Treść strony

10 najciekawszych miejsc w Europie - wyniki "European Best Destination 2016"

10 najciekawszych miejsc w Europie - wyniki "European Best Destination 2016"

European Best Destination to europejska organizacja z siedzibą w Brukseli, która promuje bogactwo i różnorodność niezwykłych miejsc w Europie. Ma za zadanie promowanie kontynentu wśród Europejczyków oraz innych narodów. EBD współpracuje z wieloma biurami turystycznymi na świecie wspierając w ten sposób promocję wielu przepięknych regionów Europy. 

W ankiecie organizacji wzięło udział aż 290 000 internautów, którzy wybierali najlepsze kierunki w Europie spośród 20 kandydatów. Czy wyniki są zaskoczeniem? Dla nas tak, ale przekonajcie się o tym sami. Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych kierunków w Europie w roku 2016. 

Kontynuuj czytanie

Bezpieczeństwo na świecie: Europa

Bezpieczeństwo na świecie: Europa

​Dziś ostatnia część cyklu o bezpieczeństwie na świecie. Tym razem przeanalizujemy indeks pokojowy państw europejskich. Choć w ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o bezpieczeństwie w Europie, to ten kontynent niezmiennie pozostaje najbezpieczniejszy w stosunku do pozostałych regionów. Aż 14 krajów Europy znajduje się w 20 najbezpieczniejszych państw na świecie. Zobaczcie jak kształtował się indeks bezpieczeństwa i sytuacja pokojowa w Europie w 2015 roku. 

Należy pamiętać, że wpływ na indeks pokojowy państw ma bardzo wiele czynników i dopiero ich dogłębna analiza daje pełen obraz sytuacji w kraju. Rzadko kiedy na zmianę indeksu wpływa tylko jedno wydarzenie. Należy również pamiętać, że choć dane państwo zajęło niską pozycję w regionie i zajmuje jedno z ostatnich miejsc, nie oznacza to, że jest ono jednym z najmniej bezpiecznych państw w skali globalnej. Dla lepszego zobrazowania sytuacji publikując TOP 5 najbardziej i najmniej bezpiecznych krajów w regionie dodajemy również miejsce jakie dane państwo zajęło w rankingu światowym. 

Kontynuuj czytanie

Bezpieczeństwo na świecie: Ameryka Północna i Ameryka Środkowa

Bezpieczeństwo na świecie: Ameryka Północna i Ameryka Środkowa

​Dziś skupimy się na bezpieczeństwie w Ameryce Północnej oraz Ameryce Środkowej. Wyniki obu regionów w stosunku do roku 2014 poprawiły się. Kanada ponownie trafiła do 10 najbezpieczniejszych państw na świecie i zajęła 7 miejsce. Stany Zjednoczone przesunęły się w rankingu o 2 miejsca, ale ogólny wynik nie jest nadal satysfakcjonujący. Wielu podróżujących uważa USA za miejsce bezpieczne lub bardzo bezpieczne dla podróżujących. Jak jednak wynika z rankingu, powszechne przekonania nie mają pokrycia z badaniami przeprowadzonymi przez badaczy przygotowujących raport Global Peace Index. Jeżeli jesteście ciekawi jak kształtowała się sytuacja pokojowa w regionie Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej zachęcamy do dalszej lektury. 

Kontynuuj czytanie

Bezpieczeństwo na świecie: Azja, Australia i Oceania

Bezpieczeństwo na świecie: Azja, Australia i Oceania

​Twórcy rankingu Global Peace Index podzielili badania nad wskaźnikiem pokojowym w Azji i Australii na 4 regiony: Azja-Pacyfik, Bliski Wschód, Azja Zachodnia oraz Azja Południowa. Według nich sytuacja w regionie jest bardzo zróżnicowana. Znajdują się tu kraje o bardzo wysokim indeksie pokojowym jak Nowa Zelandia, Japonia czy Australia, ale również takie które zajmują najniższe pozycje i są znane z bardzo trudnej sytuacji. My również odniesiemy się do sytuacji w każdym ze wskazanych regionów. Jak wyglądała sytuacja w poszczególnych regionach Azji w 2015 roku, które kraje można bez obaw odwiedzać, a które znajdują się nisko w rankingu i lepiej dobrze przemyśleć podróż w te regiony? Wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu. 

Kontynuuj czytanie

Bezpieczeństwo na świecie: Afryka

Bezpieczeństwo na świecie: Afryka

​Powszechnie, kraje afrykańskie nie są uważane za bezpieczne miejsce do podróżowania. Jednak zgodnie z raportem Global Peace Index ogólna sytuacja w Afryce w 2015 roku poprawiła się. Na terenie kontynentu zanotowano duże spadki indeksu pokoju, jak również znaczne wzrosty. Co ciekawe, państwa takie jak Gwinea Bissau czy Wybrzeże Kości Słoniowej zanotowały największe wzrosty wskaźnika w skali całego świata. W obu przypadkach wpłynęło to na poprawę bezpieczeństwa społecznego. Zmniejszyła się również liczba ataków byłych rebeliantów. Należy jednak wspomnieć, że na terenie kontynentu afrykańskiego znajduje się też 5 państw o najgorszym wyniku w skali światowej. Najcięższą sytuację odnotowano w Dżibuti (spadek aż o 42 miejsca), Nigrze (spadek o 28 miejsc) czy Sudanie Południowym (spadek o 3 miejsca). 

Kontynuuj czytanie

Bezpieczeństwo na świecie: Ameryka Południowa

Bezpieczeństwo na świecie: Ameryka Południowa

​Na pewno nie raz zastanawialiście się czy będziecie bezpieczni w kraju, do którego planujecie wyjechać. Jaka jest w nim aktualna sytuacja, czy turyści są tam mile widziani. Bezpieczeństwo jest niezwykle ważną częścią podróży i dlatego postanowiliśmy dla Was zebrać na ten temat garść przydatnych informacji. Z najbliższych kilku wpisów dowiecie się, które kraje na danym kontynencie są najbezpieczniejsze, który wyjazd przełożyć na później oraz jakie środki ostrożności zachować. Na koniec przedstawimy globalną listę najbezpieczniejszych krajów na podstawie raportu Global Peace Index

W roku 2015 sytuacja pokojowa na świecie utrzymuje się na stabilnym poziomie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nadal jednak są to zdecydowanie gorsze wyniki niż w 2008 roku. W 2015 w czterech z dziewięciu regionów odnotowano poprawę czynnika pokojowego. W pozostałych pięciu sytuacja zmieniła się na niekorzyść. Najbardziej istotna zmiana w indeksie nastąpiła na terytorium Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki (MENA). W tym regionie odnotowano znaczący wzrost przemocy ze względu na konflikty cywilne oraz działania ekstremistycznych ugrupowań islamskich. Dziś jednak zajmiemy się sytuacją pokojową w Ameryce Południowej. 

Kontynuuj czytanie

Tradycje świąteczne na świecie

Tradycje świąteczne na świecie

Karp, śledź, bigos, kutia - to wszystko znajdziecie na naszych stołach. A jakie potrawy są spożywane w innych krajach? Gdzie święta spędza się na plaży? Dzieci w jakim kraju dostają prezenty aż dwa razy? Tego wszystkiego dowiecie się z naszej infografiki. 

Kontynuuj czytanie

Aplikacja na Iphone, która zorganizuje Twoje dokumenty niezbędne w podróży

Aplikacja na Iphone, która zorganizuje Twoje dokumenty niezbędne w podróży

​Najczarniejszy scenariusz w podróży? Przyjeżdżacie na lotnisko i okazuje się, że Wasz paszport jest nieważny, albo co gorsza został skradziony. Każdemu może się zdarzyć przegapić termin ważności jego dokumentu. Co zrobić aby tego uniknąć? Z pomocą przychodzi nowa aplikacja na Iphona. Mowa o Docady, nowoczesnej aplikacji, która pozwoli Wam zorganizować dokumenty przydatne w podróży i nie tylko. Co tak niezwykłego ma w sobie ta aplikacja? 

Kontynuuj czytanie

Do Bolonii za 7 kg kiełbasy? Wyszukiwarka przelicza ceny biletów na lokalne produkty

Do Bolonii za 7 kg kiełbasy? Wyszukiwarka przelicza ceny biletów na lokalne produkty

​Pewnie nigdy nie zastanawialiście się ile kosztuje lot w przeliczeniu na kilogramy kiełbasy czy litry miodu. My również nie, ale teraz możemy to sprawdzić. 


Ciekawą opcję przeliczania cen biletów na lokalne produkty wprowadził do swojej wyszukiwarki Kayak. Jeśli kogoś ciekawi na ile porcji bigosu można przeliczyć lot z Warszawy do Zadaru to teraz będzie już wiedział, że są to 54 porcje. Te i inne absurdalne przeliczniki możecie podziwiać na stronie. Poniżej znajdziecie kilka z nich. 

Loty przeliczono między innymi na kilogramy kiełbasy, porcje bigosu i pierogów, butelki piwa, wódki i wina oraz ptasie mleczko. 

Kontynuuj czytanie

10 najlepszych miast według podróżnika, który odwiedził wszystkie kraje świata!

10 najlepszych miast według podróżnika, który odwiedził wszystkie kraje świata!

​Gunnar Garfors to norweski podróżnik, biznesmen i dziennikarz, któremu w wieku 37 lat udało się odwiedzić wszystkie 198 krajów na świecie. Co ciekawe, dokonał tego bez porzucania dotychczasowego życia! Garfors ma na koncie kilka ciekawych rekordów około podróżniczych: W 2012 roku został pierwszą osobą na świcie, której udało się odwiedzić 5 krajów w ciągu 24 h. Gunnar jest również autorem książki "198. How I ran out of countries".  Teraz postanowił stworzyć listę najciekawszych i najpiękniejszych miast na świecie, które każdy powinien odwiedzić. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę Gunnara Garforsa. 

Kontynuuj czytanie

Litwa, Łotwa, Estonia i Ukraina: Polski Bus uruchamia dwie nowe linie!

Litwa, Łotwa, Estonia i Ukraina: Polski Bus uruchamia dwie nowe linie!

Odwiedziny w jednym miejscu to dla Was za mało? Mamy idealną propozycję - tygodniowa podróż podczas której odwiedzicie Brukselę, Madryt i Paryż. Wszystko to w super cenie 294 zł. Proponowany termin podróży to 10-17.11.2015. Wszystkie szczegóły odnośnie przesiadek znajdziecie poniżej. Wszystkie loty odbywają się na pokładzie linii Ryanair dlatego możecie zabrać ze sobą aż dwa bagaże podręczne. 

Szczegóły podróży:

10.11.2015 Warszawa - Bruksela 39 zł

12.11.2015 Bruksela - Madryt 22,99 Euro

14.11.2015 Madryt - Paryż 19, 99 Euro

17.11 Paryż - Warszawa 17, 64 Euro

Kontynuuj czytanie

5 niezwykłych wysp zamieszkanych głównie przez zwierzęta

5 niezwykłych wysp zamieszkanych głównie przez zwierzęta

Lubicie podróże łączone? W takim razie to idealna propozycja dla Was. 4 dni w Fezie a do tego jednodniowe zwiedzanie Brukseli i Mediolanu. Wszystko to w rewelacyjnej cenie 381 zł (bez WDC 45 zł więcej). Proponowany termin podróży to 16-22.10.2015. Co warto zobaczyć w trakcie tej podróży? Będąc we Włoszech możecie zdecydować się tylko na zwiedzanie bajkowego Bergamo lub wybrać się do Mediolanu w celu zobaczenia najważniejszych atrakcji takich jak Duomo czy Castello Sforzesco. W Fezie, ponoć najbardziej arabskim z marokańskich miast, warto wybrać się na lokalne targowiska (suki) i podziwiać najstarszą i największą medynę w tej części kontynentu. Na zakończenie podróży w Brukseli skosztujcie koniecznie czekolady i belgijskiego piwa. 

Aby osiągnąć tytułową cenę należy posiadać członkowstwo WDC oraz zdecydować się na podróż z bagażem podręcznym dostosowanym do wymogów linii Wizz Air. 

Kontynuuj czytanie

Mediolan z Poznania za 78 zł!

Mediolan z Poznania za 78 zł!

Mediolan kojarzony jest przede wszystkim jako stolica mody, zakupowy raj dla miłośników ekskluzywnych marek.Jednak Mediolan to nie tylko zakupy, to również bardzo ważny ośrodek kulturalny Włoch. Tu znajduje się czwarta największa bazylika na świecie z której rościąga się przepiękny widok na całe miasto jest jego najważniejszą atrakcją. Polecamy również poświęcić jeden dzień na zwiedzanie pobliskiego miasta Bergamo, które zachwyca swoim bajkowym klimatem.

Super cena na bezpośredni przelot z Poznania do Mediolanu! Cena z WDC to tylko 78 zł (osoby bez członkowstwa zapłacą 108 zł). Proponowany termin podróży to 24-28.11.2015

Kontynuuj czytanie

Zautomatyzowana kontrola kart pokładowych na lotnisku w Berlinie

Zautomatyzowana kontrola kart pokładowych na lotnisku w Berlinie


Kolejna ciekawa propozycja niskobudżetowej podróży do stolicy Bułgarii. Sofia zachwyca przepięknymi krajobrazami, przy dobrej pogodzie będzie w stanie dostrzec masyw Witosza. Warto wybrać się na spacer śladami zabytkowych cerkwi. W mieście znajdują się liczne tatry i opery. Sofia to doskonały pomysł na ciekawy i niskobudżetowy wyjazd. Zapraszamy do...
Kontynuuj czytanie

Alicante z Gdańska w kwietniu za 295 zł!

Alicante z Gdańska w kwietniu za 295 zł!

Magiczny Rzym-wąskie uliczki, doskonałe jedzenie i przyjaźni ludzie. Stolica Włoch jest miejscem niezwykłym, pełnym wyjątkowych zabytków takich jak Koloseum, Fontanna di Trevi, Plac Navona czy Forum Romanum. Oprócz miejsc kultowych i dobrze wszystkim znanych warto zatrzymać się również przy tych, które nie są odwiedzanie przez tłumy. Polecamy szczególnie wyjątkowy widok przez dziurkę od klucza, który możecie podziwiać na placu Kawalerów Maltańskich.  Zapraszamy do Rzymu w terminie 30.11-9.12.2015 w bardzo dobrej cenie 148 zł (bez WDC 238 zł).

Kontynuuj czytanie