10 bardzo ważnych porad przed lotem. Przestrzegaj ich, a podróż nie sprawi Ci żadnych problemów!

Każdym z nas przed lotem samolotem targają różne emocje. Jedni odczuwają ekscytację, drudzy panikują, zaś jeszcze inni zastanawiają się, jak zapełnić sobie czas podczas kilkugodzinnej podróży. Aby żadna z wymaganych czynności tuż przed wejściem na pokład, jak również w trakcie lotu nie przysporzyły jakichkolwiek problemów, warto odpowiednio wcześniej zadbać o wszystko, co mogłoby na to wpłynąć.

Wykonaj wszystkie możliwe czynności w domu

Lotniska ze swojej natury są często miejscami chaotycznymi. Warto więc zaoszczędzić czas i zapobiec jakimkolwiek niedogodnościom, wykonując w domu przed przybyciem na lotnisko wszystkie możliwe czynności. Najważniejszą kwestią jest dokonanie odprawy online, którą oferują niemal wszyscy przewoźnicy. Dodatkowo warto wybrać odpowiednie miejsce w samolocie już podczas kupowania biletu, co również w dużej mierze warunkuje wygodę i komfort podróżowania. Mając już załatwione te kwestie, przybywając na lotnisko mamy zdecydowanie więcej czasu, aby przygotować się na podróż i unikamy długich kolejek.

Fot. Unsplash.com

Zadbaj o bagaż podręczny

Zwłaszcza w przypadku dłuższych lotów, warto przygotować sobie bagaż podręczny z niezbędnymi elementami, które pozwolą zyskać komfort i wygodę. Zakres przedmiotów powinien być uzależniony od planów w trakcie lotu – jedni od razu chcą usnąć, drudzy czytają, zaś trzeci chcą być produktywni i pracują na laptopie. W tym celu warto przygotować między innymi słuchawki, zatyczki do uszu, poduszkę, zapasowe baterie, opaskę na oczy czy też naładowany telefon czy tablet. Dodatkowo niezbędnym wyposażeniem są podręczne środki czystości (np. chusteczki nawilżane), które pomagają utrzymywać świeżość podczas podróży.

Fot. Unsplash.com

Naładuj wszystkie urządzenia elektroniczne

Choć niektórzy mogą o tym zapominać, jednym z kroków podczas przygotowań do lotu jest naładowanie wszelkich urządzeń elektronicznych, takich jak smartfon. Dotyczy to przede wszystkim osób, które za jego pomocą skanują bilety na bramkach, sprawdzają informacje na temat lotu czy też słuchają muzyki na pokładzie. Co więcej, pełna bateria daje możliwość bezproblemowego zamówienia taksówki czy też wyszukania połączenia publicznego już po dotarciu na miejsce.

Fot. Unsplash.com

Pamiętaj o pojemności płynów

Sporo osób, które nigdy wcześniej nie latały samolotem, już na lotnisku muszą się pozbywać części swoich kosmetyków. Powodem jest niezrozumienie lub przegapienie wymogu dotyczącego możliwości przewożenia cieczy o limitowanej pojemności, wynoszącej 100 ml. Oznacza to, że każdy pojemnik, tubka czy buteleczka nie mogą przekroczyć tej wartości, a co więcej, nie ma znaczenia, że np. w tubce z pastą do zębów o pojemności znajduje się tylko jej połowa. Warto także upewnić się, że każdy pojemnik ma wyraźną informację o pojemności. Jeśli takowej nie ma, przedmiot ten nie przejdzie przez kontrolę.

Fot. Unsplash.com

Bezpiecznie pakuj bagaż rejestrowany

Jeśli zabierasz ze sobą bagaż, który będzie odprawiany i nie wiesz, kto będzie miał do niego dostęp podczas startowania i lądowania, bardzo ważne jest zabezpieczenie swoich rzeczy. W tym celu warto je pakować tylko i wyłącznie do walizek lub toreb z pewnym, solidnym zamknięciem, aby uniknąć przypadkowego dostępu do nich ze strony osób trzecich. To samo dotyczy bagażu zabieranego na pokład – co prawda z reguły mamy go na oku, ale w przypadku rozerwania się zamka lub samej torby, osobiste przedmioty mogą w niekontrolowany sposób zniknąć w otchłani toreb innych pasażerów.

Fot. Unsplash.com

Ułatw identyfikację bagażu

W przypadku bagażu rejestrowanego, bardzo ważne w kontekście oszczędności czasu jest również odpowiednie oznaczenie swojej torby czy walizki. Z reguły dokonuje się tego poprzez specjalną zawieszkę lub kartkę. Jeśli jednak nie chcesz dopuścić do sytuacji, że spośród czterech czarnych toreb, jakie pojawiają się na karuzeli bagażowej na lotnisku, akurat Twoją przypadkowo weźmie inny pasażer, warto ją oznaczyć dodatkowym odblaskiem, naklejką czy opaską.

Fot. Pixabay.com

Odpowiednio wcześnie zmierz swój bagaż

Równie często, co kwestia kosmetyków i zbyt dużej pojemności pojemników z płynami, sporo czasu na lotnisku zajmuje sytuacja, gdy bagaż okazuje się zbyt duży w kontekście wymogów przy danym rodzaju biletu. Jeszcze przed jego zakupem należy sprawdzić, jakie wymiary są dozwolone u danego przewoźnika, aby nie tylko nie mieć kłopotów z wejściem na pokład, ale także nie stanąć przed koniecznością zapłaty sporej kwoty za niezgodny z przepisami bagaż. Trzeba również pamiętać, aby zmierzyć walizkę jeszcze przed jej spakowaniem – nierzadko włożenie do niej ubrań może ją po prostu poszerzyć.

Fot. Unsplash.com

Zadbaj o ubezpieczenie podróżne

Niezależnie od tego, czy podróżujesz w kraju, czy za granicą, ubezpieczenie podróżne jest niezbędne praktycznie w każdej sytuacji. Koszty leczenia za granicą mogą być wysokie, a tego typu zabezpieczenie zwykle obejmuje również utratę i kradzież rzeczy osobistych. Istnieje wiele różnych rodzajów ubezpieczenia podróżnego, więc warto odpowiednio wcześnie przeprowadzić analizę ofertę, aby wybrać takie, które najbardziej będzie odpowiadało Twojej podróży.

Fot. Pixabay.com

Zrób kopię dokumentów

Każdorazowo dobrą praktyką jest wykonanie kopii wszystkich ważnych dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy na wypadek potencjalnego zagubienia ich podczas podróży. Koniecznie należy zachować je w oddzielnym bagażu, zaś kopie zostawić w domu. Pozwoli to uniknąć kłopotów proceduralnych przy wyrabianiu nowych dokumentów i zachować spokój w sytuacji, gdy znajdujesz się na przykład na drugim końcu świata.

Fot. Pixabay.com

Stale monitoruj informacje o lotach

Tablice z informacjami na temat lotów przepełnione są informacjami dotyczącymi poszczególnych połączeń. W pośpiechu i ogromie rzeczy do załatwienia może dojść do sytuacji, że przegapimy kluczową informację na temat opóźnienia czy nawet odwołania naszego lotu. Warto zatem być wyczulonym na wszelkie komunikaty i informacje tekstowe, pojawiające się zarówno na tablicy, jak i z głośników. Dzięki temu zapobiegniemy nerwowym sytuacjom i odpowiednio wcześnie będziemy mogli reagować, jeśli dojdzie do jakichkolwiek zmian przed lotem.

Fot. Unsplash.com

Poza powyższymi wskazówkami, przed i w trakcie lotu warto pamiętać o wielu innych czynnikach. W tekście Nie chcesz się zarazić w samolocie? Wybierz to miejsce, jest najlepsze! informowaliśmy, jakie są preferowane miejsca na pokładzie, jeśli nie chcemy nabawić się niechcianego zarażenia. Tak naprawdę każdy aspekt podróżowania samolotem powinien być dokładnie sprawdzony, co jest podstawą do bezpiecznego, wygodnego i bezproblemowego podróżowania.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też