Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

12 niesamowitych miejsc w Irlandii na dzień św. Patryka

12 niesamowitych miejsc w Irlandii na dzień św. Patryka

Dzisiaj jest obchodzony dzień św. Patryka, czyli narodowe święto Irlandii. Z tej właśnie okazji warto przyjrzeć się temu, co ma do zaoferowania ten piękny kraj. I to przyjrzeć się uważnie, a nie przez dno szklanki po Guinnessie. Irlandia dysponuje pięknymi krajobrazami, dzikimi i surowymi wrzosowiskami i uroczymi miastami. W zależności od rejonu, można natrafić na niezwykłe miejsca. Przed tobą lista ciekawych i wartych obejrzenia miejsc w Irlandii.

1. Glendalough

Dolina Glendalough położona jest w bliskiej odległości od Dublina, w górach Wicklow, i stanowi wspaniały teren wypoczynkowy. Wokół niej prowadzi kilka szlaków, można pospacerować wzdłuż dwóch jezior lub wspiąć się na szczyty otaczające dolinę. Znajduje się tam także osada monastyczna i stary cmentarz.

Glendalough, fot.: Shutterstock

2. Newgrange

Część większego kompleksu zwanego Pałacem nad Boyne - prehistoryczny grobowiec, wybudowany około 5 000 lat p.n.e. Jest starszy od Wielkiej Piramidy w Gizie i Stonehenge. Nadal wiąże się z tą budowlą wiele nierozwiązanych zagadek.

Newgrange, fot.: Shutterstock

3. Grobowiec Poulnabrone

Pochodzący z czasów neolitycznych grobowiec jest położony w rejonie Kilcorney. Czas jego powstania określany jest na 4 200 p.n.e. Jest to jedna z wielu pozostałości dawnych kultur, które za swoją siedzibę wybrały sobie Irlandię.

Poulnabrone, fot.: Shutterstock

4. Ben Bulben lub Binn Ghulbain

Jedna z gór o najbardziej charakterystycznym kształcie. Związanych jest z nią wiele irlandzkich legend, m.in. ta o wojownikach Fianna, których ponoć nadal można spotkać na stokach góry. W okolicach Ben Bulben urodził się i został pochowany Yeats, który w swoich wierszach wspominał jej oryginalny kształt.

Ben Bulben, fot.: Shutterstock

5. Klify Moher

Klify rozciągają się na długość 8 km, a w najwyższym miejscu osiągają wysokość 214 metrów. Na ich szczycie wybudowano kamienną wieżę O'Briena, z której można podziwiać niesamowite widoki. Nie należy podchodzić z byt blisko krawędzi, zdarzały się już przypadki śmiertelnych upadków.

Klify Moher, fot.: Shutterstock

6. Świątynia Mussenden

Jeśli wydaje ci się to miejsce dziwnie znajome, to jest ku temu powód: to jedna z lokalizacji "Gry o Tron". W rzeczywistości ta dramatycznie umiejscowiona na szczycie klifu budowla miała być letnią biblioteką (tak, kiedyś budowano "letnie biblioteki") i powstała w XVIII wieku.

Mussenden, fot.: Shutterstock

7. Rezydencja Powerscourt

Oddalona zaledwie dzień drogi od Dublina rezydencja słynie ze swej wielkości i rozmachu, z jakim została zaprojektowana. Wokół niej roztaczają się na wielkim obszarze ogrody, pola golfowe, a w okolicy znajduje się także najwyższy wodospad Irlandii.

Powerscourt, fot.: Shutterstock

8. Wyspy Skellig

Dwie skaliste wysepki, smagane wiatrem i wodą zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się 12 km od południowo zachodniego wybrzeża Irlandii. Na większej z nich znajdują się pozostałości po wczesnośredniowiecznym opactwie św. Fionana oraz kamienne chatki w kształcie uli. Znów kojarzysz ten widok? Nic dziwnego - kręcono tu sceny z VII części Gwiezdnych Wojen.

Skellig, fot.: Shutterstock

9. Trinity College

Uczelnia, która wykształciła takie osobistości jak Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker i Samuel Beckett. Dysponuje jedną z najpiękniejszych bibliotek świata. Zajmowany przez Trinity College teren jest rozległy i pięknie utrzymany, a sama uczelnia znajduje się w samym sercu Dublina. Warto dodać, że jako pierwsza uczelnia w Europie, zaczęła przyznawać tytuły naukowe kobietom.

Trinity College, fot.: Shutterstock

10. Dublin

Skoro wspomniany został Trinity College, nie sposób przemilczeć sam Dublin. Miasto sporo zainwestowało w ostatnim czasie w renowację dzielnicy portowej, przekształcając ją w piękne miejsce spacerowe. Warto odwiedzić m.in. St. Stevens Green, O'Connel Street oraz liczne muzea.

Dublin, fot.: Shutterstock

11. Grobla Olbrzymów

Niezwykła formacja skalna powstała z ułożonych blisko siebie kolumn bazaltowych. Wiąże się z nią kolejna legenda o jednym członku bandy Fianna, który podstępem pokonał szkockiego olbrzyma. Olbrzym uciekając porąbał Groblę i tam powstały charakterystyczne skały.

Grobla Olbrzymów, fot.: Shutterstock

12. Dark Hedges

Mroczna i lekko przerażająca droga stworzona jest z buków. To kolejne miejsce wykorzystane w "Grze o Tron". Drzewa zostały posadzone w XVIII wieku i do tej pory utworzyły zwarty szpaler, sprawiający niesamowite wrażenie, prawie jak z bajki.

Dark Hedges, fot.: Shutterstock

​Irlandia dysponuje wieloma niezwykłymi miejscami, których nie ujęłam w dzisiejszym zestawieniu. Na pewno każdy, kto odwiedził Irlandię, ma swoją listę ulubionych miejsc. Jeśli przyjdzie ci coś do głowy, wpisz w komentarzu.

Źródło: wikipedia.com, cnn.com

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!