Zaoszczędź do 50% z Qatar Airways
Aktualności

Na lotnisku w Gdańsku uruchomiono pierwszy w Polsce system multilateracyjny

Na lotnisku w Gdańsku uruchomiono pierwszy w Polsce system multilateracyjny

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wdrożyła do pracy system WAM (Wide Area Multilateration) dla lotniska w Gdańsku.

Port Lotniczy Gdańsk jest pierwszym w Polsce lotniskiem z systemem dozorowania służącym do wykrywania i lokalizacji statków powietrznych przy wykorzystaniu techniki multilateracyjnej.

System WAM zapewnia wykrywanie i lokalizację statków powietrznych wyposażonych w transpondery, na podstawie specjalnych 9 sensorów i 4 nadajników rozlokowanych na elementach infrastruktury naziemnej PAŻP.

Jarosław Trzoska, Kierownik Działu Operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy tłumaczy:

Statek powietrzny wysyła sygnał, który dociera do kilku odbiorników umieszczonych na danym obszarze. Na podstawie różnicy czasu przybycia sygnału TDOA (Time Difference of Arrival) do czterech oddalonych od siebie anten, możliwe jest określenie pozycji samolotu w płaszczyźnie 3D. Dzięki nowemu systemowi gdańskie lotnisko zdobyło pewność funkcjonowania i w przypadku jakichkolwiek kłopotów z działaniem dotychczasowego systemu radarowego

Systemy WAM stanowią alternatywę dla radarów wtórnych. Dzięki dodatkowemu źródłu informacji dozorowania mogą zastępować podstawowy zestaw radarowy np. w przypadku jego awarii lub przeglądu technicznego.

​źródło: Port lotniczy w Gdańsku

Fot. Shutterstock

Zapisz się do newslettera i odbierz nagrody!

Zostawiając adres mailowy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Artweb-Media sp. z o.o. sp.k., ul. Wiwulskiego 27/6, 51-629 Wrocław. W każdej chwili możesz zmienić zdanie.