przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Walka o podłokietnik - kto powinien móc z niego korzystać?

Safety-travel.-Young-woman-fasten-belts-while-sitting-in-airplane-seat-shutterstock_428320363

Zaostrzcie swoje łokcie, walka o podłokietnik może być wyjątkowo zacięta.

Każdy kto choć raz trafił na środkowe miejsce w samolocie wie, jak desperacko potrzebna jest przestrzeń. Dlatego za wszelką cenę będzie walczył o należny mu podłokietnik. Zwłaszcza jeśli lot jest długi, a współpasażerowie zajmują więcej miejsca, niż im się należy. Warto zatem poznać kilka zasad savoir-vivre'u, żeby uniknąć niepotrzebnych kłótni na pokładzie samolotu. 

Zasady etykiety wymagają, by odstąpić możliwość korzystania z podłokietnika osobie zajmującej środkowe miejsce w rzędzie. Ma ona już i tak wystarczająco niewygodną pozycję, dlatego drobna kurtuazja w stronę cierpiącego niewygody współpasażera może być dla niego istnym wybawieniem. Z takim założeniem zgadza się 74% osób często podróżujących samolotami (dane za Gothamist). 

Oczywiście istnieją wyjątki od niepisanej zasady odstępowania podłokietnika osobie siedzącej pośrodku. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy pasażer ma rękę w gipsie. Lub kiedy na środkowym fotelu siedzi małe dziecko, a osoba zajmująca sąsiedni fotel jest zdecydowanie większych rozmiarów. Jednak zazwyczaj podłokietnik należy do nieszczęśnika w środkowym fotelu. 

Jeśli przypadnie Ci w udziale miejsce środkowe, masz trzy opcje do wyboru: 

 1. Grzecznie poprosić o zrobienie Ci miejsca lub ustąpienie podłokietnika.
 2. Poczekać, aż niewychowany współpasażer zaśnie i bezczelnie zepchnąć jego łokieć (nie polecamy, może doprowadzić do konfliktów).
 3. Zagryźć zęby i w cierpieć w ciszy.


Na szczęście pojawiają się na rynku kreatywne rozwiązania dotyczące podłokietników, dzięki którym mogą z nich korzystać dwie osoby na raz, bez konieczności walki na śmierć i życie. Jednak linie lotnicze nadal nie są skore do wprowadzania tego typu zmian. Pozostaje mieć wiarę, że współpasażerowie wykażą się empatią i kulturą i odstąpią podłokietnik.

Fot. Shutterstock 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz promocje na tanie loty do Los Mochis. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety z Los Mochis.

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Berlina do Rejkjawiku, z Johannesburga do Kapsztadu oraz, połączeń lotniczych z Warszawy do Lizbony.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Dortmundu, Pakiety z Polski, bilety lotnicze Ławica Londyn Gatwick, bilety lotnicze Gdańsk Rębiechowo Londyn Gatwick, tanie bilety lotnicze, loty po Polsce, Loty na Tydzien do Egzotycznych Krajow we Wrzesniu.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Adaptery podróżne, Zawieszki do bagażu, Plecaki biznesowe, Walizki miękkie i Duże.