przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Tam pożyjesz najdłużej, czyli najzdrowsze kraje świata

Portofino-shutterstock_102618134

Zastanawiałeś się kiedyś, gdzie ludzie żyją najdłużej i w najlepszym zdrowiu? Dzięki Bloomberg Global Health Index możesz sam to sprawdzić. Przebadano 163 krajów, poszukując tego najbardziej zdrowego. Wyniki mogą zaskakiwać.

W badaniu brano pod uwagę m.in. średnią długość życia, przyczyny śmierci, zagrożenia dla zdrowia (złe odżywianie, zanieczyszczone powietrze, używki, etc.). Po uśrednieniu wyników okazało się, które państwa na świecie są najzdrowsze. Oto pierwsza dziesiątka.

10. Luksemburg

Luksemburg to mały kraj, ale za to nadzwyczaj zdrowy. I choć ludzie nie odżywiają się tam wybitnie zdrowo (w kuchni dominują sery, mięso i ziemniaki), to jednak służba zdrowia nadrabia te braki. Opieka jest tam na bardzo wysokim poziomie. Promowany jest również zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna w szkołach i nie tylko.

Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock 


9. Izrael

​Jak wiadomo, dieta bogata w warzywa i owoce jest jedną z najzdrowszych możliwych. Tę wiedzę wdraża się w Izraelu już od najmłodszych lat wspierając ją przy okazji zaawansowanymi badaniami naukowymi nad agrokulturą. W tym kraju 80% ludzi codziennie je warzywa i owoce, a przy okazji jest to państwo, w którym ludzie mają najniższy poziom cholesterolu.

Fot. Shutterstock

8. Szwecja

Według danych zgromadzonych przez Komisję Europejską Szwecja jest krajem w którym największa liczba ludzi regularnie ćwiczy. W tym zestawieniu pozostałe kraje skandynawskie nie pozostają daleko w tyle. Szwedzi również bardzo zdrowo się odżywiają. W ich diecie zawsze jest dużo ryb, dzięki czemu przyjmują dużo dobrych tłuszczy. Na pewno pomocne są również często używane sauny. 

Fot. Shutterstock

7. Japonia

Japonia ma najstarszą populację na świecie. Dzięki kombinacji diety, aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia Japończycy dożywają bardzo sędziwego wieku w całkiem dobrym stanie zdrowia. W tym kraju mieszka najwięcej stulatków na świecie! Popularny na Okinawie "hara hachi bu", czyli najadanie się do 80% pojemności żołądka, najwyraźniej jest dobrym sposobem na długowieczność. 

Fot. Shutterstock

6. Hiszpania

Dieta składająca się z oliwy, świeżych owoców i warzyw, chudego mięsa i czerwonego wina najwyraźniej sprzyja zdrowiu. Dowodem na to jest Hiszpania. Przy okazji warto wiedzieć, że jest to również kraj, w którym spożywa się najmniej fast-foodów na świecie!

Fot. Shutterstock

5. Australia

Australia to kraj w którym wszyscy są w ruchu. Czy to na plaży: pływając i surfując, czy biegając. Świetnie działająca służba zdrowia również ma wielkie znaczenie w utrzymaniu obywateli w dobrym zdrowiu. Sportowy tryb życia jest uzupełniany zdrową dietą. I w ten właśnie sposób Australijczycy znaleźli się na 5 miejscu. Proste, prawda?

Fot. Shutterstock

4. Singapur

Singapur jest być może jednym z najdroższych miejsc do życia na świecie, ale nie zmienia to faktu, że przy okazji jest to również najzdrowszych kraj Azji. Obywatele nie słyną z zamiłowania do sportu, za to nadrabiają zdrowym odżywianiem. 

Fot. Shutterstock

3. Szwajcaria

Wysoka pozycja Szwajcarii w rankingu nikogo nie powinna zdziwić. W końcu jest to kraj o służbie zdrowia uznawanej za najlepszą na świecie. Szwajcarzy żyją również najdłużej (uśredniając), na co może wpływać na przykład niezwykle czyste powietrze, uprawianie przeróżnych sportów i zdrowe podejście do diety. 

Fot. Shutterstock

2. Islandia

Islandia to kolejny przykład na to, że zdrowa dieta pełna ryb jest źródłem dobrego zdrowia. Przy okazji Islandczycy uwielbiają sport i choć pogoda nie należy tam do najlepszych możliwych, to wcale im to nie przeszkadza. Dodatkowo nie ma tam zwyczajowej dysproporcji między długością życia mężczyzn i kobiet. Dla obu płci wynosi ona 80 lat. 

Fot. Shutterstock

1. Włochy

Dzieci, które przyszły na świat we Włoszech mogą liczyć na to, że większość z nich dożyje wieku 80. lat. Lekarze sugerują, że dużą zasługę ma klimat panujący w tym kraju, dieta składająca się z owoców morza i świeżych warzyw, a także bezstresowe podejście do życia. Nic tylko brać przykład, chociaż w sprawie klimatu niewiele mamy do powiedzenia. 

Fot. Shutterstock

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Warszawy do Zurychu, z Warszawy do Rzymu i, połączeń lotniczych z Warszawy do Barcelony.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Stambułu, Okazje na loty na Wielkanoc, bilety lotnicze Warszawa Okęcie Frankfurt, wyszukiwarka tanich lotów, loty po Polsce.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Ładowarki, Torby na kółkach, Torby na laptopa, Torby podręczne i Walizki twarde średnie.