Treść strony

187-fotografowanie-w-podrozy-kilka-porad

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Fotografowanie w podróży - kilka porad

Poradnik - słów kilka o fotografowaniu w trakcie wycieczek i podróżowania z punktu widzenia rowerzysty. Uniwersalność porad powoduje, że tekst przyda się każdemu, nie tylko rowerzyście.

krzysztof_grabowski_poradnik_foto_01

W trakcie wycieczki rowerowej warto fotografować - do tego nikogo nie muszę przekonywać. Aby z wyjazdu przywieźć ciekawe zdjęcia, nie trzeba od razu wydawać nie wiadomo ile na sprzęt fotograficzny – wystarczą dobre pomysły oraz znajomość kilku zasad.

Bardziej zaawansowany, czyli lepszy sprzęt fotograficzny ma większy potencjał, ale i ten prostszy nie przekreśla możliwości wykonania ciekawych zdjęć. Dobra fotografia to przede wszystkim pomysł, odpowiedni moment czy właściwe światło, a dopiero na kolejnym miejscu liczy się wysoka jakość techniczna. Najlepsze efekty osiąga się, fotografując wprawdzie lustrzankami, ale wycieczki rowerowe rządzą się swoimi prawami. Zależy nam na aparacie fotograficznym o niewielkich rozmiarach, niedużej wadze oraz szybkim i wygodnym dostępie do sprzętu, a często także na niższej cenie zakupu, a to można osiągnąć, gdy używamy aparatów kompaktowych. Nie rozstrzygamy tu jednak, z jakiego sprzętu najlepiej korzystać, lecz skupiamy się na kilku uniwersalnych poradach, pomagających zrobić ciekawsze i lepsze zdjęcia bez względu na to, czym fotografujemy. Przydatne informacje związane są głównie z momentem wykonania zdjęcia, ale też uświadamiają, że fotografia na tym się nie kończy – pozostaje jeszcze przygotowanie zdjęcia do zaprezentowania.

Zacznijmy od naszego nastawienia do fotografowania podczas wyjazdu. Każdego cieszy coś innego podczas wycieczki i ma własny sposób na podróżowanie, ale trzeba mieć świadomość, że nie w każdym z tych sposobów jest takie samo miejsce na fotografowanie. Dobre zdjęcie wymaga czasu i…szczęścia. Na szczęście nie zawsze można liczyć, więc pozostaje poświęcenie więcej czasu i uwagi samej fotografowanej scenie. Nawet na scenki sytuacyjne można poczekać. Gdy nie zdążymy zrobić zdjęcia podczas jakiejś interesującej sytuacji, zaczekajmy – może przypadkiem zdarzenie się powtórzy. Trzeba mieć świadomość, że lepsze zdjęcia wymagają zatrzymania się w danym miejscu, odpowiedniej chwili, a nieraz zrobienia kilku ujęć. Z czasem związana jest też pora dnia. We wczesnych godzinach nie tylko oświetlenie jest lepsze, ale także to, co dzieje się wokół, bywa bardziej interesujące – na przykład kupcy rozkładający swoje stragany lub starsi ludzie idący do kościoła. Dzieje się tak z prostego powodu – bardziej atrakcyjne wydaje się to, co rzadziej udaje się zaobserwować, czego nie mamy na co dzień.

Rozejrzyj się dookoła

Jednym z podstawowych błędów, jaki popełnia podróżnik-fotograf jest zbytnie… zachwycenie się okolicą. Fotograf robi wtedy zdjęcia na wszystkie strony i, o zgrozo, z ustawieniem obiektywu na szeroki kąt, żeby ująć jak najwięcej tego piękna, które go otacza. Potem przeglądając wykonane zdjęcia, ze zdziwieniem stwierdza, że:

  • wszystkie są do siebie podobne (skoro fotografował obiektywem szerokokątnym, to prawie każde zdjęcie zawiera ten sam krajobraz);
  • nie wiadomo, na czym zawiesić oko (skoro użył takiego obiektywu to ujął bardzo dużo różnych elementów w kadrze, co powoduje, że uwaga nie koncentruje się na jakimś szczególe, tylko rozprasza na wszystkie obiekty);
  • zdjęcia są płaskie (ponieważ szeroki kąt ma to do siebie, że głębia ostrości jest duża, dlatego poszczególne plany – te bliższe i dalsze – są zwykle w polu ostrości, zlewają się w jeden plan i spłaszczają obraz).

Dlatego wyszukanie interesującego, mniejszego wycinka otoczenia lub wręcz detalu jest w takiej sytuacji bardzo pożądane. Oczywiście, panoramy lub też pojedyncze, szerokie ujęcia na okolicę też są mile widziane, ale tego typu zdjęcia nie powinny być jedynymi, jakie będziemy mieli w puli fotografii z wyprawy.

Inne spojrzenie

Fotografując pejzaże górskie, zauważyłem, że majestatyczność gór można w łatwy sposób uwydatnić. W kadrze wystarczy zrezygnować z ujęcia gór po same ich szczyty wraz z niebem. Gdy nie widać, gdzie kończą się góry, wydaje się, że są wysokie, potężne i groźne. Dotyczy to także innych elementów krajobrazu, jak chociażby budynków. Jest to wbrew naturalnemu odruchowi pokazania na zdjęciu całego obiektu. Nie zachęcam do tego, aby tylko i wyłącznie tak fotografować, ale pośród wielu pełnych kadrów po same szczyty gór czy dachy budynków warto sięgnąć i po kadr niepełny.

Zaś umieszczając w kadrze rowerzystę lub inną postać, dodatkowo wzmocnimy efekt wielkości poprzez kontrast rozmiaru. Dobrym sposobem jest przyjrzenie się zdjęciom na ekranie komputera już po ich zrobieniu. Korzystając z funkcji kadrowania dostępnej w każdym programie do obróbki zdjęć, łatwo porównać ujęcie pełne ze szczytami gór wraz z niebem ze zdjęciem przyciętym. Oceniając w ten sposób, który kadr jest bardziej atrakcyjny, nauczymy się fotografować lepiej od razu na trasie.

 

To tylko fragment poradnika.

Cały tekst dostępny na mojej stronie fotowyprawy.com: Jak robić lepsze zdjęcia podczas podróży - poradnik

 

krzysztof_grabowski_poradnik_foto_06

Toronto za darmo
Jak przewieźć pieniądze i dokumenty - gadżety przy...

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!5 ofert od 199 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 99 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 99 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 119 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!