Na lotnisku w Gdańsku uruchomiono pierwszy w Polsce system multilateracyjny

Na lotnisku w Gdańsku uruchomiono pierwszy w Polsce system multilateracyjny

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wdrożyła do pracy system WAM (Wide Area Multilateration) dla lotniska w Gdańsku.

Port Lotniczy Gdańsk jest pierwszym w Polsce lotniskiem z systemem dozorowania służącym do wykrywania i lokalizacji statków powietrznych przy wykorzystaniu techniki multilateracyjnej.

System WAM zapewnia wykrywanie i lokalizację statków powietrznych wyposażonych w transpondery, na podstawie specjalnych 9 sensorów i 4 nadajników rozlokowanych na elementach infrastruktury naziemnej PAŻP.

Jarosław Trzoska, Kierownik Działu Operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy tłumaczy:

Statek powietrzny wysyła sygnał, który dociera do kilku odbiorników umieszczonych na danym obszarze. Na podstawie różnicy czasu przybycia sygnału TDOA (Time Difference of Arrival) do czterech oddalonych od siebie anten, możliwe jest określenie pozycji samolotu w płaszczyźnie 3D. Dzięki nowemu systemowi gdańskie lotnisko zdobyło pewność funkcjonowania i w przypadku jakichkolwiek kłopotów z działaniem dotychczasowego systemu radarowego

Systemy WAM stanowią alternatywę dla radarów wtórnych. Dzięki dodatkowemu źródłu informacji dozorowania mogą zastępować podstawowy zestaw radarowy np. w przypadku jego awarii lub przeglądu technicznego.

​źródło: Port lotniczy w Gdańsku

Fot. Shutterstock

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Berlina do Florencji, z Warszawy do Paryża oraz, połączeń lotniczych z Gdańska do Londynu.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Paryża, Okazje na loty na Boże Ciało, tanie bilety z Warszawy do Rzymu, tanie bilety lotnicze, krajowe bilety lotnicze.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Mapy zdrapki, Plecaki i torby foto, Ręczniki, Torby dla dzieci i Walizki miękkie.