Boją się kolejek na Mount Everest. Wydano rekordową liczbę pozwoleń na wejście na najwyższy szczyt świata!

mount-everest-89590_1280

​Mount Everest to marzenie wielu alpinistów. Tylko w 2016 roku najwyższy szczyt zdobyło 643 osoby. W tym roku Nepal wydał rekordową liczbę pozwoleń na wejście na najwyższy szczyt!

​Zbliżający się sezon wspinaczkowy w Himalajach może być bardzo ciężki! Rodzi to wiele obaw. Raz, że mogą być straszne kolejki na szczyt, a dwa, że może być dużo więcej ofiar. Wiadomo, że podczas takich wypraw trzeba być odpowiedzialnym. Zdarza się, że na atakowanie szczytu decydują się osoby niewystarczająco przygotowane, co w połączeniu z kapryśną pogodą może doprowadzić do tragedii. Każdego roku na zboczach Everestu giną ludzie, ta góra nie wybacza błędów.

Szacuje się, że w tym roku na dach świata wybierze się około 750 osób! Pozwolenia prócz nepalskich Szerpów otrzymało aż 373 cudzoziemców.

Durga Dutta Dhakal - rzecznik prasowy departamentu turystyki powiedział:

Liczba wspinaczy, którzy dostali zgodę na zdobycie Everestu tej wiosny, jest najwyższa w historii

Parę lat temu zrobiono zdjęcie, na którym widać kolejkę oczekujących na wejście  na Mount Everest. Było ono motorem do gorącej dyskusji na temat tłoku na szlakach w Himalajach. Podobno wnioski z przeszłości wyciągnięto i dyrektor Nepalskiej Fundacji Wysokogórskiej Ang Tsering Sherpa zapewnił, że jeśli zbyt wiele osób będzie chciało wejść jednego dnia na szczyt, będą one dzielone w taki sposób, aby nie powstał tłok.

​Nepalczyk Min Bahadur Sherchan mając 76 lat, wszedł na Mount Everest już w 2008 roku, w ten sposób stał się najstarszym człowiekiem, któremu udało się zdobyć najwyższy szczyt świata. W 2013 roku został jednak pokonany przez Japończyka Yuichiro Miura. Ten wspiął się na szczyt w wieku 80 lat. Sherchan chcąc bronić tytułu, podjął próbę w maju br. jako 85-latek. Zmarł podczas zdobywania Mount Everestu.

Fot. Pixabay.com 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz promocje na tanie loty do Siem Reap. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety z Siem Reap.

Jeżeli planujesz podróż do Kambodży, sprawdź też tanie loty z Singapuru do Siem Reap.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Barcelony, Okazje na loty z Polski do 100 zł, bilety lotnicze Warszawa Okęcie Frankfurt, tanie loty krajowe, loty po Polsce, Lot z Warszawy do Siem Reap 08 22 Stycznia.