Boisz się latać? Zacznij od dużych samolotów!

Boisz się latać? Zacznij od dużych samolotów!

Istnieje wiele korzyści z latania mniejszymi samolotami. Mogą one lądować na mniejszych lotniskach, nie potrzebują długich pasów startowych i przede wszystkim spalają zdecydowanie mniej paliwa. Jednak mają spory mankament. Lecący nimi pasażerowie o wiele gorzej znoszą starty i lądowania. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Dlaczego inaczej odczuwasz start dużego samolotu niż małego?

Teoretycznie wszystkie samoloty startują tak samo. Jednak w grę wchodzą nie tylko czynniki związane z fizyką. Duże znaczenie ma rodzaj stosowanych w maszynach opon, rodzaj silników oraz aerodynamika. Samolot jest w stanie wzbić się w powietrze dzięki silnikowi, który pcha go do przodu oraz perfekcyjnie zaprojektowanym skrzydłom, które zapewniają nośność.

Duże samoloty mają dużą masę, dlatego więcej czasu zajmuje im przyspieszenie. A co za tym idzie - im wolniejsze przyspieszenie, tym bardziej łagodny start samolotu. Dodatkowym elementem, który wpływa na to, że pasażerowie lepiej znoszą start dużych samolotów jest liczba silników w takich maszynach. Zazwyczaj duże samoloty pasażerskie mają cztery silniki, podczas gdy mniejsze mają dwa. Mogłoby się wydawać, że większa liczba silników wpływa na prędkość poruszania się, jednak to nie do końca prawda. Ważna jest również waga samolotu. Czterosilnikowe maszyny, ze względu na wielkość i wagę, i tak są wolniejsze niż ich mniejsze odpowiedniki. 

Dlatego jeśli boisz się latać samolotami i chcesz pokonać ten lęk, zacznij od podróży dużym samolotem.

Fot. Pixabay

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!