przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Jak uratować rozpadający się zamek we Francji? Zrobić zrzutkę w internecie!

Beztytuu

Rozpadający się zamek z XIII wieku został uratowany przez tysiące obcych sobie ludzi, którzy postanowili zebrać pieniądze w internecie, by kupić budynek i go odrestaurować.

Posiadłość La Mothe-Chandeniers ma aż 2000 hektarów i znajduje się 320 km na południe od Paryża. Niegdyś pałac był miejscem hucznych przyjęć królewskich, jednak od dłuższego czasu popadał w ruinę. By zapobiec dalszemu niszczeniu zabytku i możliwemu wyburzeniu przez deweloperów 7400 osób z całego świata postanowiło złożyć się na jego wykupienie. Udało im się zebrać pół miliona euro!

To pierwsza tego rodzaju zrzutka we Francji. Wystarczyło wpłacić co najmniej 50 euro, by stać się udziałowcem w firmie, która będzie przeprowadzała renowację obiektu. Zamek może się poszczycić wielowiekową historią, choć ostatnie 100 lat nie było dla niego łaskawe. Ogromny pożar strawił w latach 30. XX wieku prawie całe wnętrze zabytku pozostawiając jedynie mury. Od tamtego czasu nie udało się go odbudować. Jednak nawet mimo zniszczeń nadal pałac wygląda bajkowo.

Sukces zbiórki być może otworzy drogę innym tego typu pomysłom na renowację zabytków. Patrząc na stan naszych rodzimych pałaców i praktycznie brak jakichkolwiek działań w celu ich ratowania, można mieć nadzieję, że właśnie taka forma restaurowania ocali je od zniszczenia. Na samym Dolnym Śląsku takich obiektów są setki.

Fot. Shutterstock 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz promocje na tanie loty do Siem Reap. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety z Siem Reap.

Jeżeli planujesz podróż do Kambodży, sprawdź też tanie loty z Singapuru do Siem Reap.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Barcelony, Okazje na loty z Gdańska, Okazje na loty we wrześniu, Pakiety w maju, Pakiety we wrześniu, loty z Warszawy do Zurychu, tanie loty krajowe, wyszukiwarka tanich lotów, Loty z Polski w Styczniu.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Kosmetyczki, Poduszki/zagłówki podróżne, Zawieszki do bagażu, Plecaki dla dzieci i Walizki dla dzieci.