przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Tym plażom grozi całkowite zniszczenie

Palms-and-Two-Brothers-Mountain-on-Ipanema-beach-in-Rio-de-Janeiro.-Brazil-shutterstock_318248558

Na całym świecie istnieją miejsca, które mogą wkrótce całkowicie zniknąć z mapy. Ze względu na zmiany klimatyczne bardzo zagrożone są między innymi plaże.

 Poziom mórz wzrósł na przestrzeni ostatnich 150 lat o ponad 20 cm, a szacuje się, że w ciągu następnych 80 lat wzrośnie o 1,2 metra. Przyczyną jest ocieplenie klimatu i topnienie lodowców. Te wszystkie czynniki oznaczają nie tylko, że zmieni się nasz klimat, ale również, że erozji lub całkowitemu zniszczeniu zostaną poddane jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Na chwilę obecną nie zanosi się na gwałtowną zmianę, która odwróciłaby przewidywany przebieg zdarzeń dlatego być może warto wybrać się zobaczyć zagrożone miejsca, póki jeszcze istnieją.

Saint Lucia

Saint Lucia to kraj na Morzu Karaibskim. Przez zmiany klimatyczne już bardzo ucierpiał, a może być jeszcze gorzej. Turystyka stanowi tam bardzo ważną gałąź gospodarki, dlatego zalewane przez morze plaże i coraz częściej pojawiające się huragany zagrażają w sposób bardzo bezpośredni tej niewielkiej wyspie. Ponad 20 lat temu rozpoczęto program budowy specjalnych falochronów, które miały przełamywać fale i ochraniać plaże przed wypłukiwaniem piasku. Jednak jeśli chcesz zobaczyć cudowne plaże tej wyspy musisz się pospieszyć.

Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock 


Koh Tachai

Tajlandia słynie z najpiękniejszych plaż na świecie. Każdy znajdzie tam miejsce idealne dla siebie. Jednak niektóre wyspy tego kraju ciężko zniosły najazd turystów. Jedną z nich jest właśnie Koh Tachai. W zeszłym roku władze Tajlandii zakazały tam całkowicie ruchu turystycznego. Zbyt wielu ludzi powoduje erozję plaż dodatkowo zostawiają oni po sobie mnóstwo śmieci. Musząc wybierać między całkowitym zniszczeniem plaży a zakazaniem turystyki Tajlandia wybrała ratowanie plaży.

Fot. Shutterstock

Sylt

Niemiecka wyspa Sylt znajduje się na Morzu Północnym. I choć można by się spodziewać, że zmiany klimatyczne tak daleko na północ nie docierają to jednak tak właśnie się dzieje. Na Sylt znajdują się luksusowe kurorty, pola golfowe i piaszczyste plaże. Silne burze i wiatry zaczynają również oddziaływać na to miejsce. W 2015 roku zniknęły wydmy i plaże na południu wyspy pomimo, że otoczone były barierami ochronnymi.

Fot. Shutterstock

Big Sur

Big Sur to część Pacific Coast Highway czyli jednej z najbardziej malowniczych dróg na świecie. Przechodzi ona przez znaczną część Kalifornii tuż nad brzegiem oceanu. Niestety, coraz częściej zdarzają się tam lawiny błotne niszczące nie tylko drogę, ale również tamtejsze klify i plaże. W 2017 roku miało miejsce olbrzymie osuwisko, które zniszczyło most. Nadal nie udało się ponownie otworzyć tego odcinka drogi.

Fot. Shutterstock

Rio de Janeiro

Według naukowców Rio de Janeiro będzie miastem w Południowej Ameryce najbardziej dotkniętym zmianami klimatycznymi. Wzrost temperatury oceanu i poziomu wody może spowodować olbrzymie szkody w tkance miasta. Na strefach określanych obecnie jako zalewowe mieszkają najbiedniejsi mieszkańcy. Słynne plaże Rio również mogą zniknąć pod wodą. 

Fot. Shutterstock

Malediwy

Malediwy to jeden z najniżej położonych krajów na świecie. A tym samym najbardziej narażony na efekty zmian klimatycznych. Składa się z ponad 1100 wysepek rozsianych na Oceanie Indyjskim. Większość z nich wzrasta ponad poziom morza zaledwie o 1,3 metra. Wystarczy, że poziom wody podniesie się o 90 cm, a te piękne wyspy staną się niezamieszkane. Białe plaże znikną pod wodą, a ziemia ulegnie erozji.

Fot. Shutterstock

Filipiny

5 z 10. największych i najbardziej niebezpiecznych tajfunów w ciągu ostatnich 10. lat uderzyło właśnie w Filipiny. Oprócz zniszczeń zabiły one również setki ludzi. Powstawanie tak groźnych zjawisk pogodowych jest ściśle wiązane ze zmianami klimatycznymi. Słynne filipińskie plaże również powoli znikają pod wodą lub są wypłukiwane przez deszcze. 

Fot. Shutterstock

Kiribati

Jeśli w ogóle chcesz zobaczyć to malownicze rajskie państewko, naprawdę musisz się pospieszyć. Naukowcy twierdzą, że już teraz ono po prostu tonie. Położone prawie na poziomie morza atole zostały już częściowo opuszczone przez mieszkańców. Zostali oni ewakuowani na wyżej położone tereny. W sytuacji ekstremalnej władze Kiribati są gotowe ewakuować wszystkich obywateli na Fidżi, gdzie zakupiono już ponad 20 km kwadratowych ziemi. Okalające Kiribati rafy koralowe również wymierają - następuje tam wybielanie rafy spowodowane wzrostem temperatury.

Fot. Shutterstock

Miami

 W ciągu ostatniej dekady poziom wody w okolicach Miami podniósł się trzykrotnie. Niektóre ulice są regularnie zalewane podczas przypływu. Sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, ale powoli taka się staje.

Fot. Shutterstock

Wyspy Torres Strait

Znajdujące się u wybrzeży Australii wyspy Torres Strait zamieszkiwane są przez około 8000 mieszkańców. 200 wysepek wydaje się miejscem jak z raju, ale przy bliższych oględzinach okazuje się, że one toną. Domy stale są podtapiane, działają tam siły erozji zarówno wodnej jak i związanej z wiatrem. Najbardziej zagrożone są wyspy Saibai, Masig, Boigu, Iama i Warraber, ze względu na swoje bardzo niskie położenie.

Fot. Shutterstock

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Katowic do Genewy, z Warszawy do Rzymu i, połączeń lotniczych z Warszawy do Lizbony.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Londynu, Okazje na loty na weekend za granicę, Pakiety z Polski, Pakiety w sierpniu, Pakiety na walentynki, tanie bilety z Wrocławia do Londynu, loty krajowe, wyszukiwarka tanich lotów.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Adaptery podróżne, Poduszki/zagłówki podróżne, Zabezpieczenie bagażu, Łóżeczka turystyczne i Na prezent.