Co zrobić, gdy będziesz miał wypadek w samochodzie z wypożyczalni?

Co zrobić, gdy będziesz miał wypadek w samochodzie z wypożyczalni?

Wypadki chodzą po ludziach. Nawet najbardziej rozważni kierowcy miewają czasami pecha i przytrafia im się wypadek lub stłuczka. Co należy zrobić w przypadku, gdy przytrafi się nam taka sytuacja w samochodzie wynajętym z wypożyczalni? O czym trzeba pamiętać?

Domagaj się raportu z miejsca wypadku

Przede wszystkim nie daj się zbyć rozwiązaniem polubownym. Nie możesz się dogadać z drugim uczestnikiem wypadku. Po prostu musisz wezwać policję, nawet jeśli szkoda jest niewielka i nie ma w niej Twojej winy. Spisz dane policjanta, jego imię i nazwisko, posterunek, numer telefonu oraz numer odznaki. Przydadzą Ci się te informacje, kiedy będziesz musiał porozmawiać z przedstawicielem wypożyczalni oraz ubezpieczyciela. Oraz oczywiście wcześniej, kiedy będziesz prosił na komendzie o raport z miejsca wypadku.

Udokumentowanie uszkodzeń

W przypadku uszkodzeń samochodu z wypożyczalni, im więcej dokumentacji zdarzenia tym lepiej. Rób zdjęcia, zbierz informacje kontaktowe od drugiego uczestnika kolizji, zapisz sobie od razu wszystkie szczegóły i po raz kolejny rób zdjęcia. Nie tylko uszkodzeń, ale także miejsca, okoliczności, itd.

Poproś o samochód zastępczy

Większość wypożyczalni samochodowych dysponuje całodobową pomocą drogową. Jeśli samochód został poważnie uszkodzony, zadzwoń na gorącą linię. Firma przyśle holownik i samochód zastępczy. Sprawdź w warunkach umowy, na co konkretnie możesz liczyć i czego wymagać.

Zgłoś raport do wypożyczalni

Pamiętaj, żeby jak najszybciej złożyć pełny raport ze zdarzenia do wypożyczalni. Zazwyczaj można to zrobić przez internet. Większość firm wyznacza limit czasu na złożenie niezbędnych dokumentów na 24-48 godzin od momentu wypadku. Musisz być już wtedy przygotowany na pytania dotyczące rodzaju uszkodzeń i odniesionych obrażeń.

Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem

Jeśli nie wykupiłeś od wypożyczalni ubezpieczenia zdrowotnego, skontaktuj się z tą firmą, którą wybrałeś. Zgłoś całą sytuację i spytaj o dodatkowe instrukcje. Zazwyczaj procedura jest taka sama, jak w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Polski, jednak lepiej dopytać. Zbierz wszystkie niezbędne dokumenty, ale oryginały pokazuj tylko wtedy, gdy będzie to wymagane. Jeśli pozbędziesz się oryginałów, kolejne etapy proceduralne w różnych firmach mogą być problematyczne.

Fot. Shutterstock

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Norymbergi do Warszawy, ze Szczecina do Warszawy oraz, połączeń lotniczych z Warszawy do Mediolanu.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Moskwy, Okazje z Wrocławia na Sylwestra, wyszukiwarka lotów, tanie loty po Polsce.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Bez kategorii, Plecaki biznesowe, Plecaki szkolne, Strefa niskich cen i Walizki dla dzieci.