważalnym szacunkiem i nosił tytuł najdłużej panującego władcy świata (70 lat i 126 dni). Według niektórych historyków wśród królów biją go Ludwik XIV i dawny król Suazi (dziś Eswatini) Sobhuza II, ale niektórzy nie uznają ich za rekordzistów.

Co ciekawe, obecny król nie został koronowany od razu po śmierci swojego ojca. Choć Maha Vajiralongkorn, czyli Rama X, pełni należne mu funkcje już od trzech lat, to korona na jego głowie spoczęła dopiero 4 maja tego roku. Towarzyszyły temu kilkudniowe obchody, w tym parada po ulicach Bangkoku, podczas której Rama X był noszony na lektyce i odwiedził po drodze kilka świątyń. Tłumy zgromadzonych poddanych przez wiele godzin siedziały na gorącym asfalcie na jego powitanie, wszyscy ubrani w żółte koszulki (to kolor królewski, a także kolor poniedziałku, dnia urodzin króla).

Jednak Rama X nie jest tak powszechnie kochany jak jego ojciec. Oczywiście jest szanowany, jednak znany z hulaszczego trybu życia, romansów i zamiłowania do kobiet czterokrotnie żonaty i mieszkający dotychczas w Monachium król, nie wzbudza takiej sympatii jak Rama IX. Jednocześnie zgodnie z prawem nikt nie może go skrytykować. Znany jest jako najbogatszy król świata, jego majątek szacuje się na nawet 60 miliardów dolarów.

Monako

Albert II Grimaldi książę Monako
Albert II Grimaldi. Fot. Michał Koziczyński, Senat Rzeczypospolitej Polskiej, domena publiczna

Nie jest dziwne, że takie monarchie świata jak monakijska wzbudzają bardzo wiele emocji, skoro w życiu władców aż roi się od plotek. Od 2005 księciem Monako (pełniącym rolę głowy państwa), jest Albert II z dynastii Grimaldich. Książę ma w Monako naprawdę dużo do powiedzenia i pełni istotną rolę w polityce zagranicznej.

Syn Rainera III i księżnej Grace Kelly (amerykańskiej aktorki i zdobywczyni Oscara), podobnie jak jego ojciec wziął sobie za żonę rozpoznawalną i sławną piękność. W 2011 r. znany z romansów i niewierności książę, poślubił Charlene Wittstock, pływaczkę z Republiki Południowej Afryki, reprezentantkę swojego kraju na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Co ciekawe Albert II także pięciokrotnie reprezentował swój kraj na igrzyskach, ale zimowych, bo konkurował w saneczkarstwie. Oczy całego świata nie były zwrócone na tę parę ze względu na wagę małżeństwa, a fakt, że panna młoda zalana była łzami i wyglądała, jakby przeżywała najgorszy dzień w życiu.

Para ma dwójkę bliźniąt: Gabrielę i Jakuba. Mimo że dziewczynka urodziła się pierwsza, zajmuje drugie miejsce na drodze sukcesji do tronu Monako za swoim zaledwie chwilę młodszym bratem. W Monako, w odróżnieniu od Wielkiej Brytanii, tron przejmuje najstarszy syn (nie najstarsze dziecko).

Bhutan

Bhutan to podobno najszczęśliwszy kraj świata, może dlatego że jest jednym z najbardziej odosobnionych na świecie. Ukryty pośród himalajskich szczytów między Indiami i Chinami, stanowi jedną z najciekawszych monarchii na świecie.

Jigme Khesar Namgyel Wangchuck to nie łamaniec językowy, a nazwisko obecnego króla Bhutanu. Jest on synem trzeciej żony swojego ojca, Jigme Singye Wangchucka, który abdykował na jego rzecz. Dawny król ma cztery żony, z których wszystkie są siostrami. Obecny zaś jest monogamistą.

Ciekawa jest polityka Bhutanu w zakresie antykonsumpcjonizmu. Dlatego król nie mieszka w pałacu, a w willi, zaś w podróże zagraniczne wybiera się rejsowymi samolotami. Bhutan rozwija się w duchu powolnej modernizacji i pielęgnowania narodowych wartości. Niegdyś kraj był monarchią absolutną, obecnie jest monarchią konstytucyjną.

Hiszpania

król hiszpanii z córką
Król Hiszpanii Filip VI Burbon z córką Eleonorą, następczynią tronu. Fot. Ministry of the President. Government of Spain

Choć dla niektórych może być to zaskoczeniem, Hiszpania ma króla. Obecnie miłościwie panującym jest Filip VI Burbon. Ciekawostką jest, że jego pełen tytuł mógłby obdzielić także inne monarchie świata, bo brzmi: z Bożej łaski król Hiszpanii, Kastylii, Leónu, Aragonii, Sycylii, Neapolu, Jerozolimy, Portugalii, Nawarry, Grenady, Toledo, Walencji, Galicji, Majorki, Sewilli, Sardynii, Kordoby, Korsyki, Murcji, Jaén, Algarve, Algeciras, Gibraltaru, Wysp Kanaryjskich, Wschodnich i Zachodnich Indii oraz innych wysp i ziem na zachodnim brzegu Atlantyku, hrabia Barcelony, pan Biskajów i Moliny, książę Aten i Neopatrii, hrabia Roussillon i Cerdagne, margrabia Oristano i Goceano, arcyksiążę Austrii, książę Burgundii, Brabancji i Mediolanu, hrabia Habsburga, Flandrii, Tyrolu. Instytucja arcyksięcia Austrii to zaprzeszłość z czasów, gdy Hiszpanią rządzili Habsburgowie.

Filip ma przeszłość olimpijską podobnie jak książęca para Monako. Brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. rywalizując w regatach. Wprowadził wiele reform, jak np. zakaz przyjmowania drogich prezentów przez dwór królewski oraz transparentność jego wydatków. Następczynią tronu Hiszpanii jest Eleonora, księżna Asturii, urodzona w 2005 r.

Szwecja

wiktoria przyszła królowa szwecji
Ślub następczyni rodu Szwecji, Wiktorii Bernadotte w 2010 r. Fot. Prolineserver, CC BY-SA 3.0

Królem Szwecji jest obecnie Karol VI Gustaw, zaś następczynią tronu jego córka, urodzona w 1977 r. Wiktoria. Król ma jednego syna, Karola Filipa, urodzonego w 1979 r. Gdy Karol Filip się urodził, był następcą tronu, ale w niecały rok później nastąpiły pewne zmiany w prawie. Wprowadzono zasadę primogenitury niezależnie od płci, mimo tego że wielowiekowa tradycja mówiła inaczej. Dotychczas rządy przejmował najstarszy syn króla (nawet jeśli król miał starszą od niego córkę), co było jedną z zasad prawa salickiego. Nowe zasady mimo sprzeciwu króla przegłosował parlament.

Od 1975 r. król pełni w Szwecji jedynie funkcję reprezentacyjną. Nie jest regułą, że monarchie świata, które są jedynie symboliczne, cieszą się większą sympatią, ale król ma dość dobrą opinię. Nie ma władzy ustawodawczej i nie jest (jak wielu królów) zwierzchnikiem sił zbrojnych. Wręcza jednak Nagrodę Nobla we wszystkich kategoriach oprócz Pokojowej (tę wręcza król Norwegii).

Holandia

Wilhelm Alexander, król Szwecji
Wilhelm Aleksander, król Szwecji, domena publiczna

Obecnym królem Holandii, a właściwie Niderlandów, jest Wilhelm Aleksander, pilot samolotów w liniach KLM, gdzie ma stopień pierwszego oficera. Naprawdę pilotował niejednokrotnie samoloty rejsowe, a pasażerowie często go rozpoznawali. Tron przejął po swojej matce, królowej Beatrycze, która abdykowała na jego rzecz w 2013 roku. Tym samym na tronie Holandii ponownie po 123 latach zasiadł mężczyzna.

Wilhelm Aleksander ma trzy córki, z których najstarsza, Katarzyna Amalia Beatrycze Karmen Wiktoria, urodziła się w 2003 r. w Hadze.

Obecnie monarchie świata skupiają się głównie w Europie, oprócz wymienionych mają ją takie kraje jak m.in. Dania, Liechtenstein, Luksemburg czy Norwegia. Zaś samych władców jest mniej (gdyż choćby Elżbieta jest głową kilkunastu państw). Wszystkich monarchii jest ponad 50, ale nie wszędzie jest instytucja króla. Na przykład monarchą kościelnego Państwa Watykańskiego jest papież.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też