Treść strony

2392-opanowac-strach

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Opanować strach

fear
Opanować strach

Wszyscy kochamy podróżować i poznawać nowe miejsca. Wielu z nas boi się jednak latać, mimo że samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu, co potwierdzają statystyki. Strach przed lataniem (awiofobia) jest często silniejszy niż racjonalne argumenty.

Według danych Centrum Badawczego ds. Lęku w Düsseldorfie prawdopodobieństwo katastrofy lotniczej wynosi ok. 0,0000004 procent, zaś jazda samochodem jest ponad 10 razy bardziej niebezpieczna. Z kolei według danych Narodów Zjednoczonych rocznie w wypadkach lotniczych na całym świecie ginie średnio tylko niewiele ponad 700 osób, zaś w wypadkach samochodowych aż 1,2 miliony osób, czyli około 3000 osób dziennie! Strach przed lataniem (awiofobia) jest jednak silniejszy niż racjonalne argumenty. Latania boi się co szósty dorosły człowiek na świecie. Jakie są jego przyczyny, czym, się objawia i najważniejsze jak sobie z nim poradzić?

Czego i dlaczego się boimy?

Strach przed lataniem powodowany jest przez wiele różnych czynników, do których zaliczamy także klaustrofobię i lęk wysokości. Wiele osób boi się tego, że z jakichś powodów samolot ulegnie awarii i rozbije się. Nie przekonują ich żadne racjonalne argumenty i statystyki potwierdzające bezpieczeństwo tego środka lokomocji.

Wielu podróżnych zamiera na samą myśl o tym, że samolot mógłby zostać uprowadzony przez terrorystów. Pasażerowie odczuwają również strach ze względu na to, że nie mają żadnej kontroli nad samolotem. Nie ufają oni kwalifikacjom pilotów, co zwiększa frustrację na samą myśl o tym, że są od nich całkowicie zależni. Powszechny wśród pasażerów jest także strach przed turbulencjami, których można doświadczyć w trakcie lotu.

Nie jesteś jedyny

Warto najpierw przyznać się przed samym sobą i przed innymi do swojej fobii. Jak mówi dr Reid Wilson, specjalista w leczeniu zaburzeń lękowych: „Zaakceptowanie naszej fobii jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie lęku.” Jeżeli starasz się ukryć i bagatelizować obawy, pogorszysz tylko swój stan lękowy i możesz dostać ataku paniki. Latania boją się też inni sławni ludzie: Whoopi Goldberg, Britney Spears, Kinga Rusin, Paweł Małaszyński przyznają się do tego bez zażenowania.

Nie taki samolot straszny, czyli jak oswoić lęk

Przyczyn awiofobii jest naprawdę wiele. Boimy się tego, czego nie znamy i nie rozumiemy. Dla wielu ludzi obawiających się latania zrozumienie tego jak ważąca tony maszyna może oderwać się od ziemi i latać, może pomóc opanować ich lęk. Warto poszukać informacji na temat latania, budowy samolotu, przyczyn turbulencji.

Trzeba sobie też zdać sprawę, że samoloty przechodzą regularnie wnikliwe kontrole techniczne, przed lotem każdy pilot musi sprawdzić działanie wszystkich systemów i wykluczyć jakiekolwiek ewentualne uszkodzenia maszyny. Dodatkowo piloci samolotów pasażerskich mają za sobą kilka tysięcy godzin lotów przygotowawczych zanim zaczną pilotować samoloty linowe. Każdy z nich przechodzi także co sześć miesięcy obowiązkowe loty z instruktorem (tzw. "line check") oraz co 12 miesięcy loty symulatorem, by byli przygotowani na każdą, nawet najmniej prawdopodobną sytuację podczas lotu z pasażerami.

Co to za hałas?

Pamiętaj, że samolot to maszyna, której mechaniczne części wydają różne odgłosy. Zaraz po starcie często słychać huk zamykanego podwozia, czy chowania klap skrzydłowych. To samo dzieje się przy lądowaniu. Często pasażerowie obawiają się tego, że w trakcie startu silniki chodzą bardzo głośno a zaraz potem cichną (i tu pojawia się myśl – awaria!) Tymczasem, żeby wystartować samolot potrzebuje maksymalnej mocy, która potem nie jest już potrzebna.

Te okropne turbulencje

Najwięcej podróżnych wpada w panikę, gdy samolot zaczyna się trząść; wydaje im się, że zaraz spadnie. Drgania samolotu to coś naturalnego. Turbulencje spowodowane są zakłóceniami ruchu mas powietrza lub nagłymi zmianami kierunku i prędkości wiatru. Trzeba zaakceptować fakt, że latanie samolotem to jak nieustanna jazda po wyboistej drodze. Turbulencje nie są naprawdę niczym specjalnym. Doświadczeni piloci panują nad samolotem, a pasy bezpieczeństwa zapina się wtedy po to, by nie nabić sobie guza…

Uwaga na media

Może komuś wyda się to banalne i śmieszne, ale warto uważać na to, jakie filmy oglądamy. Film, w którym pasażerowie samolotu rozbijają się gdzieś w górach i czekają na pomoc nie ułatwi nam pokonania naszego lęku. Dodatkowo, jeśli słyszycie w radiu czy w telewizji o jakiejś katastrofie lotniczej, pamiętajcie o tym, ze media zawsze mówią tylko o najgorszych i najbardziej spektakularnych wydarzeniach. Nikt pamięta wtedy o tym, ze co sekundę na świecie startuje dziewięć samolotów i w większości przypadków każdy z nich dolatuje bezpiecznie do swojego celu.

Co może pomóc?

Jeśli już wiesz, czego możesz oczekiwać, a mimo to odczuwasz lęk, warto podjąć jeszcze jeden krok i zaznajomić się z samolotami: wybrać się na lotnisko, do aeroklubu, zobaczyć jak latają samoloty, a może nawet, w miarę możliwości przelecieć się awionetką? To naprawdę może pomóc. Jeśli masz taką możliwość, zrób sobie wycieczkę na pobliskie lotnisko i przez kilkanaście minut popatrz ile samolotów startuje i ląduje i... nic się im nie dzieje. Na jednym z forów internetowych ktoś napisał: "wtedy doznacie nudy lotniskowej.. i latanie wyda wam się czymś normalnym".

Przed lotem nie spiesz się. Wybierz się na lotnisko wcześniej. Obawa o to, czy czasem nie spóźnisz się na samolot może tylko zwiększyć Twój lęk. Na lotnisku warto skorzystać ze specjalnej poczekalni dla VIP-ów. Nawet jeśli będziesz musiał zapłacić za wstęp do poczekalni, to niewielka cena za spokój wewnętrzny. Jeśli cierpisz na klaustrofobię wybierz miejsce w samolocie przy przejściu, możesz wtedy wstawać bez konieczności proszenia drugiej osoby by nas przepuściła.

W trakcie lotu warto posłuchać jakiejś odprężającej muzyki, poczytać ciekawą książkę. Wszystko po to, by odciągnąć umysł od tego, co się dzieje. Unikaj kawy i alkoholu – kawa spowoduje, że będziesz bardziej nerwowy, zaś alkohol daje niestety złudne wrażenie odprężenia. Osoby cierpiące na klaustrofobię powinny także włączyć wentylator znajdujący się nad każdym fotelem. Świeże powietrze pozwoli lepiej oddychać i rozluźnić się.

W ekstremalnych sytuacjach warto skonsultować się z psychologiem, który może przeprowadzić psychoterapię, a jeśli nawet to nie pomoże, istnieją jeszcze środki farmaceutyczne, które pomogą opanować lęk. Na szczęście, w większości przypadków rady zaprezentowane powyżej powinny wystarczyć, by spokojnie przetrwać podróż samolotem.

Jeszcze jedna dobra rada na koniec: lataj jak najwięcej i jak najczęściej. Za każdym razem strach będzie mniejszy, a w końcu całkiem zniknie. Aż wreszcie to właśnie Ty usłyszysz od jednego z pasażerów: „Pan (Pani) to ma nerwy!”, gdy w czasie startu czy turbulencji będziesz spokojnie czytać gazetę. A może masz lepsze pomysły na pokonanie strachu przed lataniem? Podziel się nimi z innymi! Może komuś też pomogą.

Anna Pustizzi
www.tanie-loty.com.pl

Alternatywne nazwy linii lotniczych
Ryanair: nowa baza i nowe połączenia z Polski!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!7 ofert od 376 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 118 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 128 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź