Fantastyczne zwierzęta świata i jak je znaleźć (Top 7)

Mamy na Ziemi fantastyczne zwierzęta, które z powodzeniem pasują do magicznego świata rodem z książek o Harrym Potterze. Oto 7 niezwykłych stworzeń z całego globu, które chętnie opisałby w swoich książkach Newt Skamander.

Japoński krab pacyficzny

blank
Michael Wolf, CC BY-SA 2.5

Japoński krab pacyficzny może nie jest zbyt śliczny – ale za to jaki imponujący! Trudno uwierzyć, że takie zwierzę istnieje. Długie odnóża wyróżniające to zwierzę przyprawiają o ciarki. Kraby zazwyczaj mają krótszy stosunek długości nóg do wielkości ciała. Ten gatunek zaliczany jest do żywych skamielin.

Japoński krab pacyficzny zwany jest krabem pająkiem
Japoński krab pacyficzny zwany jest krabem pająkiem. Fot. Flickr

Odnóża tego szczególnie dużego kraba mogą mieć do 4 metrów rozpiętości! Dorodny okaz może mieć nawet 20 kilogramów. Kraby pacyficzne dożywają podobno nawet 100 lat. Mogą być czerwone, białe lub czerwone w białe kropki.

Te niezwykłe zwierzęta żyją najczęściej na głębokości 200-300 m, ale można spotkać nawet okazy hasające po dnie na głębokości ponad 800 m! To nie oznacza, że nie możemy ich zobaczyć na własne oczy, bo cały czas żyją pod wodą. Wychodzą raz do roku na powierzchnię by złożyć jaja. Najłatwiej je spotkać na japońskich wyspach Izu.

Nietoperz morski

To nie pomalowane szminką zwierzę, ale prawdziwy okaz z morskich głębin! Wygląda jak ciotka Lodzia niezbyt zadowolona z jakości podanego jej serniczka na imieninach, a tak naprawdę to ryba nazywana nietoperzem morskim (ogcocephalus parvus).

Porusza się tuż przy dnie przesuwając się za pomocą dziwacznych płetw brzusznych. To osobliwe zwierzątko występujące w wodach tropikalnych i subtropikalnych jest niezbyt rozpoznawalne. Należy do ogackowatych, czyli rodziny słabo poznanych ryb żabnicokształnych.

Polatucha

polatucha
Polatucha. Fot. Pixabay

To przeurocze zwierzątko zwane jest latającą wiewiórką. Polatucha charakteryzuje się ogromnymi oczami i fałdami skóry pod pachami. Dzięki nim skacząc z drzewa na drzewo szybuje w powietrzu i jest w stanie pokonać spore odległości – średnio 10-20 m. Ale najdłuższy zmierzony skok polatuchy mierzył niemal 50 m!

Są dwa gatunki: polatucha syberyjska i polatucha japońska. Oba są niewielkie, maksymalnie do 20 cm długości (plus mierzący kilkanaście cm ogon).

Sarenka wodna

blank
William Warby, CC BY-SA 3.0

Przyjrzyjcie się dobrze. Jelonkowiec błotny czyli sarenka wodna ma widoczne na pyszczku… kły. Ten narażony na wyginięcie jelonek występuje naturalnie w Chinach i Korei, ale został także sprowadzony do Europy. Mimo wszystko populacja tego gatunku stale się zmniejsza.

To niewielkie zwierzątko. Jego wysokość w kłębie to około 50 cm, a waży maksymalnie kilkanaście kg. To jedyny przedstawiciel rodzaju jelonkowców.

Gawial

blank
Gawial wygląda trochę jak nabity w butelkę. Fot. Pixabay

Krokodyla czy aligatora widział każdy: mają silne szczęki, z których trudno się wyrwać jakiejkolwiek ofierze. Z kolei gawial, zagrożony wyginięciem gatunek krokodyla, ma bardzo wąziutką paszczę, co sprawia, że wygląda trochę śmiesznie. Przypomina nieco wiewióra Scrata z Epoki Lodowcowej. Jest to jednak wciąż groźne zwierzę, które może poważnie zranić człowieka.

Gawiale nie polują na duże ofiary, trudno byłoby im je zjeść. Zadowalają się rybami i małymi ssakami, nie pogardzą także padliną. Polują ruszając gwałtownie pyskiem w bok. Ich szczęka składa się z rzędów ponad stu niemal identycznych zębów (po ponad 50 na górze i na dole).

Suhak

blank
Suhak stepowy. Fot. Navinder Singh, CC BY-SA 4.0

Suhak stepowy (saiga tatarica) ma przedziwny nos zwany trąbką. Ten ssak z rodziny wołowatych występujący w Azji środkowej żył już w plejstocenie. Dziś jest krytycznie zagrożony wyginięciem.

Charakterystyczny nos sukaha pozwala mu filtrować powietrze z piasku. Zwierzak ten żyje bowiem na terenach półpustynnych i stepowych. Żywi się roślinami, które dla innych gatunków mogą być trujące. Samiec dowodzi stadem nawet 50 samic.

Kuoka!

Kuoki żyją na Rottnest
Kuoki żyją na Rottnest. Fot. Pixabay

To niewątpliwie najradośniejsze zwierzątka świata zamieszkujące jedynie okolice Perht w Australii. Ich naturalnym siedliskiem jest wyspa Rottnest, którą nazwano na cześć tych pociesznych zwierząt przypominających żeglarzom duże szczury.

Kuoka plasuje się w czołówce najsympatyczniejszych zwierząt, z którymi możesz zrobić sobie selfie. To ssak z rodziny kangurowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju kuoka.

Czytaj więcej: Kuoka – najradośniejsze zwierzątko świata z wyspy Rottnest. Jak tam dotrzeć?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też