Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

W samolocie z czworonogiem - poradnik

W samolocie z czworonogiem - poradnik

W kabinie samolotu podróżują nie tylko dwunożne istoty. Zobacz, jakie podstawowe formalności i wymagania należy spełnić, aby latać ze zwierzakiem.

Pies, kot i...

Nie wszystkie linie lotnicze zgadzają się na zabieranie zwierząt na pokład samolotu. Pozwolenie na transport dotyczy przede wszystkim najbliższych przyjaciół człowieka - psa i kota. W niektórych przypadkach możliwe jest zabranie np. tchórzofretki (PLL LOT), w liniach SAS prócz szczekających i miauczących przyjaciół, znaleźć mogą się także “ptaki domowe i inne zwierzęta domowe”. W Air Berlin przy przewozie gryzoni obowiązują przepisy specjalne, a transport gadów jest zupełnie zabroniony.

Zgłoś zwierzaka

Niektóre linie lotnicze (Air Berlin i Air France) zastrzegają sobie prawo do każdorazowego wyrażenia zgody na transport zwierzaka, dlatego warto skontaktować się z biurem obsługi jeszcze przed rezerwacją biletu. Należy z większym wyprzedzeniem zgłosić zamiar zabrania zwierzaka (24h lub 48h przed lotem, w zależności od przewoźnika), ponieważ liczba zwierząt na pokładzie samolotu jest ograniczona.

Pasażer musi również szybciej pojawić się na lotnisku, np. w Air Berlin zwierzęta przewożone w ładowni należy zgłosić do odprawy najpóźniej 60 minut przed wylotem lub 90 minut dla lotów długodystansowych. Przewóz zwierząt jest dodatkowo płatny. Pupil wraz z klatką i żywnością nie wchodzi w skład bezpłatnego limitu bagażu. Przykładowo - w liniach PLL LOT właściciele zapłacą 50 zł za małe zwierze przewożone w kabinie (lot krajowy) i 50 euro w przypadku lotu na Bliski Wschód lub na terenie Europy. Należy pamiętać, że w przypadku lotów do Wielkiej Brytanii, przewóz zwierząt dopuszczony jest jedynie drogą cargo (w luku bagażowym).

Ban na zwierzęta u tanich przewoźników

Tanie linie lotnicze (Wizz Air, Ryanair i easyJet) w ogóle nie biorą zwierzaków na pokład samolotu. Zakaz ten nie dotyczy psów przewodników. Te mają specjalne traktowanie u wszystkich przewoźników, np. przewożone są za darmo w kabinie samolotu, bez ograniczeń wagowych.

W kabinie...

Zwierzak będzie czuł się lepiej u boku ukochanego właściciela. Większość Przewoźników pozwala na transport małych psów lub kotów w kabinie samolotu (np. w Air Berlin waga klatki i zwierzęcia nie może przekroczyć łącznie 8 kg). Transporter musi być na tyle duży, aby zwierzę mogło swobodnie stać na łapach, obrócić się i położyć. Musi on także całkowicie uniemożliwiać ucieczkę stworzenia.

Przez cały lot zwierzak pozostaje zamknięty w transporterze. W trakcie startu i lądowania klatka znajduje się pod fotelem z przodu lub też jest przymocowana smyczą do pasa bezpieczeństwa właściciela.

Należy pamiętać, że zazwyczaj obowiązuje limit - jedno zwierzę na jednego pasażera. Nie można także włożyć kilku zwierząt do jednego, większego pojemnika.

… czy w luku bagażowym

Większe zwierzęta muszą być transportowane w luku bagażowym w specjalnie przygotowanym transporterze, spełniającym wymogi określone przepisami IATA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego). Oznacza to np, że pojemnik musi zostać wykonany z tworzywa sztucznego lub drewna, mieć wymontowane kółka i wentylowane ściany z trzech stron. Boks musi oczywiście także posiadać pojemnik na karmę i wodę. W środku powinno znajdować się także posłanie oraz zabawka z zapachem właściciela. W czasie lotu nie można odwiedzać zwierząt znajdujących się w luku bagażowym. Właściciele nie muszą obawiać warunków, które panują pod pokładem samolotu.

Nasza flota wyposażona jest również w ogrzewane bagażniki, dzięki czemu podczas lotów rejsowych zwierzęta mogą komfortowo podróżować pod pokładem - zapewnia Małgorzata Kozieł, Rzecznik Prasowy PLL LOT.b2ap3_thumbnail_loading-652314_640.jpg

 

Najczęstsze problemy przy transporcie

Pamiętajmy, że to podróżny dostarcza pojemnik do przewozu zwierząt, który musi odpowiadać wymaganiom stawianym przez linie lotnicze. W przypadku złego transportera - pupil nie zostanie zabrany na pokład samolotu. Dokładne wymiary i konstrukcja pojemnika ustalana jest przez każdego przewoźnika z osobna, np. Lufthansa wymaga, aby pojemnik był wodoszczelny.

Więcej zachodu mają również właściciele psów zaliczanych do ras niebezpiecznych. W przypadku np. Buldoga amerykańskiego lub Rottweilera na pokładzie Lufthansy obowiązują specjalne pojemniki o mocniejszej konstrukcji. Dodatkowo, istnieje całkowity zakaz wwozu na teren Niemiec psów ras: Pit bull terrier, Amerykański staffordshire terrier, Staffordshire bullterrier i Bullterrier.

Przewoźnik ten wprowadził także zalecenia wobec ras psów o płaskich pyszczkach, które najgorzej znoszą podniebny transport. Lufthansa radzi m.in. podróż przy temperaturze niższej jak 27 stopni.

Pasażerowie muszą pamiętać także o wszystkich dokumentach wymaganych przez linie lotnicze, ale także obowiązujące w kraju wylotu, przylotu lub tranzytu. Zawsze należy dokładnie sprawdzić wymogi, ponieważ zwierzę nie zostanie wpuszczone bez ich spełnienia. Jest to zazwyczaj ważny paszport (wydawany przez weterynarza), świadectwo zdrowia i szczepień (zwłaszcza przeciwko wściekliźnie). Pies musi posiadać także trwały system identyfikacji - chip lub tatuaż.

Trudno przewidzieć reakcję zwierzaka na długie zamknięcie i lot, dlatego decyzję o wspólnej podróży należy skonsultować z weterynarzem. Powinien on również doradzić w kwestii podania środków uspokajających. Choć zwierzak będzie po nich spokojniejszy, to niektóre osobniki źle na niego reagują, a specyfik może zaburzyć krążenie krwi podczas lotu.

Konie i sokoły w samolocie

W podniebną podróż zabierane są także i bardziej egzotyczne zwierzęta. Jak donosi The Guardian, od grudnia obiegłego roku w kabinie Lufthansy mogą podróżować… sokoły. Pozwolenie na zabieranie na pokład drapieżnych ptaków wynika z zamiłowania mieszkańców Bliskiego Wschodu do sokolnictwa. Także i polski przewoźnik PLL LOT  ma na swoim koncie niecodziennych pasażerów.

W lukach cargo w bardzo dobrych warunkach, w specjalnie wydzielonych do tego typu transportu sekcjach, podróżują m.in.: nowe nabytki dla ogrodów zoologicznych (były wśród nich pingwiny, lemury, czerwona panda), czy na przykład słynne janowskie araby podróżujące po aukcjach do swoich nowych właścicieli. Organizowane są również specjalne rejsy samolotami all cargo np. byków - dopowiada Małgorzata Kozieł.

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli

Najlepsze okazje

Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 26 ofert od 151 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ8 ofert od 490 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 10 ofert od 173 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!