Ruch lotniczy na warszawskim Bemowie ma być ograniczony

Program ochrony środowiska przed hałasem dla miasta stołecznego Warszawy został uchwalony. Ruch lotniczy nad Bielanami zostanie ograniczony.

Program antyhałasowy

Na stronie UM czytaliśmy już w marcu, że Warszawa, podobnie jak wszystkie aglomeracje Unii Europejskiej, w których mieszka ponad 100 tysięcy osób, prowadzi długofalową politykę walki z hałasem. W związku z tym, w cyklu 5-letnim, powstają mapy akustyczne. Natomiast w oparciu o mapy tworzone są programy ochrony środowiska przed hałasem. Aktualna Mapa akustyczna Warszawy jest z 2017 roku i prezentuje rozkład hałasu drogowego, lotniczego, szynowego, a także przemysłowego. Zarówno dla pory dnia, jak i nocy.

Mapa akustyczna jest dostępna na stronie i można z niej odczytać poziom hałasu w swojej okolicy, a także obejrzeć podgląd budynku z rozkładem hałasu na jego elewacjach, można też pobrać mapy w formacie pdf.

Wczoraj, tj. 27 września, Tomasz Mencina – burmistrz dzielnicy Bielany w Warszawie opublikował na swoim profilu FB informację, że ruch lotniczy nad Bielanami zostanie ograniczony. Jednym spodobała się ta wiadomość, innym nie bardzo.

Władze Lotniska Warszawa-Babice zostały zobowiązane do:

  • stosowania procedur antyhałasowych, opisanych w Instrukcji Operacyjnej Lotniska Warszawa–Babice
  • ograniczenia liczby lotów szkolnych, a docelowo ich likwidacji
  • ograniczenia do minimum lotów po kręgu, a docelowo ich likwidacji
  • zwiększenia liczby punktów ciągłego monitorowania hałasu lotniczego w rejonie zabudowy chronionej
  • optymalizacji profili startów i lądowań z wykorzystaniem większych pułapów lotu nad zabudową mieszkaniową
  • opracowania procedury i lokalizacji samolotów i śmigłowców podczas wykonywania operacji lotniczych
  • wprowadzenia obowiązkowego stosowania transpondera, przede wszystkim w celu identyfikacji toru lotu każdego statku powietrznego w rejonie lotniska

Obecnie na tym lotnisku liczba operacji sięga 35 tys. rocznie. Tym sposobem lotnisko na Bemowie jest drugim pod względem liczby operacji lotniczych w Polsce.

2 KOMENTARZE
  1. Tragedia mieszkam na Żoliborzu od dziecka hałas lotu samolotów jest nie do zniesienia szczególnie w niedziele nie słyszę nawet telewizora i nie mogę otworzyć okna tyle lata samolotów dosłownie co 5 min jeden pi drugim

  2. Coś chyba nie tak, skoro po krótkim okresie względnego spokoju warkot powrócił. Wczoraj (niedziela) warczało cały dzień. To wstyd, że miasto nie potrafi sobie poradzić z tym. Latają nad blokami !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here