Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Dlaczego warto odwiedzić Katmandu na przełomie 10/11?

Dlaczego warto odwiedzić Katmandu na przełomie 10/11?

Poza tym, że oczywiście do Katmandu pojechać zawsze warto, a szczególnie wtedy kiedy nie pada...

To wtedy obchodzone jest Diwali zwane inaczej Tihar jedno z ważniejszych świąt hinduistycznych. Jest to też jedno z najpiękniejszych i najhuczniej obchodzonych. Jest ono celebrowane w całym świecie hinduistycznym (w swojej opowieści skupię się na tym jak to wygląda w Katmandu, stolicy Nepalu, ponieważ miałam  okazję w nim tam uczestniczyć).  Diwali to święto ruchome obchodzone na przełomie października i listopada przez pięć dni. Podczas tego święta hinduiści czczą boginie Lakshmi – boginię szczęścia, powodzenia i piękna. Jest to też święto zwycięstwa światła nad ciemnością, dobra nad złem. Symbolem tego i bardzo ważnym elementem obchodów jest zapalanie wieczorem  lampionów, świec, zniczy. Podczas święta Diwali  Katmandu na co dzień pozbawione oświetlenia drogowego wygląda niesamowicie. Drugim ważnym elementem jest dawanie „prezentów” zwierzętom – krowom, zwierzętom domowym i gospodarskim. Prezentem może być jedzenie, ale nie tylko. Na ulicach można zobaczyć psy, kozy czy krowy chodzące w wieńcach z kwiatów ze znakiem bindi (wyglądającym jak kropka) na czole. Znak ten ma chronić przez niebezpieczeństwem czy złymi duchami. Kwiatami dekorowane są nie tylko zwierzęta, ale właściwie wszystko. Na ulicach całego miasta można kupić wieńce z aksamitów, są one noszone na szyi, dekorowane są domy, riksze, stoiska sklepowe – wszystko co chcemy chronić przez złymi duchami.  Drugiego dnia święta Nepalczycy na progach domów wieczorem usypują z kolorowego piasku małe obrazki, przypominające mandale. A na jednym z placów Thamelu usypywana piękna kolorowa mandala o średnicy kilku metrów. Symbol ten kojarzony jest raczej z buddyzmem, obrazuje on przemijalność i nietrwałość świata materialnego. Jednak w Nepalu czy Indiach te tradycje te się przenikają, czerpią nawzajem z siebie inspiracje.

Święto Diwali to jest przede wszystkim świętem rodzinnym – przez całe pięć dni rodziny spotykają się w domach, odwiedzają. Zaproszenie do domu nepalskiego podczas tego święta jest dużym wyróżnieniem  i oznaką zaufania. Ostatni, piąty dzień jest specjalnie dedykowany braciom i siostrom, tego dnia szczególnie powinni się spotkać, złożyć sobie życzenia.

 

Diwali to święto bardzo atrakcyjne dla turystów, wiele jego elementów jest widocznych na ulicach, dostępnych dla każdego, dlatego warto planując swój urlop w Nepalu spojrzeć na kalendarz kiedy ono w danym roku wypada. 

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!