Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Jak wypoczywali Polacy w 2014 roku?

Jak wypoczywali Polacy w 2014 roku?

Chociaż jesteśmy jednym z najciężej pracujących narodów Europy, to nie wiemy, co to błogi odpoczynek. W 2014 roku jedynie 53% Polaków wybrało się na urlop wypoczynkowy (więcej o 7 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim). Niecała połowa wczasowiczów (44%) spędzała ten czas z rodziną.

Fakty dotyczące naszych wakacji  wyglądają mniej kolorowo, gdy przyjrzymy się szczegółom. W badaniu Centrum Badania Opinii Społecznej ważny jest każdy pobyt wypoczynkowy poza miejscem zamieszkania, trwający minimum dwa dni. Największa grupa ankietowanych wybrała się w podróż tylko raz (42% wyjeżdżających), dwa razy odpoczywało 26% wyjeżdżających, a trzy – jedynie 15%.

Kto jeździ na wakacje?

Widać duże różnice w obrębie różnych grup zawodowych. O odpoczynek w 2014 roku zadbała zdecydowana większość kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem (91%) oraz pracownicy administracyjno-biurowi (80%), średni personel i technicy (75%), pracownicy usług (65%) oraz osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (63%). Co ciekawe, o wypoczynku nie zapomniało także 79% badanych uczniów i studentów. b2ap3_thumbnail_rodzina.jpg

Po drugiej stronie skali, podobnie jak w poprzednich latach, znajdują się rolnicy indywidualni (16%), a po nich renciści (25%), bezrobotni (30%), emeryci (34%), robotnicy niewykwalifikowani (43%) oraz gospodynie domowe i niepracujący z innych powodów (45%). 

Wypoczynek w Polsce

Zdecydowana większość, bo aż 87% wyjeżdżających wczasowiczów, odpoczywała w Polsce. Wybór padał najczęściej na województwa pomorskie i małopolskie (23% i 21% wyjeżdżających w kraju), najrzadziej – na opolskie i świętokrzyskie.

Na wakacje za granicę

Na zagraniczne wojaże zdecydowało się 18% rodaków. Tak jak w poprzednich latach - większość wybrała kraje europejskie. Zaskakująco, liderem wypoczynku dla Polaków są... Niemcy (22% wyjeżdżających). Polacy chętnie wybierają się także do Chorwacji (14%) i do Czech (13%). Kolejne na liście są Hiszpania,Węgry, Włochy, Wielka Brytania, Turcja, Francja i Słowenia. b2ap3_thumbnail_kapadocja.jpg

Podobnie jak w poprzednich latach, połowa wyjeżdżających spędziła na urlopach łącznie nie dłużej niż 10 dni. W 2014 roku najchętniej wybieraliśmy się na tygodniowy wypoczynek.

Dlaczego nie jeździmy na wakacje?

Główny powód, dla którego nie jeździmy na wakacje wynika - podobnie jak w poprzednich latach - ze zbyt skąpego budżetu (40% Polaków). Była to główna przyczyna w gospodarstwach, gdzie dochód na osobę nie przekracza 500 zł (56%). Najrzadziej odpowiedź ta padała przy kwocie 1500 zł (15%).

W dalszej kolejności wypoczynek nie był możliwy ze względu na: obowiązki domowe i pracownicze (po 12%), brak potrzeby i chęci wyjazdu (11%) oraz zły stan zdrowia (11%). Zatrzymanie w domu przez pracę to główna bolączka przedsiębiorców (55% grupy) .

Co planujemy w 2015 roku?

Polacy zostali zapytani także o plany na nadchodzący rok. Choć są to jedynie niczym niepodparte deklaracje, to 31% Polaków zapowiedziało, że nigdzie nie wyjedzie. Większość z nas planuje jednak odpoczynek (58% ankietowanych, czyli o 6 punktów procentowych więcej wobec roku poprzedniego), co odrobinę osładza gorzkie fakty dotyczące podróży Polaków. 

 

źródło: Badanie CBOS (WYJAZDY WYPOCZYNKOWE POLAKÓW W 2014 ROKU I PLANY NA ROK 2015)

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli

Najlepsze okazje

Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 30 ofert od 224 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ9 ofert od 533 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 277 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 6 ofert od 246 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!