Panorama São Miguel z perspektywy Serra Gorda

Wyspa São Miguel rozciąga się na długości niecałych 64 kilometrów i szerokości blisko 16 kilometrów. Zajmuje przy tym 760 kilometrów kwadratowych będąc stanowczo wypłaszczoną w swojej centralnej części. Dokładnie w połowie drogi łączącej północny i południowy brzeg, a dokładniej Capelas i Ponta Delgada, spostrzegłem z daleka wzniesienie Serra Gorda. Od tej pory stało się jasne, że muszę znaleźć się na szczycie tej stożkowatej formy, zakładając obiecujący widok na wszystkie strony świata.

Kontynuuj czytanie

Azory: Spotkanie z São Miguel

Azory: Spotkanie z São Miguel

Azory do niedawna pozostawały w sferze marzeń nie tylko zwykłych turystów, ale i wielu doświadczonych podróżników. Ten niemal nieskalany urbanizacją archipelag, leżący na Oceanie Atlantyckim 1400 kilometrów na zachód od kontynentalnej Europy, wydawał się być na zawsze odseparowany od reszty świata. Mimo to wzbudzał podziw i zachwyt nawet tych, których styczność z nim ograniczała się jedynie do zasłyszanych opowieści i incydentalnych informacji ze środków masowego przekazu. Spora część społeczeństwa z pewnością do dziś nie wie o jego istnieniu, a szczególnie Krakusom prędzej przyjdzie na myśl nazwa miejscowego osiedla niż odległych 9 wysp. Bądź co bądź ich skojarzenie jest jak najbardziej trafne, jako że nawiązuje do historii związanej z katastrofą polskich lotników na Graciosie z ubiegłego stulecia.

Kontynuuj czytanie

Tam gdzie ocean rzeźbi klify Madery

Tam gdzie ocean rzeźbi klify Madery

Styczniowe dni na ogół dostarczają Europejczykom sporo śniegu i mrozu. Zdecydowanie inne warunki panują na Maderze, choć portugalskiej to klimatycznie afrykańskiej. Tutaj cały rok niepodzielnie panuje słońce nadając głębi barw wszechobecnej zieleni. Na każdym kroku zaskakują olbrzymie, strome zbocza, po których z zawrotną prędkością mkną kolejne autobusy pełne turystów. Wszystkie ich historie zaczynają się jednak w tym samym miejscu - porcie lotniczym w Santa Cruz, nieopodal Funchal.

Kontynuuj czytanie

Na podbój korony Madery

Na podbój korony Madery

Specyficzne ukształtowanie powierzchni Madery zdecydowanie odróżnia ją od większości typowych, urlopowych wysp. Tutaj nie ma kilometrowych plaż mieniących się blaskiem złotego piasku, łagodnego spadku dna czy gęstego lasu palm chroniącego od słońca. Ba, ciężko o jakiekolwiek bezpiecznie zejście do oceanu, a te sporadycznie napotkane skutecznie odstraszają tonami ciemnych kamieni. Także pogoda zaznacza się zgoła odmiennie w nisko położonych przybrzeżnych miasteczkach, na klifach sięgające kilkuset metrów, w dolinach otoczonych imponującymi górami i na samych szczytach, wyłaniających się spod płaszcza chmur w centralnej części tego niewielkiego skrawka lądu.

Kontynuuj czytanie

Nawigacja dodatkowa