Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Zorza polarna – gdzie zobaczyć zorzę i jak ją złapać? (PORADNIK)

Zorza Islandia jak szukać zorzy

Kiedy, jak i gdzie zobaczyć zorzę polarną? Sfotografowanie świateł północy to marzenie wielu podróżników. Nie zawsze i nie wszędzie będzie to możliwe, ale wystarczy przyswoić nasz poradnik, by mieć większą możliwość zaobserwowania aurora borealis. Chwytajcie za aparaty, zorza polarna czeka jeszcze w tym roku!

Co to jest zorza polarna?

Gdzie zobaczyć zorzę polarną? Jökulsá, rzeka lodowcowa na Islandii jest pięknym plenerem. Fot. Shutterstock

W wielkim skrócie jest to zjawisko, do którego dochodzi w atmosferze na wysokości ok. 100 km, w pobliżu biegunów magnetycznych Ziemi. Wiatr słoneczny wchodzi w ziemskie pole magnetyczne. Przynosi cząstki, które są wzbudzone przy biegunach. Gdzie zobaczyć zorzę na niebie? Właśnie w pobliżu biegunów magnetycznych, najlepiej na dalekiej północy.

Wzbudzone cząsteczki świecą, m.in. na czerwono i zielono (tlen), purpurowo (azot), a nawet żółto (mieszanina azotu i tlenu), niebieskawo świecą lekkie gazy: hel i wodór. Podczas rozbłysków słonecznych zorza jest największa.

Zorza północna nosi nazwę aurora borealis. Mówi się też na nią northern lights (światła północy). Zjawisko to występuje także na półkuli południowej (aurora australis), a nawet na innych planetach.

Gdzie zobaczyć zorzę polarną?

Odpowiedź na pytanie gdzie zobaczyć zorzę polarną ogranicza się do zaledwie kilku krajów. Widać ją najlepiej m.in. z Norwegii, ale także z Kanady, Rosji, czy Finlandii. Mamy także szansę zobaczyć zorzę polarną na Grenlandii, Islandii, w Szwecji czy też w Chinach.

W wielkim skrócie im dalej na północ (lub na południe), tym łatwiej o zorzę. Doskonałym miejscem do obserwacji jest norweskie Tromsø, które znajduje się już za kołem podbiegunowym. Gdzie jest największa szansa na zorzę polarną? Tam, gdzie jest niższy tak zwany wskaźnik Kp, czyli aktywności zorzowej. Wszystko będzie jasne, kiedy spojrzycie na poniższą mapę.
Jakiej siły wskaźnika Kp potrzebujesz, by obserwować zorzę w miejscu, w którym jesteś. Źródło: http://www.aurora-service.eu

Większa szansa na zorzę jest tam, gdzie wskaźnik wynosi 2, niż tam, gdzie jest to np. 4. W północnej Norwegii wystarczy, że zorza ma „siłę" 2, a nawet 1, podczas gdy na Islandii powinno być to 3 lub więcej, by ją zobaczyć. Czy zorza może być widziana w Polsce? Tak – w 2017 roku z północnych skrajów Polski było widać zorzę. Dzieje się tak jednak bardzo rzadko, podczas dużej aktywności Słońca, gdy wskaźnik Kp wynosi 7.

Kiedy zobaczyć zorzę polarną?

Kiedy oglądać zorzę polarną? Możemy ją obserwować zimą, od około grudnia do marca. Najlepiej polować na nią podobno w lutym.

Przede wszystkim konieczne jest bezchmurne niebo. Wskaźnik Kp może być bardzo wysoki, ale jeśli zbiera się na deszcz, nawet najmocniejsza zorza nie będzie widoczna przez gęste chmury. Popularne są wycieczki samolotowe dla turystów w poszukiwaniu zorzy ponad chmurami, np. na Islandii.

Tanie loty na zorzę polarną

Gdzie oglądać zorzę polarną? Na przykład w Norwegii. Fot. Shutterstock

Jest jeszcze szansa zobaczyć w tym roku zorzę. Obserwowanie jej z Rosji, Kanady czy Chin nie jest popularne, najczęściej turyści wybierają Islandię i Norwegię – zwłaszcza Europejczycy. Najlepiej oglądać zorzę z północnej Norwegii. Wizz Air lata do Tromsø z Gdańska. W marcu są jeszcze dostępne bilety od 59 zł w jedną stronę. Oczywiście nie ma gwarancji, że zobaczymy zorzę (najlepsze prognozy są na dzień, dwa naprzód), ale jeśli wybierać jakieś miejsce w ciemno – to właśnie to. 

Wizz Air lata też na Islandię. Loty do Reykjaviku z Wrocławia, Warszawy, Katowic, Gdańska i Poznania zaczynają się w marcu od 109 zł w jedną stronę. Tu jednak nieco trudniej o zorzę.

Czy da się przewidzieć zorzę polarną? Jak polować na zorzę?

Czy możemy z wyprzedzeniem zaplanować, że zobaczymy zorzę polarną? Tak, w dodatku łatwo nauczyć się odczytywać jej prognozę. Kiedy już wiemy, jaki wskaźnik Kp musi być, byśmy zobaczyli zorzę w danym kraju, możemy sprawdzić zapowiedzi na najbliższe trzy dni, choć często się one zmieniają – te najpewniejsze dotyczą jedynie kilku najbliższych godzin.

Źródło: http://www.aurora-service.eu/

Z tych informacji wynika, że w najbliższym czasie nie ma się co spodziewać zorzy: chyba że na dalekiej północy, tam gdzie na zamieszczonej wcześniej mapie widzimy strefę z cyfrą 0 lub 1.

Jak można przewidzieć zorzę na dłuższy okres? Dzięki prognozie na trzy dni. Spójrzmy poniżej:
Prognoza zorzy polarnej. Źródło: http://www.aurora-service.eu/

Jeśli jesteśmy np. na Islandii, wskaźnik Kp powinien wynosić 3, żebyśmy mogli polować na zorzę. Z prognozy odczytujemy, że wskaźnik 3 pojawia się dopiero w nocy z 8 na 9 marca. Najlepiej polować na zorzę od godz. 21 w czwartek, do 3 w nocy w piątek. Ważne przy polowaniu na zorzę jest też wyposażenie się w aparat z możliwością manualnego ustawienia długiego czasu naświetlania. Komórką też możemy sfotografować zorzę, ale musi być ona bardzo jasna i okazała.

Aktualne prognozy znajdziecie na stronie aurora forecast.

Gdzie zobaczyć zorzę polarną w całej okazałości? Fot. Shutterstock

Nawigacja dodatkowa