W niektórych państwach nadal rządzi monarcha. Część władców pełni jedynie rolę reprezentacyjną, a jeden z nich jest nawet pilotem samolotu! Ale są też tacy władcy, którzy nadal sprawują realne rządy. Choć w dzisiejszych czasach posiadanie króla wydaje się niektórym archaizmem, te monarchie świata mają się dobrze.

2. Tajlandia

Elżbieta II od niedawna jest najdłużej panującym obecnie żyjącym władcą. W 2016 roku zmarł tajski król Rama IX. Ulice Bangkoku wręcz tonęły w żałobnikach, a ceremonię pogrzebową oglądały na żywo miliony osób. Ludzie naprawdę płakali, bo kochali swojego króla. Takie monarchie świata mają naprawdę duży autorytet. Rama IX, czyli Bhumibol Adulyadej, cieszył się niepodważalnym szacunkiem i nosił tytuł najdłużej panującego władcy świata (70 lat i 126 dni). Według niektórych historyków wśród królów biją go Ludwik XIV i dawny król Suazi (dziś Eswatini) Sobhuza II, ale niektórzy nie uznają ich za rekordzistów.

Co ciekawe, obecny król nie został koronowany od razu po śmierci swojego ojca. Choć Maha Vajiralongkorn, czyli Rama X, pełni należne mu funkcje już od trzech lat, to korona na jego głowie spoczęła dopiero 4 maja tego roku. Towarzyszyły temu kilkudniowe obchody, w tym parada po ulicach Bangkoku, podczas której Rama X był noszony na lektyce i odwiedził po drodze kilka świątyń. Tłumy zgromadzonych poddanych przez wiele godzin siedziały na gorącym asfalcie na jego powitanie, wszyscy ubrani w żółte koszulki (to kolor królewski, a także kolor poniedziałku, dnia urodzin króla).

Jednak Rama X nie jest tak powszechnie kochany jak jego ojciec. Oczywiście jest szanowany, jednak znany z hulaszczego trybu życia, romansów i zamiłowania do kobiet czterokrotnie żonaty i mieszkający dotychczas w Monachium król, nie wzbudza takiej sympatii jak Rama IX. Jednocześnie zgodnie z prawem nikt nie może go skrytykować. Znany jest jako najbogatszy król świata, jego majątek szacuje się na nawet 60 miliardów dolarów.

blank
Król Tajlandii Rama X. Fot. Weronika Skupin, Tanie Loty
Poprzedni artykuł20 km dróg zamkniętych w Londynie – miasto ogłasza dzień bez samochodów
Następny artykułKoszmar pasażera: kobieta obudziła się uwięziona w pustym samolocie
blank
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here