Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Kreta. Karnawał w Retimno – barwne święto radości

karnawal-Retimno-wielka-parada

Bajeczne, kolorowe stroje, roześmiani ludzie i atmosfera, której nie doświadczycie w żadnym innym miejscu. Liczne imprezy obejmują poszukiwanie skarbów, taniec grup karnawałowych i Wielką Paradę, która co roku wzbudza zachwyt. Oto karnawał w Retimno! W tym roku uroczystości wypadły dość wcześniej, a ich kulminacja przypadła na 16-18 lutego. W 2019 zabawa zacznie się na dobre w pierwszej połowie marca.  

Karnawał w Retimno to barwne wydarzenie, w którym co roku bierze udział ponad 100 tys. ludzi z Grecji i zagranicy. Tradycje związane z karnawałem sięgają czasów starożytnych i nawiązują do wielkich uczt zwanych Dionizjami.

Stroje karnawałowe uczestników potrafią zachwycić. Na zdjęciu grupa Maleficent. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja
Karnawał w Retimno szczyci się weneckimi tradycjami. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Karnawał w Retimno. Ponad 100 lat zabawy

Pierwszy karnawał w Retimno zorganizowano w 1914 r. Od tego czasu, każdego roku przez trzy tygodnie w mieście odbywają się maskarady i liczne imprezy, w tym koncerty, parady uliczne i zabawy dla dzieci. Wizytówką kreteńskiego karnawału jest zabawa pod hasłem „Poszukiwanie skarbu" oraz niedzielna Wielka Parada z barwnymi platformami i tysiącami uczestników przebranymi w oryginalne stroje. 

Jedna z wielu ciekawych platform sunących główną ulicą Retimno. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja
Gwizdki to obowiązkowe wyposażenie uczestników parady. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Wolontariusze w służbie karnawału

W okresie karnawału całe miasto nim żyje. Mieszkańcy przywiązują ogromną wagę do organizacji wszystkich uroczystości, które odbywają się w Retimno i okolicach. Najważniejszą pracę wykonują wolontariusze, którzy m.in. przygotowują rzeźby mające znaleźć się na platformach. Dbałość o szczegóły i wykończenie dzieł budzi podziw. Co ciekawe, wszystkie rzeźby są ekologiczne, bo pochodzą z materiałów z recyklingu. 

Rzeźby karnawałowe są dopracowane przez wolontariuszy w najmniejszym szczególe. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja
Największy zachwyt wśród dzieci wzbudziła platforma z wielkim różowym miśkiem. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Nocna parada i szaleństwo do białego rana

​W sobotę odbywa się nocny pochód, która stanowi niejako próbę generalną przed niedzielną Wielką Paradą. Wtedy też można przyjrzeć się strojom uczestników i wprowadzić się w odpowiedni nastrój do zabawy. Następnie na głównym placu miasta odbywają się występy muzyczne. Przed północą większość ludzi gromadzi się w klubach przy promenadzie, gdzie imprezy w najlepsze trwają do rana.

Wieczorna parada to preludium nocnych szaleństw. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja
Dystans do siebie to jedna z wielu cech uczestników karnawału. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja
Wieczorny koncert na głównym placu miasta. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Magia niedzielnej Wielkiej Parady

Co roku temat karnawałowych obchodów jest inny. W tym roku było to „Bądź sobą". Ponad 40 zespołów wzięło udział w Wielkiej Paradzie, będącej kulminacją uroczystości karnawałowych. Wspaniała atmosfera i kolorowe stroje uczestników wprawiały w zachwyt. Na platformach znalazły się rzeźby przedstawiające m.in. Don Kichota, Maleficent, Sherlocka Holmesa i Dr Watsona oraz wielki różowy misiek.

Jeśli karnawał, to musi być i konfetti! Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja
Kto powiedział, że burleska zarezerwowana jest tylko dla kobiet? Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja
W niedzielnej Wielkiej Paradzie uczestniczą wszyscy bez względu na wiek. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Informacje praktyczne

Na Kretę (lotnisko Heraklion) dolecicie z przesiadką w Atenach liniami Aegean Airlines (en.aegeanair.com) z Warszawy i Krakowa. Lot do Aten z Warszawy trwa ok. 2,5 godz., z Aten do Heraklionu ok. 45 min. Koszt biletu w obie strony może nawet zamknąć się w 500 zł, jeśli dokonacie zakupu z wyprzedzeniem. Przy lotnisku w Heraklionie znajdują się liczne wypożyczalnie samochodów. Dojazd do Retimno zajmuje ok. 1 godz. Będąc na miejscu, warto porzucić samochód i poruszać się po mieście pieszo, żeby odkryć wszystkie jego walory.  

Radosna i pozytywna aura towarzyszy wszystkim uczestnikom parady. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Retimno dysponuje szeroką ofertą noclegową – od butikowych hoteli po apartamenty. Ceny różnią się w zależności od opcji. Polecam Avli Lounge Apartments w sercu starego miasta (od 70€/ noc) i Steris Elegant Beach Hotel w dalszej części miasta przy promenadzie (od 45€/ noc). Uwaga! Karnawał w Retimno to czas, kiedy hotele bardzo szybko się zapełniają, dlatego rezerwacji należy dokonać z dużym wyprzedzeniem. 

Wielka Parada w Retimno to święto radości, w którym biorą udział tysiące osób. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Karnawał na Krecie. Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja 

Nawigacja dodatkowa