Gdzie najszybciej i najwięcej przybywa turystów? Na jakich kierunkach można się spodziewać najwyższych wzrostów? I w końcu: w jakie piękne miejsca jechać, zanim zaleje je fala turystów? Na te pytania można znaleźć odpowiedź w raporcie Światowej Organizacji Turystyki. Poniżej znajdziesz 10 najszybciej rozwijających się kierunków turystycznych na świecie.

Raport obejmuje dane statystyczne z 2017 roku i dotyczy międzynarodowej turystki na całym świecie. Wynika z niego, że największe wzrosty odnotowały dwa regiony: Europa (wzrost o 8%) i Afryka (wzrost o 9%). Na całym świecie sektor turystyki wzrósł o 7% w porównaniu z rokiem 2016, sięgając zawrotnej liczby 1323 milionów podróżnych. To najwyższy taki wzrost od 2010 roku.

Największe wzrosty procentowe w 2017 roku odnotowały kraje, które wcześniej zmagały się z problemami dotyczącymi bezpieczeństwa. Liczba podróżnych w Egipcie podniosła się aż o 55,1%, w Togo o 46,7%, natomiast w Palestynie o 25,7%. Oto pierwsza dziesiątka krajów o największym procentowym przyroście turystów w 2017 roku:

9Turcja oraz Islandia

Fot. Shutterstock

Mogłoby się wydawać, że niewiele łączy ze sobą Turcję i Islandię. Jednak oba te kraje odnotowały taki sam wzrost liczby turystów, wynoszący 24,1%. Turcja dopiero zaczęła podnosić się po zapaści turystycznej, jaka miała tam miejsce po nieudanym puczu wojskowym. Wprowadzane w tym kraju obostrzenia polityczne i religijne nie zachęcały do ryzykowania zwiedzania tego kraju. Obecnie sytuacja się nieco unormowała, stąd wzrost ruchu turystycznego.

Poleć do Turcji

Z kolei na Islandii współczynnik wzrostu liczby turystów nie stanowi zaskoczenia. To niewielkie państwo zaczyna już nawet narzekać na przegrzanie rynku i braki w infrastrukturze. Zbyt wielu turystów może stanowić problem, zwłaszcza na tak niewielkim obszarze. W ostatnich latach Islandia odnotowywała jeszcze wyższe wzrosty, dlatego obecne 9 miejsce można uznać za spowolnienie.

Poleć na Islandię

Hvitserkur trójząb posejdona na półwyspie Vatnsnes Islandia
Fot. Shutterstock

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here