Nie polecisz z Ryanairem ani do Kijowa ani do Lwowa! Przewoźnik zerwał umowę z Ukrainą! Dowiedz się dlaczego i co to oznacza dla Polski

Kijw-Bohdan-Khmelnitskiy-monument-unde-bright-umbrellas-on-Kievs-day.-Kiev-Ukraine.-shutterstock_283657652-1

Irlandzki przewoźnik wycofał się z decyzji o uruchomieniu lotów na Ukrainę! Powodem takiej decyzji jest niedotrzymanie przez Ukrainę warunków umowy. Wszystkie planowane od października połączenia będą anulowane (również te z Wrocławia i Krakowa do Lwowa). Jakie będą dalsze konsekwencje tego zdarzenia?

Jak donosi portal finanse.wp.pl, Ryanair poinformował o zerwaniu umowy z Ukrainą wczoraj wieczorem (tj. 10.07 poniedziałek). I chodzi tu nie tylko o loty z Polski, ale również z innych europejskich krajów, w tym m. in. ze Szwecji, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Anulowanych zostało 7 połączeń do Lwowa i 4 do Kijowa.

David O'Brien, wiceprezes ds. handlowych Ryanaira powiedział:

Z żalem musimy poinformować, że lotnisko w Kijowie udowodniło, iż Ukraina nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałym rynkiem ani nie jest na tyle odpowiedzialna biznesowo, aby można tam było zainwestować cenną podaż Ryanaira. Niedotrzymanie warunków umowy przez lotnisko w Kijowie oznacza utratę 500 tys. klientów i 400 miejsc pracy na Ukrainie tylko w pierwszym roku naszych planowanych operacji. Z przykrością notujemy, że lotnisko w Lwowie stało się ofiarą decyzji portu w Kijowie

Głównym powodem zerwania umowy zdaje się być kwestia rozbieżnych oczekiwań związanych z rozstrzyganiem potencjalnych sporów między lotniskiem a przewoźnikiem. Ryanair chciał , aby rozstrzygał je sąd brytyjski, co nie było zgodne z ukraińskim prawem. 

Paweł Riabikin, szef kijowskiego lotniska cytowany przez "Kyiv Post":

Ryanair chce, żeby wszystkie sporne kwestie były rozstrzygane na gruncie angielskiego prawa, a my - żeby decydujące były ukraińskie przepisy

Ale to nie wszystko. Chodziło też o obniżenie opłaty pasażerskiej z 17 dolarów do 13. Co prawda lotnisko zgodziło się na tę zmianę, ale nie chciało uznać trasy do Londynu-Stansted za nowe połączenie (a jednocześnie objęte dodatkowymi zniżkami). W tej chwili możesz polecieć z Kijowa do Londynu-Heathrow. Mowa była także o przekazaniu powierzchni reklamowej i biur sprzedaży dla Ryanaira. Władze ukraińskiego lotniska nie mogły się zgodzić na wymagania, jakie stawiał przed nimi irlandzki przewoźnik.

Ryanair zapowiedział jednocześnie, że w zamian za loty na Ukrainę zwiększy podaż właśnie w Polsce, Niemczech i Izraelu.

Ryanair odpowiedział w oficjalnym komunikacie:

Lotnisko w Kijowie zdecydowało się na ochronę regularnych, drogich linii lotniczych, takich jak własne Ukraine International Airlines

 Przewoźnik poinformował, że wszyscy, którzy kupili bilety na wycofane połączenia, otrzymają zwrot kosztów. 

Fot. Shutterstock 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz promocje na tanie loty z Polski do Kijowa. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Kijowa do Polski.

Jeżeli planujesz podróż do Ukrainy, prawdopodobnie zainteresują Cię tanie loty z Warszawy do Lwowa, bilety lotnicze Kijów lub tanie loty z Warszawy do Odessy.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Moskwy, Okazje na loty w czerwcu, bilety lotnicze Calgary, połączenia z Gdańska do Londynu, loty krajowe, loty po Polsce, z Warszawy do Europejskich Stolic.