Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Europejskie szlaki idealne dla miłośników małych i dużych gór

Europejskie szlaki idealne dla miłośników małych i dużych gór

Każdy, kto lubi chodzić po górach, wie jak cudownym uczuciem jest zdobycie wymarzonego szczytu. W Polsce mamy ogromny wybór szlaków do mniejszych i większych pieszych wypraw. Jeżeli jednak poszukujecie nowych, oryginalnych miejsc do wędrówki po górach, warto zastanowić się nad wyjazdem za granicę. Wiele regionów Europy oferuje możliwość spaceru po łatwych ale malowniczych trasach. Mogą to być niewielkie przewyższeniach, bądź wyruszenie na szlaki wymagające profesjonalnego sprzętu i logistycznych przygotowań.

Prezentujemy Wam kilka atrakcyjnych, europejskich szlaków, które oferują zróżnicowane trasy. Każdy miłośnik gór znajdzie tutaj coś dla siebie. Bez względu na to, czy jesteście profesjonalistami, czy góry są dla Was jedynie lekką odskocznią od rzeczywistości na pewno znajdziecie coś dla siebie. Dlatego zapraszamy do lektury.


Alpy Bergamskie (Włochy)

Widać je z dachu katedry w Mediolanie – od stolicy mody dzieli je jedynie 50 km. Alpy Bergamskie to włoskie pasmo górskie położone między jeziorem Como na zachodzie a doliną rzeki Oglio na wschodzie. Są to trochę większe góry niż nasze Tatry. Najwyższy szczyt to Pizzo di Coca o wysokości 3052 m n. p. m. Oprócz niego są jeszcze dwa szczyty przekraczają wysokość 3000 m n. p. m., a sześć szczytów zawiera się między 2600 a 3000 m. Z największych miast regionu jak Bergamo, Lecco i Sondrio można ruszać w głąb pasma lokalną komunikacją - działa m. in. kolej. W samym centrum Alp Bergamskich znajduje się miasteczko Foppolo, będące głównym ośrodkiem turystyczno - sportowym regionu, posiadającym dobrą bazę noclegową. Zarówno zimą jak i latem można wyruszyć stąd na piesze wędrówki. Alpy Bergamskie są dobrze rozwinięte pod względem turystyki górskiej. Szlaki, wzdłuż których stworzone są punkty widokowe, są dobrze oznaczone, a odpoczywać można w schroniskach. Różnorodność tras zadowoli tych bardziej wymagających wspinaczy jak i preferujących lżejsze podejścia piechurów. Przykładem jest góra Monte Resegone (1876 m n. p. m.) na którą od strony wschodniej prowadzą pionowe szlaki wymagające użycia specjalistycznego sprzętu, a od południowej lekkie podejścia wśród bukowych lasów.

Fot. Shutterstock


Park Narodowy Sutjeska (Bośnia i Hercegowina)

Osobom, które chciałyby spędzić czas na szlaku bez tłumu turystów, nierzadko w zupełnej samotności, śmiało można polecić najstarszy park narodowy w Bośni i Hercegowinie – Sutjeska. Położony jest w południowo-wschodniej części kraju, tuż przy granicy z Czarnogórą w paśmie Gór Dynarskich. Jego teren porasta tzw. puszcza pierwotna (podobnie jak Puszcza Białowieska – najczystszy ekosystem, niezmieniany przez człowieka). Sutjeska oferuje dobrze oznaczone szlaki, na które kierują czytelne drogowskazy. Same szlaki opisane są wyraźnymi znaczkami w postaci białej kropki na czerwonym tle – są one namalowane na kamieniach i drzewach i ciężko je przegapić. Do największych atrakcji Parku należą góra Maglić – największy szczyt w Bośni i Hercegowiny o wysokości 2386 m n.p.m., oraz jeziora Donje bare, Gornje bare i Jezioro Trnovacko. Szczególnie to ostatnie jest godne polecenia. Prowadzi do niego pięknie położony szlak, a sam trekking kończy się w schronisku ze świetnym widokiem na Maglić.

Fot. Shutterstock


Rezerwat Naturalny Zingaro (Sycylia)

Rezerwat znajduje się na północnym-zachodzie Sycylii, pomiędzy miasteczkami San Vito Lo Capo na północy i Scopello na południu. Jest przepięknie położony wzdłuż wybrzeża i oferuje wiele szlaków pieszych o zróżnicowanej długości i stopniu trudności. Najbardziej popularna trasa wiedzie między północnym a południowym wejściem. Można ją przejść w ciągu 2 godzin marszu o niewielkich przewyższeniach. Podczas wędrówki można zejść do jednej z kilku malowniczych plaż. Odchodzą do nich wytyczone ścieżki, nie ma więc problemu z dojściem – warto skorzystać by odpocząć i zażyć kąpieli w pięknej scenerii. Pozostałe szlaki są bardziej wymagające i prowadzą przez wzniesienia masywu Monti di Castellammare del Golfo, z których największy to Monte Speziale o wysokości 913 m n.p.m. Rezerwat jest porośnięty bujną roślinnością i stanowi dom dla wielu gatunków ptaków drapieżnych. W skałach masywu znajduje się wiele jaskiń. Najbardziej znaną jest Grotta dell'Uzzo, w której znaleziono ślady życia człowieka sprzed 10.000 lat.

Fot. Shutterstock


Góry Troodos (Cypr)

Położone w zachodniej części Cypru pasmo górskie Troodos pozwala spędzić czas na Wyspie Afrodyty w zupełnie inny sposób niż powszechnie znany. Cypryjskie góry oferują wiele atrakcji zarówno latem jak i zimą. W porze ciepłej możemy korzystać z licznych, dobrze oznakowanych pieszo-rowerowych szlaków turystycznych. Obejmują one również najwyższy szczyt pasma – Olimp, o wysokości 1952 m n.p.m. (choć sam czubek góry to niedostępny teren wojskowy). Z kolei od początku roku do kwietnia na stokach Olimpu można uprawiać sporty zimowe. Jedną z głównych atrakcji Gór Troodos jest z pewnością szlak turystyczny łączący 10 bizantyjskich cerkwi wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarsze ze świątyń pochodzą z XI wieku i podziwiać w nich można piękne freski. Na zboczach gór odnajdziemy również wiele wiosek, w których zakupić można miejscowe przysmaki (owoce, tradycyjne cypryjskie słodycze) oraz rękodzieło lokalnych rzemieślników (np. koronki). Nie można oczywiście zapomnieć o niezwykle istotnym wyrobie tego regionu jakim jest wino. Zwiedzanie winnic i degustacje wina oferuje wiele wiosek na południowych zboczach Troodos.

Fot. Shutterstock


Rezerwat Fjallabak

Utworzony na południu Islandii rezerwat przyrody jest uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Otoczony niewielkimi górami i wulkanicznymi szczytami (do 1089 m n.p.m.), jest świetnym miejscem pieszych wędrówek. Jedną z atrakcją rezerwatu są gorące źródła Landmannalaugar, w których można zażywać kąpieli. Drugą - piękne, wielobarwne góry, które dzięki zawartych w skałach minerałom przybierają czerwone, niebieskie, żółte i zielone kolory. Dzięki swojej urodzie często nazywane są „tęczowymi górami". W rezerwacie istnieje baza noclegowa, z której można wyruszyć na dobrze przygotowane szlaki turystyczne. Są one zróżnicowane pod względem trudności i długości. Można wybrać się na jednodniową wycieczkę na któryś ze szczytów wulkanów np. Bláhnúkur (940 m n.p.m) czy Háalda (1089 m n.p.m) bądź pokonać 5 dniową trasę pomiędzy Landmannalaugar a Thórsmörk.

Fot. Bigstock

W Europie znajdziemy wiele miejsc, do których wybieramy się aby zwiedzić miejscowe zabytki lub odpocząć na licznych plażach. Mediolan, Cypr, Sycylia… pobyt w tych miejscach na pewno nie kojarzy nam się z możliwością spacerów na górskich szlakach. Dodajmy do tego „egzotycznie" postrzegane kraje jak Bośnia i Hercegowina czy Islandia a otrzymamy ciekawą listę miejsc, w których możemy wędrować po różnorodnych szlakach. Warto czasem przełamać schematy by doświadczyć czegoś nowego i oryginalnego.

Nawigacja dodatkowa