przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Katar znosi wizy! Także dla Polaków

Doha-skyline-night-scene---The-Capital-City-of-Qatar-shutterstock_265654901

Wczoraj czyli 9.08 Katar zniósł wizy dla 80 krajów, w tym również dla Polski! Kraj staje się bardziej dostępny dla podróżujących.

Jak zapewne dobrze wiesz około 2 miesiące temu Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrajn, Jemen, Libia i Malediwy zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem. Zarzucając władzom tego kraju wspieranie terroryzmu (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). 

23 czerwca państwa arabskie, które bojkotowały Katar przedstawiły listę 13 żądań jako koniecznych do spełnienia na drodze ewentualnego zniesienia blokady i zakończenia wspomnianego bojkotu. Wśród nich było: zamknięcie telewizji Al-Dżazira, rozluźnienie relacji z Iranem, zamknięcie tureckiej bazy wojskowej w Katarze i wydanie wszystkich wskazanych terrorystów znajdujących się na katarskim terytorium. Katar miał również zerwać kontakty z terrorystycznymi i ideologicznymi organizacjami, takimi jak Bractwo Muzułmańskie, Państwo Islamskie, Al-Kaida, Hezbollah i Dżabhat Fatah al-Szam. Jak podawał tvn24, katarskie władze uznały te żądania za "niedorzeczne". Odrzucały oskarżenia arabskich sąsiadów.

Teraz władze Kataru podjęły kroki poprawy swojej sytuacji. W związku z tym zniesiono wizy dla 80 krajów! W tym Polski!

Od środy 9.08., aby odwiedzić Katar, obywatele państw strefy Schengen, w tym Polski, a także m.in. USA, Turcji i Indii potrzebują tylko ważnego paszportu.

Wcześniej Polacy musieli kupić na lotnisku w Ad-Dauha wizę (ok. 25 euro). Obywatele 33 państw będą mogli przebywać w emiracie do 180 dni, a pozostałych 47 państw do 30 dni. 

Hassan al-Ibrahim z Katarskiej Organizacji Turystycznej powiedział:

Poluzowanie systemu wizowego spowoduje, że Katar stanie się najbardziej otwartym państwem w regionie

Agencja AFP mówi, że z nowej polityki wizowej najbardziej skorzysta państwowy Qatar Airways. Od czasu zamknięcia przez państwa arabskie przestrzeni powietrznej dla Kataru, zawieszone połączenia lotnicze Qatar Airways stanowiły ponad 1/4 wszystkich lotów przewoźnika z Ad-Dauhy.

Agencja Reutera z kolei zauważa, że zniesienie wiz jest kolejnym środkiem, który ma na celu rozbudowę gospodarczych i dyplomatycznych relacji Ad-Dauhy z krajami spoza regionu.

Ad-Dauha chce również zakomunikować swoją gotowość do organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku. Jednocześnie katarski komitet organizujący puchar świata oznajmił, że sankcje państw arabskich nie wpłyną na przygotowania do turnieju.

Istotną zmianą jest też kwestia, że niektóre osoby mające prawo do stałego pobytu w kraju mają także możliwość (od 3.08.) częściowego korzystania z państwowego systemu socjalnego (edukacji i służby zdrowia). Prawo to dotyczy osób, które posiadają umiejętności "przydatne dla państwa", a także dzieci obywatelek Kataru w małżeństwach z obcokrajowcami.

Fot. Shutterstock

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz naszą ofertę na tanie loty z Kataru. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety do Kataru.

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Marsylii do Katowic, z Warszawy do Zurychu i, połączeń lotniczych z Krakowa do Stuttgartu.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Zurychu, Pakiety z Gdańska, bilety lotnicze Modlin Paryż, bilety lotnicze promocje, tanie loty po Polsce.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Kosmetyczki, Ręczniki, Zawieszki do bagażu, Dla Dzieci i Plecaki na laptopa.