Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

10 niezwykłych faktów dotyczących Hiszpanii

10 niezwykłych faktów dotyczących Hiszpanii

​Gorące słońce, piaszczyste plaże i turkusowa woda – Hiszpania to prawdziwy raj dla turystów. Jednak Hiszpania i jej mieszkańcy mogą pochwalić się wieloma ciekawostkami na swój temat. Oto 10 interesujących faktów na temat Hiszpanii, które mogą rozbawić lub wprawić w osłupienie!

Jakimi językami mówi się w Hiszpanii?

​Jedynie 72 procent mieszkańców Hiszpanii posługuje się językiem hiszpańskim. Reszta używa katalońskiego, galicyjskiego, baskijskiego lub innego. Z kolei Hiszpański jest drugim najpowszechniej używanym językiem na świecie. Szacuje się, że jako językiem ojczystym posługuje się nim aż 650 milionów ludzi na 7 kontynentach!

Hymn bez słów

​Królestwo Hiszpanii jest jednym z nielicznych państw na świecie, których hymn narodowy nie ma słów. Melodia odgrywana na państwowych uroczystościach czy podczas meczów reprezentacji, powstała na podstawie marsza wojskowego. Poszczególne hiszpańskie prowincje, jak Katalonia czy Kraj Basków, mają swoje hymny regionalne. 

Najbogatszy klub na świecie

​Hiszpański Real Madryt jest najbogatszym klubem sportowym na świecie. Wartość jego marki jest wyceniana na 3,3 miliardy dolarów, a roczne dochody klubu wynoszą około 650 milionów dolarów. Horrendalne wydatki na najlepszych zawodników oraz ich gaże wzbudzają spore kontrowersje w owładniętym kryzysem kraju. Wystarczy wspomnieć chociażby takie kwoty, jak 93 miliony euro, jakie klub zapłacił za Cristiano Ronaldo czy 100 milionów euro, jakie zgarnął Tottenham Hotspur za Garetha Bale'a.

Wielkie derby Europy

​Mianem derbów Europy określa się w footbolowym świecie starcie odwiecznych rywali – Realu Madryt oraz FC Barcelony. Oba kluby uważane są za najlepsze na świecie i w ich barwach występują największe gwiazdy piłki nożnej. Rywalizacja między zespołami ma nie tylko wymiar sportowy. Niechęć Katalończyków do reprezentującego centralistyczną Kastylię Madrytu, sięga jeszcze czasów generała Franco. 

Szacunek dla rodziny Królewskiej

​Zniesławienie lub oczernienie któregoś z członków hiszpańskiej rodziny królewskiej jest karane dwuletnim pozbawieniem wolności. 

Raj dla turystów

​Hiszpania jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów na świecie. Każdego roku przyjeżdża tu około 60 milionów turystów. 

Plaże otwarte dla nudystów

W Hiszpanii prawo nie zabrania chodzenia nago. W praktyce jednak oznacza to, że rozebrać się do rosołu możemy jedynie na plaży. Gdyby policja spotkała nagich plażowiczów na barcelońskiej Rambli, funkcjonariusze nakazaliby ubranie się. 

Długoletnia budowa

​Jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych w Hiszpanii – barcelońska katedra Sagrada Familia – budowana jest już ponad 130 lat. Zakończenie prac jest planowane na rok 2026. Dotychczas udało się wznieść 8 z 18 zaplanowanych wież. Najwyższa ma liczyć aż 170 metrów wysokości. Sagrada Familia to dzieło życia słynnego architekta Antonio Gaudiego. W chwili śmierci artysty katedra była ukończona jedynie w 20 procentach. 

Bitwa na pomidory

​La Tomatina to tradycja kultywowana w mieście Bunol niedaleko Walencji. Uczestnicy potyczki obrzucają się nawzajem pomidorami. Zwyczaj ten sięga 1945 roku, kiedy to do pierwszej walki na pomidory doszło w wyniku kłótni między młodymi mieszkańcami miasta. W celu lepszego podkreślenia swoich argumentów, obrzucili przeciwników pomidorami z pobliskiego straganu. Wydarzenie okazało się tak ekscytującym, że powtórzono je rok później. W latach 50-tych Tomatina była zakazana przez władze i dopiero w 1957 oficjalnie ją uznano. Obecnie przygotowania do tego wyjątkowego festiwalu trwają bardzo długo i to władze miasta zaopatrują uczestników w pomidory. 

Zdjęcie: nedim chaabene, flickr.com (CC BY 2.0)

Kraj oliwą płynący

Myśląc o prawdziwej oliwie z oliwek wyobrażacie sobie Toskanię lub Grecję? Nic bardziej mylnego. Hiszpania jest największym na świecie producentem oliwy z oliwek i dostarcza aż 44% światowego zapotrzebowania. 

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!