Podróże za darmo

forsa
Podróżowanie za darmo to nie mit! Przekonaj się!
Fot. SXC

Wbrew powszechnej opinii podróżowanie to hobby nie tylko dla bogatych. Jest wiele sposobów na to, by zwiedzać świat za darmo. Wielu atrakcji podczas wyprawy można doświadczyć bezpłatnie, wystarczy tylko trochę wiedzy, odpowiedni czas na przygotowania i dobre chęci. Niestety, przyznać trzeba, że organizowanie niskobudżetowej wyprawy zazwyczaj trwa dłużej, niż planowanie wyjazdu bez przesadnego dbania o koszty. Wysiłek się jednak opłaca! Są sposoby na to, by za darmo korzystać zarówno z transportu, noclegu, wyżywienia, jak i miejscowych atrakcji. Chociaż trudno osiągnąć stan idealny, jest to możliwe - przynajmniej teoretycznie.

Całe wakacje za darmo

Istnieje sposób, by całe wakacje nic nas nie kosztowały. To wygrana w konkursie. Jeśli korzystamy z produktów jakiejś firmy, która organizuje tego typu zabawę, warto wziąć w niej udział. Zazwyczaj finałowym etapem jest losowanie, więc wszyscy uczestnicy mają takie same szanse. Można więc liczyć na to, że za którymś razem szczęście uśmiechnie się właśnie do nas. Niestety szanse na wygraną są niewielkie, ale biorąc pod uwagę niewielką ilość czasu, potrzebną do wzięcia udziału w konkursie, warto przynajmniej spróbować.

Transport za darmo

autostop
Autostop
Fot. chudo.sveta

Najprostszym sposobem na darmowy transport jest autostop. Co roku dziesiątki, czy nawet setki tysięcy ludzi decyduje się w ten sposób przemierzać świat. Największym zarzutem wobec tej metody podróżowania są względy bezpieczeństwa, jednak rozsądne podejście do tych spraw pozwoli uniknąć nieprzyjemności. Praktyczne wiadomości na ten temat uzyskać można dzięki naszej Społeczności, gdzie powstała grupa miłośników autostopu. Trzeba przyznać, że ta metoda podróżowania ma wiele zalet – przede wszystkim nic nie kosztuje (przynajmniej w Europie i Ameryce Północnej – w pozostałych częściach świata obowiązują zazwyczaj niewielkie opłaty). Poza tym, podróżując autostopem można poznać niezwykłych ludzi. Podroż z lokalnymi mieszkańcami potrafi zaowocować odkryciem niesamowitych miejsc, które często nie są opisane w przewodnikach, więc nie ma tam tłumu turystów. Ponadto podróż autostopem zazwyczaj trwa krócej, niż pokonanie takie samej trasy transportem publicznym, szczególnie jeśli nasz cel jest naprawdę odległy.

Innym sposobem na darmową podróż jest polowanie na błędy systemów rezerwacyjnych przy zakupie biletów lotniczych. Tutaj niestety szanse powodzenia są znacznie mniejsze niż w wypadku autostopu, ale czasem też się udaje. Sukces w tym wypadku okupiony jest zazwyczaj setkami albo tysiącami godzin poszukiwań przed monitorem i wieloma próbami rezerwacji. Są jednak maniacy, których taka perspektywa nie przeraża.

Istnieje jeszcze jeden sposób na darmowy transport, który jednak nie sprawdzi się na długich trasach – to korzystanie z siły własnych mięśni, czyli marsz lub jazda na rowerze. Urlop, który zdecydujemy się spędzić w ten sposób, oprócz ulgi dla portfela prawdopodobnie spowoduje także znaczącą poprawę kondycji i spadek wagi bez konieczności stosowania kosztownych i uciążliwych diet.

Nocleg za darmo

namiot
Czasem namiot jest najlepszy
Fot. SXC

Jest wiele sposobów na  to by nie płacić za nocleg. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście wyjazd do rodziny lub przyjaciół, niestety nie każdy ma tyle szczęścia, by mieszkali oni w atrakcyjnym turystycznie miejscu. Jednak nawet wtedy pozostaje sporo opcji do wyboru.

W internecie znaleźć można kilka społeczności, których członkowie udzielają sobie wzajemnie gościny. Najważniejsze to Couchsurfing, Hospitality Club oraz organizacja Servas. Zasada działania jest podobna – podróżnik poszukuje noclegu w interesującej go lokalizacji i zgłasza się do mieszkających w danym miejscu członków z pytaniem, czy w danym terminie wizyta jest możliwa. Gospodarz, zwany hostem, decyduje się na przyjęcie pod swój dach podróżnika bazując na opiniach wystawianych przez innych członków społeczności. Czasem można też liczyć na towarzystwo hosta podczas zwiedzania albo wspólny posiłek. Dokładne zasady przyjmowania gości każdy host określa we własnym zakresie. Warunki noclegów są bardzo różne - czasem jest to cały pokój oddany do dyspozycji turystów, czasem tylko łóżko lub materac, a niekiedy jedynie fragment podłogi, który trzeba sobie zaaranżować we własnym zakresie. Oprócz oszczędności takie noclegi mają jeszcze dodatkową zaletę – członkami takich społeczności są wyjątkowe osoby, więc korzystając z darmowych noclegów mamy szansę na niezwykłe znajomości i przyjaźnie.

Innym sposobem na darmowe noclegi jest wymiana domów – istnieje kilka serwisów pośredniczących w tego typu praktyce, np. Intervac lub Home Exchange. Jest to idealna oferta,szczególnie dla rodzi z dziećmi, które mają małe szanse na znalezienie noclegu za pośrednictwem wymienionych wcześniej serwisów, które nakierowane są przede wszystkim na samotnych podróżników, pary, studentów i młodzież. Wymiana domów nie jest prostą sprawą, tym bardziej, że oprócz interesującego miejsca docelowego trzeba zgrać terminy urlopów. Jest to jednak świetna okazja, by wypocząć za darmo w ładnym miejscu i znaleźć na czas wakacji opiekunów dla domowych zwierząt, których z różnych względów nie można zabrać ze sobą na wakacje. Dodatkową zaletą jest fakt, że dom nie stoi przez kilkanaście dni pusty, więc nie stanowi atrakcji dla złodziei. Zazwyczaj umowa wakacyjnej wymiany domów określa warunki, na jakich jest dokonywana.

Ostatnim sposobem na to, by w wymarzonym  miejscu nocować za darmo jest namiot. Ma on tą przewagę nad wymienionymi powyżej sposobami, że można go rozstawić dokładnie tam, gdzie mamy na to ochotę. Niestety noclegi poza kempingami będą musiały kończyć się skoro świt, żeby uniknąć nieprzyjemności, które w niektórych rejonach grożą za biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami.

Jedzenie za darmo

darmowe-jedzenie
Darmowe jedzenie!
Fot. sonewfangled

Bezpłatne posiłki to największe wyzwanie podczas nieskobudżetowej podroży. Niełatwo je zdobyć, jednak jest to możliwe. Najprostszym sposobem na to jest korzystanie z urzejmości członków wymienionych wcześniej społeczności. Czasem nie mają oni warunków, by oferować miejsce do spania, lecz zamiast tego chętnie spotkają się z podróżnikami i ugoszczą ich na obiedzie czy kolacji.

W ciepłych krajach natomiast można żywić się przynajmniej częściowo owocami, które rosną tu na drzewach. Cytrusy i egzotyczne owoce będą stanowić przyjemne uzupełnienie diety i nie będą ciężarem dla kieszeni.

Innym sposobem na korzystanie z bezpłatnych posiłków są punkty z darmowym jedzeniem, towarzyszące często  dużym imprezom masowym, festiwalom i wydarzeniom kulturalnym.

Zwiedzanie za darmo

Zwiedzanie to zawsze ważny wydatek, jednak czasem dzięki wiedzy i poszukiwaniom w internecie można znacząco ograniczyć koszty z tym związane. Rozsądne planowanie trasy zwiedzania pozwoli zobaczyć wiele muzeów i lokalnych atrakcji bezpłatnie. Na naszym blogu przedstawiliśmy już ponad dwadzieścia przewodników, prezentujących najważniejsze propozycje darmowego zwiedzania w najpopularniejszych metropoliach w Europie i na świecie. Oto pełna ich lista: Rzym za darmo, Paryż za darmo, Praga za darmo, Barcelona za darmo, Berlin za darmo, Amsterdam za darmo, Mediolan za darmo, Wiedeń za darmo, Stambuł za darmo, Madryt za darmo, Lizbona za darmo, Dublin za darmo, Sztokholm za darmo, Oslo za darmo, Warszawa za darmo, Bruksela za darmo, Ateny za darmo, Nowy Jork za darmo, Kraków za darmo, Gdańsk za darmo oraz Gdynia i Sopot za darmo

Joanna Cosel/Tatnie-Loty.com.pl

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!