Treść strony

1467-wisnie-w-papierach-czyli-japonskie-podpisy-inkan-i-hanko

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

10 powodów, by odwiedzić Barcelonę

10 powodów, by odwiedzić Barcelonę

Kojarzycie czerwone pieczątki stawiane przez Japończyków na dokumentach? Są to odpowiedniki naszych podpisów. Skoro stawia się je zamiast podpisów tzn., że stawia się je często i gęsto - tak jak podpisy. Najogólniej mówiąc istnieją pieczątki oficjalne, zarejestrowane w urzędach gminy, unikalne - mają certyfikat i nazywają się inkan. Natomiast pieczątki, których używa się do podpisywania mało ważnych dokumentów to hanko – te zarejestrowane nie są. Tak jak nasze sądy zatrudniają grafologów umiejących potwierdzić zgodność podpisów z oryginałem, tak japońskie sądy mają „pieczątkologów” mogących poświadczyć, że dane odbicie zrobiono daną pieczątką. Jest to możliwe. Ponieważ każdy inkan jest ręcznie rzeźbiony w drewnie albo kości słoniowej, a więc unikalny tak jak odcisk palca. Ciekawostka: w epoce Edo tylko arystokraci mieli swoje pieczątki, a czerwony tusz, dzisiaj używany przez wszystkich, był zarezerwowany dla samurajów! (Marcin Bruczkowski, Zagubieni w Tokio, Kraków: Znak, 2013, s. 386)

Angielska Wikipedia podaje, że pierwszym dowodem pisma w Japonii jest pieczątka z 57 roku, zrobiona ze złota na wzór chińskich pieczątek i podarowana włodarzowi Nakoku (obecene okolice Fukuoki) przez cesarza Guangwu z dynastii Han. Początkowo tylko cesarz i jego najbardziej zaufani wasale mogli korzystać z pieczątek. Z czasem zaszczyt ten spadł również na wysoko stojące w hierarchii społecznej rodziny i samurajów. Po przemianach w roku 1870 pieczątki weszły do użytku powszechnego.

dziękuję za wypowiedź - wpis oryginalnie tu

 

b2ap3_thumbnail_160px-Kan_wana_kokuo_inbun.svg.png

wzór złotej pieczątki

source: Wikipedia via 百楽兎

license: CC by-sa 3.0

Najwyżej w hierarchii pieczątek stoją oczywiście te typu inkan a używane przez przedstawicieli rządu i w korporacjach. Przechowywane są w specjalnych, eleganckich pudełeczkach i dobrze chronione – w końcu poświadczone certyfikatami i należące do ważnych osób. Te pieczątki są stosunkowo duże – od 5,1 do 10,2 cm.

Natomiast do użytku normalnych ludzi przeznaczone są 3 rodzaje pieczątek: 

b2ap3_thumbnail_hanko3.jpg

source: http://baltyra.com/2011/11/15/tanda-tangan/

jitsu-in – oficjalna, zarejestrowana; takiej pieczątki używa się w interesach, ale także przy zakupie samochodu, zawieraniu małżeństwa, kupnie ziemi itd. Rozmiar, kształt, materiał (twardy kamień, poroże jelenia, steatyt, nefryt), dekoracje i użyte litery są dość precyzyjnie określone przez prawo. Pieczątki te są dobrze chronione i przechowywane w specjalnych pudełeczkach, w których mieści się też czerwony tusz-pasta.  

b2ap3_thumbnail_IMG_1340.jpg

source: http://dailyglimpsesofjapan.blogspot.com/2013/11/hankoinkan-japanese-personal-stamp.html

ginkō-in – używany w bankowości; wygląd określa bank; ma certyfikat 

mitome-in –używana do podpisywania potwierdzeń o odebraniu przesyłki, rachunków za wywóz śmieci, ogólnych formowych wiadomości, prywatnych listów itd. Te pieczątki nie są już tak bardzo chronione i można je kupić m.in. w sklepach typu „Wszystko za 100 jenów“ - hanko.

b2ap3_thumbnail_800px-Hanko_2.jpg

source: Wikipedia via Flickr of Angie Harms

license: CC by 2.0

 

Jest jeszcze jeden rodzaj: gagō-in – to pieczątki używane przez artystów – grafików do oznaczania swoich prac. 

Maszynowo pieczątki wytwarza się tak:

Te z certyfikatem natomiast, jak wspomniano wyżej, wytwarzane są często ręcznie i czeka się na nie odpowiednio dłużej...

Na stronie http://www.renshuu.org/index.php?page=user/hanko_make można sobie zrobić e-hanko czyli obrazek z podpisem. ;) Oto moje 3 pieczątki... 

b2ap3_thumbnail_Zrzut-ekranu-2014-07-02-godz.-14.06.11.png

bibliografia:

Marcin Bruczkowski, Zagubieni w Tokio, Kraków: Znak, 2013

http://en.wikipedia.org/wiki/Seal_(East_Asia)

http://en.wikipedia.org/wiki/Emperor_Guangwu_of_Han

http://en.wikipedia.org/wiki/Nakoku

 

dziękuję za wypowiedź - wpis oryginalnie tu

koniecznie zagłosuj na mój blog :) <= kliknij

all rights reserved :) ®

Gdzie lecieć w październiku? 5 idealnych kierunków

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!7 ofert od 376 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 116 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 128 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź