Odprawa bez karty pokładowej i paszportu? Zobacz w jaki sposób miałaby się odbywać! Są testy

paszport-telefon-shutterstock_221669455

Co byś powiedział jakbyś już nie potrzebował przy odprawie ani karty pokładowej ani paszportu? A co w zamian? Twoja twarz.


Na wielu lotniskach testowane były już możliwości odprawy i kontroli tożsamości za pomocą odcisków palców albo skanu tęczówki oka. Są to coraz bardziej popularne praktyki.

​Ale można krok dalej. Lotnisko w Helsinkach w Finlandii rozpoczęło właśnie testowanie pilotażowego programu odprawy na podstawie systemu rozpoznawania twarzy pasażera. 

Jest to możliwe dzięki współpracy linii lotniczych Finnair, Finavia i firmy technologicznej Futurice. Jest to automatyczny system w pełni wykorzystujący możliwości technologiczne.

Testy ruszyły 2 maja br. i będą trwały 3 tygodnie. W tym czasie przez nową odprawę przejdzie około 1000 pasażerów, którzy są częstymi bywalcami lotniska.

Sari Nevanlinna, przedstawiciel linii lotniczej Finnair mówi:

Testy dostarczą nam informacji na temat stosowania technologii rozpoznawania twarzy w naszych działaniach oraz wpływu, jaki to może mieć na odczucia naszych klientów

W jaki sposób będzie się odbywać automatyczna odprawa?


Jak informuje businessinsider.com, pasażer, który będzie testował ten nowy system, zanim zjawi się na lotnisku musi wgrać do systemu swoje aktualne zdjęcie. Zrobi to za pomocą specjalnej aplikacji. 

A co później? Później już udaje się do oznaczonego stanowiska odprawy, przy którym urządzenie ze specjalnym oprogramowaniem rozpozna jego twarz i automatycznie wczyta jego dane osobowe, a także informacje o locie.

Na razie, zważywszy na fakt, że są to testy, przy takim stanowisku będzie również pracownik lotniska. Będzie on kontrolował pracę maszyny i zgodność skanu twarzy pasażera. W przyszłości jednak miałby to być w pełni automatyczny system, co w założeniu ma usprawnić i umilić odprawę pasażerom. Nie potrzebna byłaby inna forma weryfikacji podróżujących.

Tugberk Duman, kierownik projektu w firmie Futurice mówi:

Wykorzystywać będziemy technologię rozpoznawania twarzy, która przekształca zdjęcia twarzy w biometryczne ID

Fot. Shutterstock 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz naszą ofertę na tanie loty do Guayaquil. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Guayaquil.

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Krakowa do Paryża, z Moskwy do Rygi oraz, połączeń lotniczych z Warszawy do Brukseli.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Nowego Jorku, Okazje na loty do Chorwacji, bilety lotnicze z Gdańska do Londynu Gatwick, krajowe bilety lotnicze, wyszukiwarka lotów.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Zawieszki do bagażu, Dla Dzieci, Kosmetyczki dla dzieci, Plecaki biznesowe i Strefa niskich cen.