Ruch lotniczy w Polsce i na świecie

Każdego dnia tysiące samolotów startuje z lotnisk na całym świecie. Choć statystyki nie są zgodne co do całkowitej liczby komercyjnych połączeń lotniczych, szacuje się, że rocznie odbywa się ich ponad 30 milionów. Według danych Eurocontrol, w samej Europie w 2010 roku całkowita liczba lotów wyniosła 9,49 miliona.

ruch-lotniczy

Fot. Pixel Addict

Siatka lotów, prezentująca połączenia lotnicze, przypomina mrowisko. Powstało wiele symulacji obrazujących ruch podniebny, a niektóre z nich można podziwiać nawet w muzeach. Jedna z bardziej znanych przedstawia ruch nad USA. Można ją zobaczyć w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Jeszcze bardziej imponująco prezentuje się symulacja lotów z całego świata:

Podniebny ruch możemy podglądać również na portalu internetowym flightradar24.com, gdzie w czasie rzeczywistym obserwujemy trasy samolotów. Istnieje możliwość zlokalizowania każdego połączenia, sprawdzenia aktualnego położenia geograficznego samolotu, wysokości, na której się znajduje, oraz prędkości, z jaką się porusza.

Latamy co raz więcej – Eurocontrol prognozuje, że do roku 2017 całkowita liczba lotów w Europie wzrośnie o 22% w porwaniu ze stanem z roku 2010.

Wśród wszystkich lotów mających miejsce w Europie w 2010 roku ok. 57% stanowiły standardowe połączenia pasażerskie, ok. 22% to połączenia obsługiwane przez tanie linie lotnicze, ok. 7% to loty biznesowe, 5,7% loty czarterowe, 3,26% cargo i 1,57% wojskowe.

Ruch lotniczy na świecie i w Europie rośnie bardzo dynamicznie. Szczególnie ciekawie w zestawieniach prezentuje się Polska. Eurocontrol prognozuje, że w roku 2012 ruch lotniczy w naszym kraju wzrośnie o 7,3% w porównaniu ze stanem obecnym.

Nie dziwi również wysoka pozycja Ukrainy, która plasuje się tuż za nami – prognozowany wzrost ruchu lotniczego to 7,0% (średnia dla Europy to 3,4%). Oczywistym czynnikiem wpływającym na rozwój ruchu lotniczego w tej części kontynentu jest organizacja Euro 2012, cieszy jednak fakt, że co raz więcej połączeń będzie dostępnych w naszym kraju. Interesujące jest również to, że pomimo prognozowanego dalszego wzrostu cen paliw, średnie ceny biletów lotniczych będą spadać.

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!