Przedłużenie zakazu ruchu lotniczego w Polsce! Projekt trafił do podpisania. Ile znowu mamy czekać?

Resort infrastruktury przygotował projekt rozporządzenia przedłużający zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym do 6 czerwca, a w odniesieniu do lotów krajowych do 31 maja (z wyjątkiem lotów handlowych).

Zakaz lotów w Polsce

Jak informuje Portal Samorządowy, do podpisania premiera skierowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

W Ocenie Skutków Regulacji projektu jest napisane:

Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu lotów krajowych.

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 23 maja 2020 r.

Jak informuje portal dlapilota.pl, według projektu nowe rozporządzenie traci moc z dniem 6 czerwca 2020 r., z wyjątkiem przepisów odnoszących się do ruchu krajowego, które to tracą moc z dniem 31 maja 2020 r. Ma wejść w życie z dniem 24 maja 2020 r.

Zakaz w ruchu lotniczym dotyczy wykonywania lądowania cywilnych statków powietrznych na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk rzeczypospolitej polskiej wykonujących międzynarodowe loty przewożące pasażerów z wyjątkiem:

• lotów cargo,
• lotów bez ładunku i bez pasażerów,
• lotów o statusie HOSP, HUM, STATE, HEAD, innych lotów wykonywanych w celu ratowania życia lub zdrowia ludzkiego (np. na hasło RATOWNIK),
• lotów w celu ochrony porządku publicznego (np. na hasło GARDA),
• lotów do Rzeczypospolitej Polskiej statkami powietrznymi wyczarterowanymi na zlecenie organizatorów turystyki lub podmiotu działającego na ich zlecenie przed dniem 15 marca 2020,
• lotów na zlecenie Prezesa Rady Ministrów lub na zlecenie osoby fizycznej lub osoby prawnej, statkami powietrznymi posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich.

Zakazowi nie podlegają również loty czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych, które będą wykonywane na zlecenie państw obcych, w celu powrotu ich obywateli oraz loty statków powietrznych znajdujących się w niebezpieczeństwie.

13 KOMENTARZE

 1. „zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym do 6 czerwca, a w odniesieniu do lotów krajowych do 31 maja (z wyjątkiem lotów handlowych)”

  Lot z pasażerami jest lotem handlowym 😉

  • loty handlowe tu w rozumieniu loty w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty, albo samoloty posiadające do 15 miejsc pasażerskich, które wykonujące rejsy handlowe w celu zabrania lub pozostawienia pasażerów

 2. Nie jestem Prezesem Rady Ministrów, więc moje potrzeby są nieważne. Jestem zmuszona do pozostawania w Polsce. Takich jak ja jest więcej i chcę mieć możliwość wylotu z kraju według moich potrzeb.

  • Jestem w tej samej sytuacji. Zostawiłam prace, męża, dom. Przyleciałam na dwa tygodnie z dzieckiem. Czwarty miesiąc nie mogę wrócić do UK.

  • Jeszcze nie sprzedali wszystkich chińskich masek i jeszcze mało zarobili na mandatach więc muszą wirusa zmuszać do pozostania tu dalej, a gdy jesienią nadejdzie grypa i przeziębienie to znów będzie covid 20!!!

 3. Ja miałam wykupiony bilet lotniczy do Barcelony Girony 16 lipca ale niestety został odwołany więc przebukowałam lot na 10 dni później tj. 26 lipca.Z tego co wiem to ruch lotniczy zostaje wznowiony w Ryanairze od 1 lipca ale nie wiem niestety czy do Barcelony Girony także.

 4. Zgadza się, kto chce niech sobie siedzi w Polsce, niech sobie jedzie na polskie wakacje, ale są też ludzie co mają już dosyć wegetacji w tym kraju i chcą wyjechać na normalne wakacje do Afryki gdzie nie ma żadnego żałosnego wirusa.

 5. Nie widzę wnuków, dzieci ani męża który utknął u dzieci od 4 miesięcy, zaczynam filmowa,czy nikt nue pomyśli onormalnych ludziach, zaczynam mieć stany lękowe że już ich nigdy nie zobaczę,czy ktoś pomyślał o naszym stanie psychicznym Nie wszyscy mieli okazję skorzystać z lotów z powodu ograniczenia terytorialnego!Dosyć decydowania za mnie! Czy ktoś pomyślał że nie chce spędzać wakacji w Pl bo mnie po prostu na nie nie stać!chcę wreszcie ujrzeć i uściski moje wystraszonecwnuki! Zapewnić ich że żyje że jestem!Przywröćcie loty,otwórzcie granice! Sami już teraz potrafimy o siebie zadbac

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here