Często korzystasz z telefonu w podróży? Być może powinieneś zacząć się ograniczać!

Female-traveller-make-a-selfie-photo-against-the-background-of-the-old-city-of-Dubrovnik-Travel-to-Croatia.-Summer-vacation-shutterstock_461601025

Telefon w podróży stał się rzeczą niezbędną. Ułatwia praktycznie każdy aspekt wyjazdu od rezerwowania przelotów i noclegu, przez szukanie restauracji i pomoc w nawigowaniu, po robienie zdjęć i filmów. Okazuje się jednak, że ciągłe korzystanie ze smartfona podczas wyjazdu może mieć negatywne skutki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie odkryli, że zwykłe patrzenie w telefon komórkowy, nawet jeśli jest on wyłączony, obniża naszą zdolność do przeprowadzania bardziej złożonych zadań oraz ogranicza przywoływanie zgromadzonych w pamięci informacji. Istnieją również dowody na to, że robienie dużej liczby zdjęć może wpływać negatywnie na naszą zdolność tworzenia wspomnień i zapamiętywania.

Jednak powodów, by choć odrobinę ograniczyć używanie komórek jest więcej. Równie ważnym i nie mniej istotnym z punktu widzenia bezpieczeństwa jest fakt, że telefony komórkowe są coraz częściej jedną z przyczyn wszelkiego rodzaju wypadków. Zakaz korzystania z telefonów bez zestawów głośnomówiących w samochodach jest już faktem w prawie każdym kraju na świecie. Niektórzy idą jeszcze dalej. W Honolulu wprowadzono całkowity zakaz korzystania ze smartfonów przez osoby piesze przechodzące przez jezdnię. 

Podobny problem dotyczy robienia selfie w miejscach niebezpiecznych. Coraz więcej ludzi ginie podczas robienia sobie zdjęć, np. spadając w przepaść czy ginąc pod kołami pociągu. Chęć zaprezentowania światu niezwykłego zdjęcia może się zatem skończyć tragicznie. W niektórych miejscach już wprowadzono całkowity zakaz selfie, m.in. na dworcach w Indiach czy w niektórych punktach widokowych na Islandii i w Norwegii.

Nie znaczy to oczywiście, że należy całkowicie odciąć się od telefonów na czas podróży. Ale może warto zastanowić się nad celem wyjazdów, nowymi miejscami, niezwykłymi sytuacjami, a nie jedynie polegać na swoim telefonie.

Fot. Shutterstock 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!