Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Paryż w dwa dni - praktyczny poradnik zwiedzania cz. 1

Paryż w dwa dni - praktyczny poradnik zwiedzania cz. 1
Czechy - top 10 zabytków
Widok na Pragę
Fot. Wikipedia

Praga

Wybierając się do Czech, nie można zapomnieć o odwiedzeniu stolicy kraju – inspirującej Pragi. W mieście czeka na Ciebie ponad 300 galerii i sal wystawowych oraz wiele atrakcji, takich jak: zabytki wpisane na listę UNESCO, imprezy kulturalne, kluby, puby. Ze względu na to, że sezon turystyczny trwa tutaj cały rok, zawsze jest pełno ludzi i wiele się dzieje. Szczególnie interesująca jest mieszanka stylów architektonicznych, co zauważysz spacerując po mieście Drogą Królewską: od Miejskiego Domu Reprezentacyjnego do Zamku Praskiego, przez Rynek i Most Karola. Praga to także miasto budowli sakralnych, wśród których największe wrażenie robi Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha. Na zwiedzanie Pragi Warto poświęcić kilka dni.

Kaplica czaszek, Kutna Hora  

Kaplica czaszek

fot. Boris Tylevich 

Moda przyjmuje różne oblicza, ale chyba w takiej odmianie nikt się jej nie spodziewał. W Czechach znajduje się niezwykłe miejsce, gdzie w XIII wieku zapanował trend na pochówki. Wkrótce cmentarz stał się przepełniony i postanowiono zwolnić miejsca na nowe zwłoki, wydobywając te uprzednio złożone. Przeleżały one blisko cztery wieki, aż w końcu zostały ułożone przez rzeźbiarza Franciszka Rinta. Powstałe w ciągu 3 lat rzeźby to między innymi: napisy, kielichy, krzyże. Szczególnie kontrowersyjny jest żyrandol zwisający na środku kaplicy oraz herb Schwarzenbergów. Warto zobaczyć, jeśli masz mocne nerwy.

Kromieryż i Lednice-Valtice

Lednice Valtice

fot. Wikipedia 

Kromieryż jest niewielkim, ale bardzo urokliwym miejscem, które słynie z wczesnobarokowego stylu oraz świetnego oznakowania miasta. Główną atrakcję stanowi tutaj XIII-wieczna rezydencja Arcybiskupów Ołomunieckich, a jeśli interesuje Cię malarstwo, to z pewnością zachwycisz się wspaniałą kolekcją grafiki z XV-XVIII wieku, (m.in. „Apollo i Marsjasz” Tycjana). Imponująca jest także zamkowa biblioteka z 1649 roku, w której zbiorach jest ponad 300 rękopisów i 34 tys. tomów. Wśród nich znajdziesz nawet kompozycje arcyksięcia Rudolfa II z poprawkami Ludwika van Beethovena. Kiedy już wyjdziesz z budynku, możesz cieszyć się urokami spacerów, np. po uliczkach:  Janskiej lub Ztracena. 

Podczas pobytu w Kromieryżu, warto zajrzeć także do Lednic-Valtic, gdzie czeka na Ciebie imponujący zespół parkowo-pałacowy, obejmujący romantyczny zamek i miasteczko. Całość liczy powierzchnię około 300km2 i stanowi wynik stylizacji na wzór parków angielskich. Można tam spotkać mieszkankę architektury: baroku, neogotyku (np. fasada pałacu) i romantyzmu. 

Epopeja Słowiańska, Moravsky Krumlov 

Epopeja słowiańska

fot. Wikipedia

Niedaleko Ivanic leży niepozorna lecz interesująca miejscowość związana ze słynnym artystą secesyjnym – Alfonsem Muchą. Postrzega się go jako jednego z wybitniejszych twórców, czego dowodzą płótna w pałacu Moravsky Krumlov – Epopeja Słowiańska. Powstałe w ciągu 18 lat dzieła przedstawiają historię słowiańską w dwudziestu częściach. Wśród nich możemy dostrzec tę ilustrującą Bitwę pod Grunwaldem. Jeśli chcesz zobaczyć jej nieco inną wersję niż ta znana z twórczości Matejki, to zdecydowanie udaj się do Moravskiego Krumlova. W muzeum znajdują się także szkice i grafiki autorstwa Muchy.

Czeski Krumlov

Czeski Krumlov

fot. Ana Paula Hirama

To niewielkie miasto, leżące na południu kraju, od 1992 roku jest pod ochroną UNESCO.  Nie znaczy to jednak, że jedyną atrakcję stanowi tu średniowieczny zespół zamkowo-pałacowy. Wręcz przeciwnie, miasto  oferuje wiele atrakcji: muzea, galerie, a także imponującą przyrodę, wśród której możesz kosztować specjałów tutejszej gastronomii. Warte uwagi w Czeskim Krumlovie są także imprezy, odbywające się przy okazji siedmiu festiwali muzycznych. Zachwycą Cię także: urokliwe, średniowieczne uliczki i kamienice mieszczańskie, które oddają wyjątkowy klimat tego miejsca. 

Znojmo

Znojmo

fot. Znjomocity.cz

Znojmo to intrygujące miasto o tajemniczej historii. Z jednej strony jest urocze - zachwyca architekturą i winiarniami, z drugiej mroczne i tajemnicze. Pod miastem znajduje się 5 poziomów korytarzy, które służyły początkowo jako magazyny na wino oraz do pobierania wody. Później stały się schronami w czasie wojny, następnie salami tortur, więzieniem i miejscem, owianym legendami. Interesujący jest także brak ścian i krat w zabudowaniach – czyżby surowe kary skutecznie odstraszały przestępców? A może jest to kolejna zagadka? Sprawdź na własne oczy! 

Skalne miasto, Teplice – Adršpach

Skalne miasto

fot. anaru

Świetna atrakcja w Górach Stołowych dla osób, które lubią niepowtarzalne miejsca oraz pasjonują się naturalnymi rzeźbami. Skalne Miasto składa się z labiryntu form z piaskowca płytowego, rozmieszczonych w przeróżnych kombinacjach. Powstały one na skutek erozji i działalności rzek. Malowniczo komponują się z charakterystyczną dla tego miejsca przyrodą. Znajdziesz tu wspaniałe formy, z których wiele doczekało się nawet własnych nazw (np. Kochankowie, Starosta). Interesujące jest także wejście na szczyt ruin zamku Strzemię (z połowy XIII wieku), gdzie na szczycie czeka na Ciebie wspaniały widok na okolicę.

Telc

Telc

fot. Wikipedia

Nie bez powodu to XIII-wieczne miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Renesansowy klimat przyciąga tutaj turystów spragnionych pięknego rynku oraz historycznych perełek. Znajdziesz ich wiele w telczskim zamku: spektakularna Złota Sala z kasetonowym stropem i dekoracjami rzeźbiarskimi lub Sala Marmurowa z prawdziwymi zbrojami i bronią. Warta uwagi jest także zamkowa kaplica, gdzie w imponującym sarkofagu spoczywa Zachariasz z Hradca i jego żona Katarzyna z Valdtejna. Właśnie Zachariaszowi miasto zawdzięcza swój obecny wygląd – jako miłośnik renesansu sprowadził on włoskich architektów na potrzeby przebudowy zamku i kamienic.

Zdar nad Sazavou

Zdar nad Sazavou

fot. Unesco

Z początku stanowił jedynie osadę handlową przy starym szlaku ziemskim i miejsce powstania klasztoru cystersów. Obecnie miasto jest organizatorem wielu imprez kulturalno-rozrywkowych, daje też turystom wiele możliwości na aktywne spędzenie czasu. W kwestii architektury szczególnie zasługuje na uwagę budynek kościoła pątniczego pw. św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze. Powstał on na początku XVIII wieku według projektu Jana Blazeje Santiniego-Aichla i stanowi  przykład barokowego gotyku. Warto przyjechać i zobaczyć ten niespotykany kościół w kształcie pięciokątnej gwiazdy w otoczeniu ambitu i cmentarza.

Zoo, Dvur Kralove

Safari Zoo w Dvur Kralove

fot. kogiaro

Jeśli od zawsze chcieliście poczuć klimat afrykańskiego świata zwierząt, to z pewnością przypadnie Wam do gustu czeskie Zoo, w którym można udać się na prawdziwe safari. Na ponad 60 ha ogrodu zoologicznego znajdują się biegające luzem antylopy, bawoły, a nawet zebry. Oglądanie odbywa się w bezpieczny, ale równie atrakcyjny sposób - wprost z pojazdu, który porusza się po wybiegu ze afrykańskimi zwierzętami. Jest to świetna atrakcja zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, a przyjechać może każdy. Do Zoo wolno zabrać nawet własnego psa!

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!10 ofert od 376 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 104 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna13 ofert od 306 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 120 Sprawdź