Jak podróżować taniej? 10 sposobów na obniżenie kosztów podróży

Jak podróżować taniej? 10 sposobów na obniżenie kosztów podróży

Mogłeś już przeczytać, jak obniżyć swoje koszty życia, żeby łatwiej było Ci uskładać pieniądze na wymarzoną podróż. Dzisiaj mam dla Ciebie garść pomysłów na to by sprawić, żeby podróż nie zrujnowała Twoich finansów, ale równocześnie niczego jej nie brakowało. A zatem - zaczynajmy!

1. Bądź elastyczny

Oszczędzić można praktycznie na wszystkim: na lotach, hotelach, autobusach, a nawet całych wycieczkach. Trzeba tylko uważnie śledzić pojawiające się oferty. W oszczędzaniu pomaga również bycie elastycznym. Odnosi się to między innymi do miejsc - łatwiej zaoszczędzisz, jeśli Twoim planem na wakacje będzie rejon czy kontynent, zamiast konkretnego kraju. Wtedy liczba promocji, z których możesz skorzystać automatycznie się powiększy.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay


2. Podróżuj poza sezonem

Często ceny w sezonie rosną nawet dwukrotnie i to z tygodnia na tydzień. Jeśli tylko masz możliwość wzięcia urlopu poza szczytem sezonu, to planuj wyjazdy przed połową czerwca i po połowie września. W zasięgu kilkugodzinnego lotu (i portfela przeciętnego Kowalskiego) da się znaleźć lokalizacje, w których temperatura wody i powietrza zachęca do wypoczynku nawet w październiku. A jeśli wybierasz się do chłodniejszego kraju, zawsze możesz dać się pozytywnie zaskoczyć brakiem tłumów i kolejek, czy urokami danej pory roku (ach, te jesienne kolory i herbatka przy kominku po powrocie ze spaceru!).

Fot. Shutterstock

3. Bądź lojalny

Jeśli podróżujesz częściej - zbieraj punkty. Mogą to być programy lojalnościowe linii lotniczych czy sieci hotelowych. Jeśli podróżujesz w różne miejsca lub nie korzystasz z usług jednej firmy, korzystaj z tych samych serwisów rezerwacyjnych. Wiele z nich oferuje specjalne warunki, takie jak co dziesiąty nocleg gratis, czy specjalne promocje, widoczne tylko dla stałych klientów. Jeśli często podróżujesz służbowo, koniecznie zakładaj profile punktowe. Dzięki korzystaniu z usług tych samych hoteli czy linii lotniczych masz szansę uzbierać wystaczająco dużo punktów, żeby dostać darmowe przeloty czy noclegi.


4. Oszczędzaj na wyżywieniu

Krótki wypad do drogiego kraju? Jedzenie w restauracjach kosztuje fortunę? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby część prowiantu zabrać ze sobą! Tak tak, nie jest to może wykwintne jedzenie, ale może pozwolić sporo zaoszczędzić. Oczywiście często samo jedzenie "na mieście" i próbowanie lokalnych przysmaków jest celem podróży samym w sobie. Zaoszczędzić możesz wtedy na śniadaniu, jedząc je w pokoju zamiast w hotelowej stołówce, a zatrzymane fundusze przeznaczysz na dobry deser czy drinka do obiadu. 

Podczas poszukiwania lokalu, warto również zboczyć nieco z głównych szlaków turystycznych. Czasem wystarczy kilkaset metrów, a różnica w cenach może być znacząca. Wypatrujcie restauracji z dużą liczbą miejscowych mieszkańców- nie tylko macie gwarancję, że jedzenie jest autentyczne, ale i cena powinna być bardziej przystępna.

Fot. Shutterstock

5. Oszczędzaj na dojazdach

Często najwygodniej jest wziąć taksówkę przy samym terminalu lotniska. Tymczasem okazuje się, że kilkaset metrów dalej czeka autobus, który może Cię zawieźć do samego centrum za ułamek opłaty dla taryfiarza. Nawet jeśli w centrum też będziesz musiał skorzystać z taksówki, to zwykle będzie bliżej, w lepszej taryfie i bez dopłat lotniskowych - a więc i taniej. 

Podobnie sytuacja wygląda z wynajmem samochodu. W wielu krajach w tej samej sieci zapłacisz dużo więcej za ten sam wynajem, jeśli samochód odbierasz i oddajesz na lotnisku. Masz w planach dojazd samochodem do portu początkowego? Sprawdźcie ceny parkingu. Może się okazać, że zabranie własnego samochodu i pozostawienie go na parkingu na kilka dni jest tańsze, niż dojazd taksówką w dwie strony, szczególnie jeśli podróż miałaby się odbyć wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Fot. Shutterstock

6. Zabieraj znajomych

W kupie raźniej! Zapytaj znajomych lub skorzystaj z forów podróżniczych, żeby znaleźć osoby żądne tych samych wrażeń, co Ty. Nie tylko będzie raźniej i weselej, otworzycie sobie też spore możliwości na zbicie kosztów. Wynajmujecie samochód? Opłaty za paliwo i ubezpieczenie podzielicie przez liczbę podróżnych. Rezerwujecie loty? Sprawdźcie, czy powyżej 2 osób nie jest taniej. Jedziecie taksówką? Koszt na osobę będzie mniejszy, jeśli wszystkie miejsca będą zapełnione. Zwiedzacie muzea, czy parki narodowe? Zapytajcie o bilet grupowy. Jadąc większą grupą masz też możliwość połączenia sił i wiedzy - i większe szanse znalezienia świetnych okazji i promocji.

Fot. Shutterstock

7. Korzystaj z sharing economy

Uber, CouchSurfing czy AirBnB to serwisy, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Okazuje się, że wynająć możemy nie tylko pokój czy kierowcę. W sieci znaleźć można specjalne strony poświęcone wynajmowaniu prywatnych kamperów, kiedy nie korzystają z nich właściciele, "pól kempingowych" na prywatnych posesjach, miejscowych przewodników-hobbystów, czy osób do doglądania domostwa pod naszą nieobecność. Jest też możliwość zatrudnienia się do prostych prac w zamian za zakwaterowanie, współdzielenia noclegów, stołowania się w prywatnych domach, i tak dalej. Lista jest długa - wystarczy odrobina pomysłowości i czasu na poszukiwanie.

Fot. Shutterstock

8. Opieraj się na opiniach i rekomendacjach

Powiesz: "ale jak to?" To, że ktoś coś polecił wcale nie znaczy, że jest to tańsze. Owszem. Ale mając do wyboru 2 hotele czy restauracje w tej samej cenie, ale mocno różniące się od siebie ocenami, możesz wybrać tę lepszą. W ten sposób dostajesz więcej za te same pieniądze. Korzystaj więc np. z serwisów typu TripAdvisor, czy innych serwisów rezerwacyjnych. Koniecznie zaglądaj też do naszych dzienników podróży, relacji czy opinii, w których nasi podróżnicy dzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami!

Fot. Shutterstock

9. Odkrywaj nieznane perełki

Zależność jest prosta: miejsca słynne są droższe od tych mniej znanych. A droższe nie znaczy lepsze! Często jeśli chcesz zwiedzić jakiś kraj, trafisz do stolicy czy kurortu. Jednym to odpowiada, inni uważają to za sztucznie wykreowane środowisko dla turystów. Jeśli chcesz poznać miejscowych, zobaczyć jak ludzie naprawdę żyją w danym kraju, czy zajrzeć poza dopieszczone fasady kurortów - jedź do mniejszych miast. Często dowiesz się tam więcej o danym kraju, niż od niejednego przewodnika z wycieczki all-inclusive.

Fot. Shutterstock

10. Korzystaj z Tanich-Lotów!

Oczywiście! Zaglądajcie często na nasze strony i profile społecznościowe, gdzie codziennie mamy dla Was świeżą porcję promocji i porad!

A jakie są wasze pomysły? Podzielcie się w komentarzach pomysłami, które stosujecie żeby obniżyć koszty podróży!

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Wrocławia do Londynu, z Warszawy do Barcelony oraz, połączeń lotniczych z Warszawy do Paryża.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Paryża, Okazje na loty na Wielkanoc, bilety lotnicze z Gdańska do Dortmundu, tanie bilety lotnicze, loty po Polsce.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Poduszki/zagłówki podróżne, Torby, Torby na kółkach, Torby na laptopa i Torby sportowe.