Od 1 stycznia 2021 r. zmieniły się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich. Jako obywatele państwa trzeciego podlegają standardowi odprawy szczegółowej.

Następny

2. Zasady wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii

Zmiany związane są z końcem okresu przejściowego związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w dniu 1 stycznia 2021 r.

  • Karta EKUZ

Osoby na stałe zamieszkujące Wielką Brytanię przed 31 grudnia 2020 r. będą mogły w dalszym ciągu korzystać z karty EHIC wydanej przez Wielką Brytanię podczas wyjazdów do krajów Unii Europejskiej. Należy pamiętać, aby dotychczasową kartę EHIC wymienić na stronie nhs.gov na nową kartę UK EHIC, gdyż straci ona ważność wraz z końcem 2020 r.

  • Prawo jazdy i zielona karta pojazdu

Po przeprowadzeniu się do Wielkiej Brytanii można korzystać z polskiego prawa jazdy do 12 miesięcy. Po tym okresie należy dokonać jego wymiany na brytyjskie prawo jazdy.

Nie wiadomo jeszcze, czy Wielka Brytania pozostanie w strefie „zielonej karty” – kwestia ta jest przedmiotem negocjacji. Do czasu ich zakończenia, sugeruje się zabieranie w podróż do Wielkiej Brytanii zielonej karty, którą można uzyskać u swojego ubezpieczyciela.

  • Dokumenty podróżne

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium Wielkiej Brytanii jest ważny paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia). Odnotowuje się sytuacje, w których na granicy zatrzymywane są dowody osobiste zgłoszone wcześniej jako utracone.

Uwaga! Granicę brytyjską będzie można przekraczać na podstawie ważnego dowodu osobistego do 30 września 2021 r. Po tej dacie, przekraczanie granicy możliwe będzie wyłącznie na podstawie ważnego paszportu.

  • Wizy

Obywatel państwa członkowskiego UE może wjechać na terytorium Wielkiej Brytanii w celach turystycznych bez konieczności posiadania wizy, jeśli pobyt nie przekracza 6 miesięcy. Posiadanie wizy konieczne jest w przypadku pobytów przekraczających 6 miesięcy, a także w przypadku chęci podejmowania studiów lub pracy w Wielkiej Brytanii.

Na brytyjskiej stronie rządowej dostępny jest interaktywny formularz, dzięki któremu można sprawdzić, czy w danym przypadku konieczne jest posiadanie wizy, aby móc wjechać na teren Wielkiej Brytanii.

  • Zmiany dla przedsiębiorców

Bieżące informacje na temat zmian dla przedsiębiorców, wynikających z opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.

Więcej można przeczytać na stronie gov.pl.

źródło: Straż Graniczna, UDSC, gov.pl


Następny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here