Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

City break - co i jak?

air
City breaks zawdzięczają swoją popularność coraz tańszym biletom lotniczym
Fot. MiqsPix

Coraz większą popularność zdobywają sobie ostatnio tzw. city breaks. Pod tą nazwą kryje się krótki, zazwyczaj weekendowy wypad do jednego z większych europejskich miast. Polacy wybierają taką formę wypoczynku coraz częściej z kilku powodów, ale głównie braku czasu oraz ograniczonych funduszy.

Przeprowadzane w Polsce badania pokazują niepokojącą tendencję. Na urlop wyjeżdża tylko jedna trzecia naszych rodaków. Pozostali rezygnację z wyjazdów argumentują brakiem czasu i ograniczonymi funduszami. Pomimo tego coraz częściej wybieramy się za granicę na city break. Duże znaczenie przy wyborze takiej formy wypoczynku mają na pewno niskie ceny biletów lotniczych oferowanych przez tanie linie lotnicze.

Przy odrobinie szczęścia, rezerwując bilet ze sporym wyprzedzeniem za pośrednictwem Ryanair czy Wizz Air, możemy polecieć za granicę nawet za 20 złotych, zwykle trzeba jednak liczyć się z koniecznością wydania minimum 150 złotych za podróż w obie strony. Coraz ciekawiej przedstawiają się również oferty regularnych linii lotniczych. Wprowadzona ostatnio przez PLL LOT promocja „Szalone Środy” czy "First Minute" pozwala polecieć do wybranych miejsc naprawdę w korzystnych cenach.

Polacy wybierają się na city break zwykle w okresie od lutego do maja, a także później, we wrześniu i październiku. W okresie wakacyjnym naturalnie dominują dłuższe wyjazdy, jak wynika ze statystyk - przeważnie tygodniowe.

Gdzie najczęściej udają się Polacy?

Podobnie jak turyści z innych krajów często kierujemy się do: Barcelony, Paryża, Pragi, Amsterdamu czy Londynu. Do tych miast tanie linie lotnicze oferują połączenia, a koszty noclegów czy wyżywienia nie są w nich tak drogie jak np. w Oslo (dokąd bilety lotnicze można zakupić w bardzo niskiej cenie).

Minusem podróżowania tanimi liniami jest konieczność spakowania się do bagażu podręcznego, którego waga nie może przekraczać 10 kilogramów. Wyjeżdżamy jednak tylko na trzy dni, więc nie powinien być to duży kłopot. Do kosztów przelotu należy oczywiście dodać koszty przejazdu z i na lotnisko oraz zakwaterowanie, wyżywienie i opłaty za zwiedzanie.

Londyn

londyn
Londyn po zmierzchu
Fot. Anirudh Koul

Przelot Wrocław – Londyn w obie strony weekend 8 – 10 kwietnia 2011:

Ryanair (do portu lotniczego Stansted): 175 zł

Wizz Air (do portu lotniczego Luton): 270 zł.

Cena przejazdu w obie strony z lotniska Londyn Luton do centrum to około 14 funtów, niezależnie od tego czy wybierzemy kolej, czy autobus. Bilety możemy zarezerwować przez internet. Najtańszy nocleg w hostelu w centrum Londynu podczas weekendu to koszt ok. 50 złotych za noc, o ile oczywiście zdecydujemy się na spanie w wieloosobowej sali sypialnej (np. Hostel 639 http://www.hostel639.co.uk/ , http://www.royalbayswater.com/ ). Jeżeli chodzi o wyżywienie, to opcji jest kilka.

Weekend można przeżyć na produktach przywiezionych z Polski (zdecydowanie najbardziej oszczędne rozwiązanie), kupować jedzenie w supermarketach typu Tesco (również nie będzie to mordercze dla portfela) albo stołować się na mieście. Najtańsze jedzenie to oczywiście fish and chips, pizza czy kebab. Poza takimi potrawami ciężko będzie znaleźć cokolwiek w cenie poniżej 10 funtów.

Ostatnia kwestia to komunikacja miejska i zwiedzanie. W Londynie jest sporo darmowych atrakcji, jeśli jednak decydujemy się na London Pass trzeba przygotować się na spory wydatek. Dwudniowa karta kosztuje ok. 250 złotych. Więcej o Londynie przeczytać można tutaj.

Wersja najtańsza: 175 zł + 65 zł + 100 zł + 250 zł = 590 złotych (bez wyżywienia, za to z London Pass)

Paryż

paryz
Luwr to jedna z największych atrakcji Paryża
Fot. Dimitry B

Przelot Warszawa – Paryż Beauvais w obie strony weekend 8 – 11 kwietnia 2011:

Wizz Air: 310 zł

17 – 19 marca 2011:

Ryanair: 167 zł.

Koszt dojazdu autobusem z lotniska do centrum Paryża i z powrotem to 30 euro. Niestety noclegi w Paryżu są raczej drogie. Trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 70 złotych za noc w pokoju wieloosobowym. Takie ceny oferują w dodatku nieliczne hostele, np. Hostel Blue Planet, Friend's Hostel czy 3 Ducks.

Nieco tańsze jest jedzenie. Potrawy typu kebab, jedzenie chińskie, czy dania serwowane na stołówkach studenckich można zjeść za 5 euro. Ceny lepszych gatunkowo obiadów zaczynają się od 10 euro. Zdecydowanie drogie są niestety bilety do muzeów i komunikacja miejska. Za ważną dwa dni kartę Paris Pass dorosły musi zapłacić aż 97 euro! Zawiera się w niej jednak wstęp do 55 muzeów na terenie miasta, w tym Luwru oraz podróże komunikacją miejską i wiele zniżek. Dodatkowe informacje o Paryżu można znaleźć pod tym adresem.

Wersja najtańsza: 167 zł + 120 zł + 140 zł + 388 zł = 815 złotych (bez wyżywienia)

Barcelona

barcelona
Barcelona to najpopularniejsze wśród turystów miasto Hiszpanii
Fot. slack12

Przelot Wrocław – Barcelona Girona w obie strony weekend 1 – 3 kwietnia 2011:

Ryanair: 265 zł.

Za bilet autobusowy w obie strony z lotniska Girona do Barcelony zapłacimy 21 euro, a podróż pociągiem wyniesie nas jeszcze mniej. Noclegi w Barcelonie na szczęście nie należą do najdroższych. Najtańsza wersja (sala wieloosobowa w hostelu) to koszt ok. 40 złotych za noc. Za tą cenę możemy przenocować np. w hostelu Graffiti, Serenity czy Rambla & Catalunya. Warto jednak zarezerwować miejsce wcześniej, bo pozostałe hostele zwykle oferują noclegi za ok. 100 złotych.

W restauracji bez problemu zjemy posiłek nawet za 5 euro, tzw. zestawy dnia kosztują zwykle poniżej 10 euro. Wyżywienie nie powinno więc sprawić większego problemu. Za kartę Barcelona Card uprawniającą do bezpłatnych przejazdów po mieście, wolnego wstępu do niektórych atrakcji turystycznych oraz oferującą ponad 80 zniżek m.in. na muzea i restauracje zapłacimy 30 euro za trzy dni. Tutaj można znaleźć więcej informacji o Barcelonie.

Wersja najtańsza: 265 zł + 84 zł + 80 zł + 120 zł = 549 złotych (bez wyżywienia).

City break to niezapomniane wspomnienia za całkiem rozsądną cenę. Nie ma na co czekać, czas rezerwować tanie bilety lotnicze i wyruszać na podbój Europy!

Nawigacja dodatkowa