Mikronacje, czyli nieuznawane państewka, o których istnieniu nigdy nie słyszałeś (Top 9)

Mikronacje to terytoria, które deklarują niepodległość i chcą posiadać status państwa. Mają swoje władze, flagi i hymny, a nawet waluty. Te dziwne twory nie są oficjalnie uznawane za państwa na arenie międzynarodowej. Co doprowadziło do ich powstania? Oto 9 ciekawych mikronacji, o których istnieniu nie miałeś pojęcia.

Republika Konchy

Flaga Conch Republic. Fot. Jmckean, CC BY-SA 3.0

Conch Republic to mikronacja, która została wydzielona w 1982 roku z terytorium Stanów Zjednoczonych. Znajduje się na wyspach archipelagu Florida Keys. Jej nazwę można przetłumaczyć jako Republika Konchy lub Republika Muszli. Na fladze tej mikronacji znajduje się, jak łatwo się domyślić, koncha.

Niepodległość republiki ogłoszono w wyniku pewnego protestu. Straż graniczna USA blokowała drogę międzystanową Route 1, a miało to na celu ograniczenie napływu nielegalnych imigrantów. Niektórym się to nie spodobało. Część mieszkańców proklamowała utworzenie Conch Republic, następnie republika wypowiedziała wojnę USA i po minucie się poddała. Conch Republic domagała się potem miliarda dolarów od rządu Stanów Zjednoczonych. Jak to komentować? Cóż… Ameryka.

Jak na republikę istniejącą tylko dla żartu i po to, by wypowiedzieć USA symboliczną wojnę, Republika Konchy odniosła niespodziewany sukces. Koszulki z flagą tej mikronacji do tej pory są jednymi z najlepiej sprzedających się pamiątek na Florida Keys. Republika wydawała też nawet przez pewien czas swoje paszporty.

Liberland

Flaga Liberlandu. Elevatorrailfan, CC BY-SA 4.0

Między Chorwacją i Serbią położona jest Wolna Republika Liberlandu. Została proklamowana dość niedawno, bo 13 kwietnia 2015 roku. W Liberlandzie prezydentem jest Czech Vít Jedlička, który dostał w wyborach dwa głosy za i żadnego przeciw. Dewizą tej mikronacji jest “Żyj i pozwól żyć”, językami urzędowymi czeski i angielski, jednostką monetarną jest merit, a powierzchnia wynosi 7 km kwadratowych. Ta mikronacja nie posiada stolicy, oficjalnie nie ma także ani jednego obywatela.

Minerva

Dolar Minervy, waluta mikronacji Minerva. Fot. Rosser1954

Republika Minervy proklamowana 19 stycznia 1972 roku, położona jest na powiększonej sztucznie wyspie na Oceanie Spokojnym, do której rościł sobie prawa litewski działacz polityczny Michael Oliver. Podobnie jak Liberland, Minerva miała być w założeniu krajem bez podatków, ceł i akcyz. Walutą tej mikronacji jest dolar Minervy. Nie udało się utrzymać urzędu prezydenta na miejscu, ale w 2003 r. utworzono rząd Minervy na obczyźnie (konkretnie w USA). W 2005 r. rząd Fidżi upomniał się o tereny Minervy tłumacząc, że należą one do Fidżi.

Atlantium

Flaga Atlantium

Empire of Atlantium to mikronacja w Australii, leżąca we wschodniej części kraju w stanie Nowa Południowa Walia i zajmująca teren ponad 70 ha w dolinie rzeki Lachlan. Imperatorem i suwerenem tego terytorium jest George II. Mikronacja posługuje się nawet swoim kalendarzem. Dla przykładu data proklamacji Atlantium, czyli 27 listopada 1981 roku, to dla nich 3 Decimus 10500 roku. Atlantium przedstawia się jako pluralistyczna, liberalna, socjaldemokratyczna monarchia republikańska i ma swój rząd, ministerstwa i sądownictwo.

Posługuje się swoją flagą, godłem i hymnem. Ma charakter otwarty, a ważniejsze od tego kto tam faktycznie mieszka, jest to, kto czuje się obywatelem Atlantium. Obecnie przynależność do tej mikronacji deklarują osoby z ponad 90 krajów, w tym Polski. O obywatelstwo można się ubiegać online. W bazie są zarówno osoby, które przystąpiły do Atlantium dla żartu, jak i te, które zrobiły to na serio (o ile takie są).

Christiania

Mural w dzielnicy Christiania w Kopenhadze
Mural na wejściu do dzielnicy Christiania w Kopenhadze. Fot. Quistnix, CC BY-SA 1.0

Wolne Miasto Christiania stanowi część Kopenhagi i być może jest znane niektórym z Was. Istnieje od 1971 roku i jest uznane za legalną niezależną społeczność, jednak duński rząd nie uznaje jej charakteru prawnego jako osobnej mikronacji.

Christiania miała być w założeniu liberalnym miastem idealnym, utopijnym tworem, gdzie obywatele żyją w pełnej wolności. Skupiała m.in. anarchistów, hippisów i punków. Założenia te doprowadziły do powstania dzielnicy przesiąkniętej problemami narkotyków, alkoholu i prostytucji, mimo że ciężkie narkotyki oficjalnie są tam zakazane. Przez lata Christiania była jedną z atrakcji turystycznych Kopenhagi, mimo podwyższonego wskaźnika przestępczości.

Warto pójść tam na spacer (Christiania wyłączona jest z ruchu kołowego), ale wcześniej należy zapoznać się z panującymi tam zasadami (np. nie powinno się filmować i fotografować mieszkających tam osób).

Sealand

Sealand. Fot. Richard Lazenby

To chyba najbardziej znana mikronacja świata. Sealand położony jest na platformie przeciwlotniczej Fort Roughs w pobliżu wybrzeży hrabstwa Suffolk w Anglii. Niepodległość Sealandu została proklamowana w 1967 roku, kiedy Sealand znajdował się na wodach międzynarodowych poza jurysdykcją jakiegokolwiek państwa, a Roy Bates ogłosił się księciem. Choć Sealand starał się o uznanie na arenie międzynarodowej, nie jest niezależny i uchodzi za mikronację, a nie za państwo nieuznawane do czego aspirował (państwami nieuznawanymi są m.in. Kosowo, Abchazja czy Osetia Południowa, mają one o wiele poważniejszy charakter niż mikronacje).

Początkowo Sealand zarabiał dzięki zlokalizowaniu tam serwerów internetowych poza kontrolą prawną, co umożliwiało stworzenie w internecie przestrzeni na hazard, brak kontroli poczty elektronicznej i liczne strony pornograficzne. Z taką propozycją pojawił się w Sealandzie Sean Hastings. Ostatecznie serwery działały do 2008 r.

Sealand posiada swoją flagę, herb, hymn i jednostkę monetarną jaką jest dolar sealandzki. Waluta była nawet oficjalnie bita w mennicy (dziś jest cenna dla kolekcjonerów). Przez pewien czas Sealand emitował także paszporty.

Molossia

Molossia to kolejna mikronacja z USA, tym razem znajdująca się na posiadłości Kevina Baugha w Nevadzie. To tak naprawdę dom z ogrodem i ziemie wokół niego o łącznej powierzchni 5,8 ha, gdzie zamieszkuje ok. 30 obywateli. Ta mikronacja ma swoje paszporty, pocztę, walutę (valorę), a także flagę, godło i hymn. Kevin Baugh ogłosił powstanie nowego państwa w 1999 r. i mianował się prezydentem. W Molossi znajduje się także kierunkowskaz, na którym znajdują się nazwy innych mikronacji takich jak Sealand czy Hutt River.

Hutt River

Księstwo Hutt River. Fot. Orderinchaos, CC BY-SA 3.0

Hutt River jest mikronacją, która powstała w 1970 roku. Rolnik Leonard Casley postanowił założyć nowe państwo w wyniku sporu z gubernatorem, bo zamawiano od niego znacznie dużo mniej pszenicy niż dotychczas. Utworzenie Hutt River motywował prawnie zapisami odpowiedniej konwencji. Mikronacja powstała w Zachodniej Australii niedaleko Geraldton na powierzchni ok. 75 km kwadratowych.

Casley odmawiał płacenia podatków australijskiemu rządowi, podobnie jak jego synowie. Ostatecznie sprawa zakończyła się w sądzie, a ten orzekł, że zaległości sięgają kwoty 3 mln dolarów. Hutt River do dziś ma kilkudziesięciu mieszkańców, stolicę w Nain, oficjalne języki urzędowe (angielski, francuski i esperanto), a także paszporty i własną flagę. W lutym tego roku Leonard Casley zmarł.

Seborga

Seborga. Fot. Jose Antonio

Seborga położona jest we Włoszech, w Alpach Liguryjskich i jest jedną z najstarszych mikronacji. Powstała w 1954 r., ale jej dzieje sięgają VIII wieku. Już w 954 roku wieś została podarowana benedyktynom. Następnie wielokrotnie była przedmiotem sporu między duchownymi a władzami świeckimi. W 1729 r. została kupiona przez króla Sardynii, a ponieważ Sardynię włączono potem do Włoch, także Seborga w 1861 r. znalazła się na terenach nowego państwa.

Mieszkańcy nie uznawali udziału Seborgi w zjednoczeniu Włoch, bo ich zdaniem król Sardyni przejął Seborgę nielegalne. Dlatego w 1954 r. mieszkańcy proklamowali niepodległość. Seborga ma swoją konstytucję, herb, godło, flagę, a także osobną walutę, luigino. Jest to jednocześnie jedna z najliczniejszych mikronacji, bo teren Księstwa Seborgi zamieszkuje kilkaset osób (ponad 300 wg danych z 2010 r.). Rząd włoski uznaje Seborgę za doskonałą atrakcję turystyczną, a ponieważ organy władzy w Sebordze w żaden sposób nie przeszkadzają w działalności organów publicznych, każdy żyje w zgodzie.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też