Euro czy dolary – co lepiej zabrać na wakacyjny wyjazd?

Czy wybieramy się na egzotyczne wojaże po Meksyku, czy na wakacje all inclusive w Grecji – zawsze bierzemy ze sobą walutę. Gotówka przyda nam się na napiwki, posiłki, pamiątki, a karta na większe zakupy, wycieczki, wynajem auta. Jaką jednak wziąć walutę na wakacje, kiedy nie mamy dostępu do lokalnego środka płatniczego?

Pełen relaks tylko z zabezpieczeniem walutowym

Każdy wypoczywa w inny sposób. Dla jednych liczy się wyłącznie aktywny wypoczynek i spanie w namiocie, więc lecą do Hiszpanii, Grecji lub nawet do Chin, aby tam rozpocząć swoją rowerową wyprawę, zatrzymując się w każdym miejscu, które urzeknie ich swoim klimatem i oczywiście w celu zregenerowania sił. Jeszcze inni wolą przemierzać góry, nocując w schroniskach. Natomiast część wczasowiczów preferuje wygodne hotele, zwiedzanie zabytków i opalanie się na niebiańskich plażach. Co kto woli.

Jedno jest niezmienne – obca waluta za granicą jest zawsze potrzebna, nawet gdy nie wydajemy jej na luksusy. Od czasu do czasu trzeba kupić jedzenie i picie, a ponadto zdarzają się sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Warto mieć przy sobie jakąś walutę w gotówce, ale przede wszystkim należy postawić na bezproblemowy dostęp do waluty w każdej chwili. Tylko mając spokojną głowę, będziemy mogli oddać się błogiej fizycznej aktywności lub kompletnemu nicnierobieniu.

Euro nie tylko w Europie

W Europie z walutą raczej nie ma problemu. W większości europejskich krajów obowiązuje euro i to oczywiście je należy ze sobą zabrać. Także w tych europejskich krajach, które nie wprowadziły jeszcze wspólnej waluty, przelicznik euro nie będzie dla nas niespodzianką.

Krzysztof Adamczak, dealer walutowy Walutomat.pl, powiedział:

Warto pamiętać, że euro obowiązuje też w zamorskich terytoriach państw strefy euro, takich jak np. Gwadelupa czy Martynika.

Dolary w Afryce

Problem może pojawić się w krajach afrykańskich, np. w Tunezji, Egipcie, czy Maroku. Tam korzystniej będzie zabrać dolary amerykańskie. Dlaczego? Bo można spotkać w tym rejonie przelicznik euro – dolar, 1 do 1. Czyli za daną usługę zapłacimy np. 10 dolarów, albo 10 euro. Oczywiście kurs dolara jest korzystniejszy, więc opłaca nam się płacić w tej walucie.

Egzotyczne waluty?

Podobnie dolary lepiej zabierać w egzotyczne podróże do Azji czy Ameryki Południowej. Zresztą warto wiedzieć, że dolar amerykański jest walutą nie tylko w USA, ale w 13 innych krajach na świecie, np. Ekwadorze. Chętnie przyjmą go także inne kraje na świecie.

Krzysztof Adamczak, dealer walutowy Walutomat.pl, powiedział:

W wielu krajach turystycznych gospodarka jest oparta na wątpliwych fundamentach, przez co lokalne waluty często nękają kryzysy. Powoduje to, że mieszkańcy chętnie przyjmują dolary, które kojarzone są ze stabilnością i bezpieczeństwem. Tyczy się to nie tylko małych państw, ale także tych większych, zwłaszcza w Ameryce Południowej. W Wenezueli, Kolumbii czy nawet w Argentynie dolar często jest milej widziany od lokalnej waluty.

Wybór odpowiedniej waluty zależy więc od miejsca naszego wyjazdu. Jak zakupić tanio euro czy dolary na wyjazd? Najlepiej będzie w kantorze internetowym, np. Walutomat.pl. Należy się zarejestrować, podać dane osobowe, wpłacić złotówki i w kilkanaście minut otrzymamy wymienioną walutę. Można ją od razu przesłać na konto walutowe, do którego podepniemy kartę i będziemy nią płacić za granicą. Z Walutomat.pl możemy także wypłacić euro w gotówce lub zrobić od razu tani zagraniczny przelew.

Sprawdź Walutomat.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here