9 świetnych map, których nie pokażą Ci w szkole (część 3)

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wielki jest Kazachstan w porównaniu z Europą i czy są na świecie kraje bez ani jednej rzeki? A może chcesz przejść 13,5 tys. km w linii prostej? Oto kolekcja kolejnych 9 świetnych map, których nie pokażą Ci w szkole (część 3).

Ile wydajemy w Czarny Piątek

Infographic: Where Will Consumers Spend the Most on Black Friday? | Statista Źródło: Statista

To temat na czasie. Czy zastanawialiście się, ile ludzie są w stanie wydać podczas wyprzedaży w Czarny Piątek? Święto zakupów staje się coraz bardziej popularne w Polsce, ale to i tak nic wielkiego w porównaniu m.in. z krajami anglojęzycznymi

Brytyjczycy w ten dzień wydają średnio ok. 400 dolarów na osobę, Kanadyjczycy 488 dolarów amerykańskich, a mieszkańcy USA jeszcze więcej: ponad 500 dolarów na osobę. Nie ma to jak wydać niemal 2000 zł jednego dnia.

Państwa, w których nie ma ani jednej rzeki

Arabia Saudyjska to największy kraj na świecie, który nie ma rzeki. Krajobraz jest typowo pustynny, a brak rzek na tak wielkim obszarze jest ewenementem. Rzeki nie znajdziemy także w Watykanie, choć leży on niedaleko Tybru. Ale już na przykład w Monako i San Marino znajdziemy rzeki.

Procent ludności z dostępem do energii elektrycznej

Mapa pokazuje procent populacji z dostępem do energii elektrycznej. Dane przedstawiono dla okresu od 1990 do 2014 r. (warto poprzesuwać suwak, by to zobaczyć). Nawet w tak stosunkowo krótkim czasie dostępność do elektryczności znacznie się zmieniła. Na przykład w Senegalu w 1990 r. cieszyło się nią 19,5 proc. populacji, a w 2014 r. już 61 proc.

Jak wielki jest Kazachstan na tle Europy

Źródło: https://www.worldmap.pl/ciekawe-mapy/page/4/

Kazachstan to ogromne państwo. Wystarczy nałożyć go na mapę Europy, by się o tym przekonać. Przejechanie trasy Astana – Ałmaty zajmuje 18 godzin, bo to aż 1200 km. Jeśli planując wakacje patrzysz na mapę Kazachstanu i stwierdzasz, że w pobliżu jest jakaś atrakcja, sprawdź dwa razy w jakiej naprawdę znajduje się odległości.

Wycinka lasów na Borneo

Wycinka lasów deszczowych nad Borneo pod uprawy palmy olejowej, to najszybciej postępująca deforestacja na świecie, a Indonezja jest niechlubnym światowym liderem jeśli chodzi o to zjawisko. Bezcenne lasy Borneo znikają, endemiczne gatunki zwierząt giną, a tragiczny proces postępuje, co widać na załączonym obrazku.

Więcej o tym zjawisku przeczytasz w naszym tekście: 5 rzeczy dotyczących świadomej turystyki, które możesz zrobić, by uratować planetę

Góra Stołowa w Kapsztadzie

Góra stołowa w Kapsztadzie to po prostu Góra Stołowa – nazwę jak widać wybrano taką, by nikt nie musiał zapamiętywać skomplikowanych słów. Znajdujące się na północy Przylądka Dobrej Nadziej i wysokie na 1086 m. n.p.m. wzniesienie, robi ogromne wrażenie. Nie dość, że jest płaskie, to leży tuż przy brzegu oceanu, więc tym bardziej zdumiewająca jest różnica poziomów wynosząca ponad kilometr.

Liczba uniwersytetów w top 500 na świecie

To wstyd, ale nie mamy żadnych uczelni wyższych w najnowszym światowym top 500. Wzięto pod uwagę zarówno uniwersytety jak i uczelnie techniczne. W rankingu 2018/19 żadna z nich nie jest uczelnią z Polski. W poprzednim rankingu, 2017/18, także nie było spektakularnych sukcesów, ale wyglądało to nieco lepiej. 260. był Uniwersytet Warszawski, a 381. Uniwersytet Jagielloński.

Najdłuższa trasa jaką możesz przejść w linii prostej

Na mapie zaznaczono najdłuższą na świecie trasę, którą mógłbyś przejść idąc po prostu przed siebie. Trasa prowadzi z Liberii do Chin. Najwięcej trudności po drodze sprawiłyby z pewnością Himalaje i granice, które musiałbyś przekraczać nielegalnie. Dopatrzyliśmy się też, że trasa zahacza o Morze Martwe, bo kreskę poprowadzono tak, że omija tylko większe akweny, a także przechodzi przez rzeki i budynki. To oczywiście jedynie naukowa dywagacja, a nie droga, którą da się autentycznie pokonać.

Trasa oczywiście jest całkowicie prosta, a jej zakrzywienie na mapie wynika z kulistości Ziemi. Jej długość wynosi 13 589 km.

Herbata w różnych językach świata

Czy zastanawialiście się, dlaczego wszyscy w Europie mówią coś w stylu “tea” albo “czaj”, a my mamy herbatę?

Otóż łączymy oba te słowa. Bo nie dość, że słowo “czaj” niemal każdy w Polsce zrozumie i gdzieniegdzie to synonim herbaty (zwłaszcza na Kresach), to mamy też w wyrazie “herbata” zmieniony fleksyjnie człon “tea”, czy też “te”. Przedrostek “herba” pochodzi od zioła i oznacza tyle co ziołowy. W wolnym tłumaczeniu polska “herbata” to napój z liści czy też z ziół herbaty, bo bardzo długo zwykłe liście herbaty uważano za zioła. Z kolei czarną herbatę uważano za ziołowy napój leczniczy i sprzedawano go w aptekach.

A oto poprzednie teksty:

9 ciekawych map świata, których nie pokażą Ci w szkole

9 rewelacyjnych map, których nie pokażą Ci w szkole (część 2)

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też